Kartal’da rekor sayıda metruk bina yıkıldı

Kartal’da Mart 2019’dan beri 107 metruk bina yıkıldı. Kartal Belediyesi, vatandaşlar ve çevre için tehlike arz eden metruk binaların yıkım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Metruk binalar genellikle kentsel dönüşüm riskli raporu veya ilgisizlik nedeniyle terk edilmiş binalardan oluşuyor, vatandaşlar ve çevre için büyük tehlike arz ediyor.

Uzun süredir terk edilen birçok bina, fuhuş şebekeleri, uyuşturucu satıcıları ve madde bağımlılarının meskeni haline gelirken, vatandaşlar için de büyük tehlike arz ediyor. Bir metruk binayı yıkmak için gerekli döküman işleri ve bürokrasi oldukça zor bir süreç olmasına rağmen, Kartal Belediyesi, kayıtlara göre İstanbul çapında en çok metruk bina yıkan belediye olmayı başararak rekor kırdı. Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince 2019 yılı Mart ayından bu yana toplam 107 metruk bina yıkımı gerçekleştirildi.

Metruk binaların yıkımı için yasal mevzuat

Metruk binaların yıkımı için öncelikle bir dizi yasal mevzuatın yerine getirilmesi gerekiyor. Haklarında riskli yapı raporu olan ve boşaltıldığı halde yıkılmayan binalar, yapılan döküman işlerinin ardından yıkılıyor. Bunun için öncelikel 6306 sayılı yasa nedeniyle bina sahipleri tarafından yıkılması bekleniyor, belirlenen süre içinde yıkılmayan binalarda belediye devreye giriyor.

Yıkım süreci başlamadan önce çok sayıda yasal yazışma ve döküman işleri hallediliyor. Yıkım ücreti ise binaların tapularına şerh olarak konuluyor. Yıkımlardan önce bölgede güvenlik önlemleri alınırken, yıkım sırasında da toz oluşmasının önüne geçilmesi için sulama yapılıyor.