Karbonhidrat kilo aldırır mı?

Karbonhidrat yemenin kilo kaybını engelleyebileceğini ve kilo almaya neden olabileceğini iddia eden bazı kaynaklar olsa da; diğerleri karbonhidratların diyet için gerekli olduğunu söylüyor. Karbonhidratlar hakkındaki gerçeği öğrenmek için okumaya devam edin.

Karbonhidrat yemenin diyetinize zararlı olabileceğine dair söylentiler var. Düşük karbonhidratlı diyetler, kilo kaybı için süper popüler olma dönemlerinden geçmiştir.

Karbonhidratlar Kilo Almanızı Sağlamaz Ama Fazla Kalori Yapar

Karbonhidratlar anında kilo almaya neden olmaz, ancak nişastalı karbonhidratların kalori yoğun olma eğilimi vardır ve eğer çok fazla kalori yerseniz, bu kaloriler ister karbonhidratlardan ister başka bir besinden olsun, muhtemelen kilo alırsınız. Elbette, diyetiniz yalnızca karbonhidratlardan oluşuyorsa bu bir sorundur, ancak onları tamamen atlamak da sorunludur. Karbonhidratlar diyetinizde önemli bir rol oynar; vücudunuza enerji sağlarlar. Oyunun adı bir dengedir. ABD Tarım Bakanlığı, bir yetişkinin günlük kalori alımının yüzde 45 ila 65’inin karbonhidratlardan, kalan kalorilerin ise protein ve yağ karışımından gelmesini önermektedir.

Karbonhidratlar ile ilgili bilinmesi gerekenler

1. Tüm karbonhidratlar eşit değildir

Bazı karbonhidratlar sağlığınız için diğerlerinden daha iyidir. İşlenmiş beyaz ekmek ve kekler gibi yiyeceklerde yaygın olan rafine karbonhidratları sınırlamak önemlidir. İyileştirme süreci, tam tahılların çıkarıldığı, lifin çoğunun ve besin değerinin ortadan kaldırıldığı ve size şekerli karbonhidratlar ve boş kaloriler bıraktığı anlamına gelir.

Günlük karbonhidrat kotanızı doldurmanın daha iyi bir yolu, yulaf, kepekli tahıllar, fasulye, yeşil sebzeler ve patates gibi bütün yiyeceklerde bulunan karmaşık karbonhidratlardır. Karmaşık karbonhidratların şekeri düşüktür ve lif bakımından yüksek olma eğilimindedir. Lifin sindirimi diğer karbonhidratlara göre daha uzun sürer, bu nedenle sizi uzun süre tok tutar.

2. Karmaşık karbonhidratlarda da porsiyonlarınıza dikkat edilmelidir

Her zaman besin etiketlerini okuyun ve porsiyon kontrolü uygulayın. Kalorisi yoğun karbonhidratları ölçülü olarak tüketmenin en iyi yollarından biri, porsiyon boyutunu sebzeler gibi düşük kalorili yiyeceklerle doldurmaktır: Karbonhidratların sağlık yararlarının yanı sıra büyük bir porsiyona göre düşük kalori elde edersiniz!