Hackerları durdurmak için 5 ipucu

İşe yeni başlıyorsanız, muhtemelen siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının uğraşamayacağı kadar küçük olduğunuzu düşünüyorsunuz. Yine de Symantec’e göre, siber saldırıların %43’ü küçük işletmeleri hedef alırken, Ocak 2016’da yayınlanan bir haberde tüm çevrimiçi saldırıların %60’ının küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedeflediğini söylüyor.

Güvenliği ihlal edilebilecek olan yalnızca ürün verileriniz değil, müşterilerinizin bilgileri, banka hesaplarınız, kredi kartlarınız ve hatta müşterilerinizin kredi kartları olabilir. Bunlardan herhangi biri, işinize başladığınızda veya mevcut şirketinize ve ürün ve hizmetlerinize güven aşılamaya çalışırken felaket olabilir.

Ofisinizde sağlam bir bilgi güvenliği sistemi kursanız bile, verileriniz seyahat ederken saldırıya uğrayabilir. National Geographic Traveler için bir tüketici savunucusu ve editörü olan Christopher Elliot’a göre, kiralık bilgisayarlar, havaalanındaki şarj istasyonları ve otel lobinizdeki “ücretsiz” internet noktaları verilerinizi “kötü adamlara” açabilir.

Elbette, tüm bu cephelerde iyi bir korumanın küçük işletmenizin karşılayamayacağı kadar pahalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu hatayı yapmayın! Şirketinizi korumak için birçok uygun fiyatlı seçenek var. Kendinizi, çalışanlarınızı, girişiminizi veya küçük veya orta ölçekli işletmenizi korumanın 5 ucuz yolu:

1. Parolalarınızı güvenli hale getirin

Gerçekten rastgele şifreleri düşünmek zor. Ancak onları hatırlamak daha da zor. Bir şifre uygulaması, bu iki görevi de çocuk oyuncağı haline getirir.

LastPass ve Dashlane, hem MacOS hem de Windows için ücretsiz ve ücretli sürümler sunar. Her iki uygulama da parolalarınızı korur ve güvendiğiniz cihazlardan hesabınıza erişmeyi kolaylaştırır.

2. Tüm çalışanların sabit disklerini şifrelemesini sağlayın

Bilgisayar korsanlığı sadece verilerinize web üzerinden yasadışı bir şekilde erişmek değildir, aynı zamanda daha hızlı da olabilir. Biri ofis bilgisayarlarınızdan birini çalabilir ve değerli verilere erişim sağlayabilir.

Bu nedenle, tüm çalışanlarınızın verilerini şifrelemeleri gerekir, böylece bunlara yalnızca şifreyle erişilebilir. Hem Mac hem de Windows, bunu gerçekleştiren yerleşik işlevlere sahiptir. Mac kullanıcıları, “Sistem Tercihleri” nden Dosya Kasası’nı açmalıdır. Windows kullanıcıları “BitLocker” kullanmalıdır.

3. SMS kullanmayın, mesajlaşma uygulaması kullanın

Metin üzerinden gönderdiğiniz mesajlar korsanlığa karşı savunmasızdır. Anlık mesajlaşma uygulamaları, finansal bilgiler veya fikri mülkiyet hakkındaki görüşmelerin gerçekten gizli olmasını sağlamak için uçtan uca şifreleme sağlar.

WhatsApp ve LINE harika ücretsiz seçeneklerdir. Bunları sesli aramalar için de kullanabilir, böylece telefon faturanızdan tasarruf edebilirsiniz.

4. İşletim sisteminizi otomatik güncellemeye ayarlayın

Şirketler sürekli olarak, oluşturdukları uygulamaların ve işletim sistemlerinin güvenliğini artıran güncellemeler sunmaktadır. Saldırılara karşı hiçbir zaman gereksiz yere savunmasız kalmamanız için çalışanlarınızın tüm şirket cihazlarını otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlamasını sağlayın.

5. İnternetinizi bir VPN ile güvenceye alın

İnterneti halka açık yerlerde kullandığınızda, aynı kablosuz ağdaki diğer insanlara maruz kalırsınız. Dizüstü bilgisayarınızda ve telefonunuzda bir VPN kullanmak internet verilerinizi şifreler ve sizi veri hırsızlarından korur. Bir VPN ile güvenli iletişimden emin olursunuz.

Sonuç olarak girişiminizin veya küçük veya orta ölçekli işletmenizin sürekli bilgisayar korsanlığı tehditlerine karşı korunduğundan emin olmak için çok fazla para harcamanıza gerek yok! Bazen sizin ve çalışanlarınızın nerede ve ne zaman en büyük tehlikede olduğunuzu bilmek ve ardından basit adımlar atmak ve en kötüsünün olmasını önlemek için iyi alışkanlıklar oluşturmaktır.