WordPress’te Google Web Hikayeleri nasıl oluşturulur?

Instagram Hikayeleri, Facebook Hikayeleri, Snapchat Hikayeleri ve Twitter Fleet’in ortak yönü nedir? Hepsi aynı hikaye fikrinin sosyal medya uygulamalarıdır. Hikaye, bir dizi görüntü veya birbirine ait olan ve dolayısıyla bir hikaye anlatan diğer içerik türleridir. Görsel hikaye anlatımı çok büyük ve artık web’de de açık bir hikaye biçimi var. 2018’de AMP Hikayeleri olarak lanse edilen Google’ın Web Hikayeleri artık WordPress’te mevcuttur.

Web Hikayeleri nedir?

Web Hikayeleri, mobil cihazlarda kullanım için kaydırılabilir, zengin bir görsel hikaye anlatma formatıdır. Web Hikayeleri, akla gelebilecek her tür içeriği bir araya getirebilen tam ekran bir deneyim sunar. Instagram Hikayeleri gibi kapalı formatların aksine, Web Hikayeleri açıktır ve serbestçe dağıtılabilir. Bunları kendi sitenizde yapabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Dahası, Web Hikayeleri Google arama sonuçlarında kendine ait en üstte yere sahiptir. Hepsi bu kadar da değil, çünkü hikayeler Google Görseller, Keşfet ve Google uygulamasında da görünebilir.

Web Hikayeleri, neyi yayınladığınız ve bunu nasıl yaptığınız konusunda size çok daha fazla kontrol sağlar. Biçimi, nerede yayınlayacağınızı ve bir hikayenin ne kadar süreyle “yaşamasını” istediğinizi belirlemekte özgürsünüz. Bu hikayeler yıldırım hızındadır ve size hızlı ve kolay anlaşılır içerik türü sunar.

Web Hikayelerinin mobil cihazlarda kullanılması amaçlansa da, her hikayenin otomatik olarak basit bir masaüstü görüntüleyiciye sahip olduğunu unutmayın. Bu, mobil içeriğinizin gerçekten herkes tarafından kullanılabilir olduğu anlamına gelir.

Hoşçakal AMP Hikayeleri, merhaba Web Hikayeleri

2018’in başlarında Google, açık teknolojileri kullanarak web için hızlı bir şekilde görsel hikayeler oluşturmanın bir yolu olarak AMP Hikayelerini tanıttı. Mayıs 2020’de AMP Hikayeleri Web Hikayeleri oldu ve Ekim 2020’ye kadar dünyanın bir numaralı platformu olan WordPress’te kullanıma sunuldu. WordPress için Web Hikayeleri eklentisi, sahip olduğunuz platformda hikayeler oluşturmayı çok daha kolay hale getirdi.

Google, benimsenme sürecini hızlandırırken, Web Hikayelerinde iyileştirmeler yapmaya devam ediyor. Bu yılın başlarında, Zengin Sonuçlar Test Araçları ve Search Console gibi diğer bazı araçlarının artık Web Hikayelerini bu şekilde tanıyabildiğini duyurdu. WordPress eklentisinin ayarlarında, Analytics için izleme kimliğini ayarlayabilirsiniz. Bu, Hikayelerinizin nasıl performans gösterdiğine dair bir fikir edinmenize yardımcı olur.

Web Hikayelerine Örnekler

Web Hikayelerini pek çok şey için kullanabilirsiniz ve birçok büyük medya markasının bunu yaptığını gördük. Küçük boyutlu içerikler için uygunlar gibi görünse de, hikayelerinizde oldukça derinlere inebilirsiniz. İlgi çekici bir hikaye oluşturabilirseniz, insanlar ona akın edebilir. Bu, içeriğinizin viral hale gelmesine neden olabilecek şeydir. İşte bazı harika Web Hikayeleri (ve önceki AMP Hikayeleri) örnekleri:

web hikayesi ornek 1
web hikayesi ornek 3
web hikayesi ornek 2

Bunlar oldukça üst düzey Web Hikayeleridir ve elbette bunları oluşturmak için aynı gazetecilik yaklaşımını kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece hikayelerinizin yüksek kaliteli ve siz ve okuyucunuz için değerli olduğundan emin olun.

WordPress eklentisi ile Web Hikayeleri nasıl oluşturulur

Bir WordPress siteniz varsa Web Hikayelerine başlamak kolaydır. Resmi Google Web Hikayeleri eklentisini yüklemeniz yeterlidir ve hikayenizi arama motoruna hazırlamak için Google’ın belgelerini okumayı unutmayın. Eklenti, Google geliştiricilerinden oluşan harika bir ekip tarafından açık bir şekilde geliştirildi ve bir sanat eseridir. Artık resmen başlatıldı, böylece herkes hikayeleri edinebilir.

Eklentiyi yükledikten sonra, Düzenleyici Ayarlarına gidin ve sorulan ayrıntıları doldurun. O halde gitmekte fayda var! İlham alamıyorsanız veya bir Web Hikayesinin ne olabileceği hakkında fikir edinmek istiyorsanız, lütfen şablon bölümünü inceleyin. Beğendiğiniz birini gördünüz mü? Şablon kullan’ı tıklamanız yeterlidir ve düzenleyici şablonla açılır. Şimdi, hikayeyi beğeninize göre uyarlamak için çeşitli araçları kullanabilirsiniz.

1. Web Hikayeleri eklentisini açın

Eklentiyi kurduktan sonra, Web Hikayeleri Panodan Yeni Hikaye Oluştur’u tıklayarak yeni bir hikaye başlatın. Ayrıca, fareyle WordPress menüsü> Hikayeler> Yeni Ekle üzerine gelerek de yeni bir hikaye başlatabilirsiniz.

2. Web Hikayeleri arayüzüne giriş

Yeni bir hikaye oluşturduysanız, arayüz boş bir şablonla açılır. Sol tarafta, yüklediğiniz resimler ve hikayenizde kullanabileceğiniz malzemelerle birlikte varlık yöneticisini görebilirsiniz. T simgesi metin sekmesini açar ve üçgen şekilleri açar.

3. Sağ tarafı keşfetmek için bir resim ekleyin

Mavi Yükle düğmesini tıklayın ve yüklemek için bir resim seçin. Tuvale eklemek için resme çift tıklayın. Sağ taraftaki ayarların değiştiğini göreceksiniz. Burada, her bir öğenin özelliklerini ve tasarım seçeneklerini bulabilirsiniz. Bunlar türden türe farklılık gösterir, bu nedenle metin, resimlerden farklı seçeneklere sahiptir.

4. Arayüze alışın

Daha önce herhangi bir tasarım aracı kullandıysanız, Web Hikayeleri WordPress eklentisinin arayüzünde kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Bir şeyleri hizalayabilir, döndürebilir, katmanlayabilir, metin türlerini, renkleri değiştirebilir, ihtiyacınız olan neredeyse her şey burada. Resimler, illüstrasyonlar, metin, video vb. ile çalışabilirsiniz.

5. Şimdi basit bir web hikayesi oluşturmaya çalışın

Örnek olarak hızlı bir şey inşa edeceğiz. Başlamak için yeni bir hikaye açın ve bir resim yükleyin. Mağazanın açılışı ile ilgili bir gönderi yapmak istediğim için resimlerimizden birini seçtim. Resme tıklayın ve çevresinde mavi çizgiler göreceksiniz. Bu, resmi ölçeklendirmenize, döndürmenize ve yakınlaştırmanıza olanak tanır. Resmin tamamını ve şimdi nasıl sığdığını görmek için resmin üzerine çift tıklayın. Resmi harika görünecek şekilde sığdırın.

6. Web hikayenize metin ekleyin

Metin sekmesine gitmek için sol köşedeki T’ye tıklayın. Burada farklı boyutları göreceksiniz. Bunlar normal HTML başlıklarına dayalıdır, dolayısıyla en büyüğü h1’dir ve paragraf p alır. Lütfen bunları web hikayenizde doğru şekilde kullanın. Başlığınıza bir h1 ve alt başlıklara bir h2 veya başka bir şey verin. Paragraflarınız için paragrafı kullanın. Bu şekilde, web içeriğiniz tüm normal yönergeleri izleyecektir.

7. Renkler, dolgular ve hizalama

Görüntünüz yoğun bir arka plana sahipse, metninize öne çıkması için bir renk veya hatta bir arka plan dolgu rengi vermeniz gerekebilir. Neyse ki yapabilirsin. Resminize bir başlık eklemek için Başlık 1’e tıklayın. Görünmesini istediğiniz yere sürükleyip bırakın.

8. Web hikayeniz için yeni bir sayfa

Hikayenize yeni bir sayfa eklemek için, ekran düğmesindeki büyük + düğmesini tıklayın. Bir sonraki ekran için şablon olarak kullanmak istediğiniz için mevcut sayfayı kopyalamak istiyorsanız, Sayfayı kopyala’yı tıklayın. Hikayenizi ihtiyacınız olan tüm sayfalarla doldurun.

9. Sitenize bağlantı verin

Web Hikayelerinin harika yanlarından biri, kendi içeriğinize özgürce bağlanabilmenizdir. Basitçe bir öğeye tıklayın ve bir bağlantı ekleyin. Aşırıya kaçmayın, bağlantı sayısını sınırlı tutun.

10. Meta verileri doldurun ve yayınlayın

Web öykünüzü bitirdikten sonra Önizleme’yi tıklayarak test edin. Yayınla’ya basmadan önce, hikayeyi geliştirmek için bazı meta verileri doldurmanız gerekir. Google’a göre geçerli bir web hikayesine sahip olmak için buna ihtiyacınız var. Belge’yi tıklayın ve logoyu, kapak resmini, alıntıyı doldurun ve iyi bir kalıcı bağlantı seçin. Hazır mı? Hikayenizi yayınlayın! Web Hikayeleri eklentisi, bu hikaye için yeni bir gönderi yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bunu yaparsanız, düğmeyi tıklayın ve hikayenizin gömülü olduğu yeni bir gönderi açılır.