Baldır yağları eritme yolları

Baldır kısmı ayak bileklerine yakın bir alandır. Baldırın ve ayak bileğinin bir araya geldiği alt bacaktaki daha kalın bölgeye ise Cankle denir. “Cankle” olarak bilinen kelime tıbbi bir terim değil, “baldır” ve “ayak bileği” kelimelerini birleştiren popüler bir argo terimdir. Cankle kısımları olan insanlar genellikle şişman veya kalın ayak bileklerine sahip olduklarını söylerler. Burada hem Cankle denilen alanda hem de baldırda bulunan yağları nasıl eriteceğinize bakacağız.

Cankle Nedir ve Neden olur?

Peki sizde cankle olup olmadığını nasıl anlarsınız? Tipik bir bacakta ayak bileği bölgesi baldırdan daha incedir. Ancak kanüllü insanların bacakları farklıdır. Kanüllü kişilerde yaklaşık aynı büyüklükte bir baldır ve ayak bileği bölgesi vardır. Hemen hemen hiç baldır tanımı yoktur ve alt bacak normalden daha şişman görünür.

Bu normal mi? Bazen öyleler. Bacaklarınız öyle olabilir çünkü ailenizin genetiğinde vardır. Ancak kanüllerin farklı nedenleri de vardır ve bazıları anormal bir tıbbi soruna işaret edebilir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, aşırı kiloluysanız, hamile iseniz veya normal hormonal dalgalanmalar yaşıyorsanız ayak bileği bölgesinde ağrısız şişlik olabilir. Bir arabada veya uçakta uzun süre oturduktan sonra bileğinizin şiştiğini fark edebilirsiniz. Bazı ilaçlar ayak bileği bölgesinde şişliğe neden olabileceği gibi belirli ameliyat türlerinden sonra da olabilir.

Ancak alt bacakta şişme veya ödem de bir soruna işaret edebilir. Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesine bir kan pıhtısı, bacak enfeksiyonu veya damarların kanı kalbe doğru şekilde geri pompalayamadığı durumlarda neden olabilir. Şişmiş bacaklar aynı zamanda kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliğinin bir işareti olabilir. Alt bacaklarınızda şişme konusunda endişeleriniz varsa veya şişlikte bir artış fark ederseniz, doktorunuzla konuşun. Şişmenize göğüs ağrısı veya nefes darlığı eşlik ediyorsa 112’yi aramanız tavsiye edilir.

Baldır yağlarından Nasıl Kurtulunur?

Bu önerileri uygulayarak hem baldır yağlarından kurtulabilirsiniz, hem de cankle olarak bilinen kısımlardan. Alt bacaklarınızdaki yağlı görünümü azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç şey vardır.

Kilo kaybı

Aşırı kiloluysanız veya obezseniz, baldırlarınızı ve kanüllerinizi zayıflatmanın en iyi yolu kilo vermektir. Elbette zayıfladığınız zaman kilo kaybının nerede olacağını seçemezsiniz. Ancak kalori kontrollü bir diyete ve tutarlı bir egzersiz programına sadık kalırsanız, bunların küçüldüğünü görme olasılığınız yüksektir.

Bir kilo verme programına başlarsanız, makul hedeflerle yavaş yavaş başlamayı unutmayın. Hızlı bir şekilde düzeltilen, hızlı bir diyet kısa vadede sonuç verebilir, ancak zamanla geri tepme olasılığı yüksektir.

Sağlıklı diyet

Bazen kanamalara diyetle ilgili şişlikler neden olur. Örneğin, yüksek sodyum içeren bir diyet yerseniz, vücudunuzun her yerinde su tutabilirsiniz. Ayak bileği bölgesinde daha çok fark edebilirsiniz. Su ağırlığını azaltmaya yardımcı olan bazı doğal otlar (maydanoz gibi) vardır, ancak daha az işlenmiş gıda yiyebilir ve diyetinizdeki sodyumu azaltmak için tuzlulardan vazgeçebilirsiniz.

Bir başka akıllı diyet değişikliği de nişastalı karbonhidrat alımınızı kontrol etmektir. Karbonhidratlar sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Ancak nişastalı, şekerli yiyeceklerde daha yüksek bir diyet yerseniz, daha fazla su tutabilirsiniz. Mikro besinlerinizi dengelerseniz (yeterince protein, sağlıklı yağ ve besin açısından zengin karbonhidratlar alırsanız), bacaklarınızın su ağırlığı kaybından dolayı zayıfladığını görebilirsiniz.

Kilo Verme İpuçları

Çoğu insan için kilo vermek, bacaklarınızı daha ince göstermenin en etkili yoludur. Ancak, kapsamlı bir diyet ve egzersiz programına zaman ve enerji harcamaya hazır değilseniz, kalın baldırlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz birkaç kilo verme ipucu vardır.

Daha fazla yürüyün

Bir aktivite izleyici veya adımsayar edinin ve adım sayınızı artırın. Yürümek herkes için harika bir egzersizdir, ancak özellikle kanüllü insanlar için iyidir. Yürümek bacaklarda dolaşımı iyileştirir ve baldır kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Baldırlar daha büyük ve sıkı olduğunda ayak bilekleri daha küçük görünür.

Daha fazla sebze yiyin

Yemek zamanında etinizi ikiye bölün ve tabağınızdaki sebze miktarını ikiye katlayın. Neden? İlk olarak, böylece kalorileri azaltacaksınız. Ve yediğiniz et miktarını kestiğinizde muhtemelen tuz alımınızı da azaltacaksınız. Son olarak, sebzelerdeki lif, yemekten sonraki saatlerde daha az yemeniz için daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

Doymuş Yağ İçeren Yiyecekleri Azaltın

Yüksek yağlı yiyecekler aynı zamanda yüksek kalorili gıdalardır. Yağ, gram başına 9 kalori sağlar. Karbonhidratlar ve protein gram başına yalnızca 4 kalori sağlar. Yani diyetinizdeki peynir, tereyağı ve yağlı et miktarını sınırlarsanız, kalorileri azaltır ve zayıflarsınız.

Ek olarak, doymuş yağ oranı yüksek olan birçok gıda da sodyumda yüksektir. Kızarmış yiyecekler buna iyi bir örnektir. Diyetinizdeki tuz ve yağ miktarını azalttığınızda, baldırlarınızın sadece birkaç hafta içinde daha iyi göründüğünü fark edebilirsiniz. Baldırlar için harika egzersiz önerileri için okumaya devam edin.

baldir-yaglari

Baldırlar İçin Egzersizler

Diyetinizi değiştirmeseniz bile, gün boyunca bacaklarınızdaki dolaşımı artırmaya, kasları şekillendirmeye ve baldırları iyileştirmenize yardımcı olacak basit egzersizler var.

Harika haber şu ki, bunların çoğunu yapmak için terlemenize veya spor salonuna gitmenize gerek yok. Akşam yemeğini pişirirken, telefonda konuşurken veya daha zayıf bacakları şekillendirmek için çamaşırları katlarken bu egzersizlerden birkaçını yapın.

Baldırları Kaldırmak

Ayakta dururken topuklarınızı yerden kaldırın, böylece ayaklarınızın üzerinde durursunuz. Gerekirse denge için bir sandalyeye veya tezgaha tutun. 5-10 tekrar yapın. Fitness seviyeniz arttıkça, bu egzersizi destek için beklemeden yapmaya çalışın.

Plie hareketleri

Daha seksi bacakları şekillendirmek için evde tam bir barre egzersizi yapabilir veya gün boyunca birkaç kat yapabilirsiniz.

Bir plie egzersizi yapmak için ayakta durma pozisyonunda başlayın. Topuklarınızı bir araya getirin ve ayak parmaklarınızı her iki tarafa doğru çevirin. Ayaklarınıza baktığınızda V şekline benzemelidirler. Dizlerinizi hafifçe bükün, ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Topukları merdivenden sarkıtma

Bir merdivene çıkın ve topuklarınızın kenardan sarkmasına izin verin. Destek için tırabzana tutun. Şimdi topuklarınızı kaldırın ve indirin. Egzersizi 5-10 kez tekrarlayın.

Biraz daha zamanınız var mı? Şiddetli egzersiz için yeterince sağlıklıysanız, alt bacaklarınızı şekillendirmeye yardımcı olmak için daha yoğun kardiyovasküler egzersizler yapın. Baldır kaslarını çalıştıran aktiviteler büyük faydayı sağlayacaktır. İp atlama, merdiven çıkma ve koşu işe yarar. Zıplamayı içeren plyometrik hareketler de kanülleri azaltmanıza yardımcı olacaktır. Çömelme zıplamaları, hamle zıplamaları ve kutu zıplamaları iyi örneklerdir.