Kablosuz şarj nasıl çalışır?

Daha fazla cihaz kablosuz şarjı benimsedikçe, teknoloji daha ne kadar gelişecek? İşte kablosuz hızlı şarjın nasıl çalıştığı ve gelecekte nasıl daha da hızlanacağı.

Günümüzün en popüler elektronik aletlerinin birçoğu ve özellikle son teknoloji cep telefonlarından kablosuz kulaklıklara kadar, kablosuz şarj özelliğine sahiptir. Apple, Samsung ve LG bu özelliği geniş bir cihaz yelpazesine uyum sağladı.

Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj, kullanıcıların cihazlarını fişe veya bilgisayara takılı bir altlığa yerleştirmelerine olanak tanır ve cihaz ile bağlantısında kablo gerekmez. Çoğu modern kablosuz şarj cihazı, manyetik indüksiyon adı verilen bir işlem kullanır. Bu, şarj pedinden gelen manyetik enerjinin cihazın içindeki bir bobin aracılığıyla elektrik gücüne dönüştürülmesini içerir. Bu enerji daha sonra pili şarj etmek için kullanılır. Cihazların daha çok metal yerine camdan yapılmasının nedeni de budur. Cam, indüksiyon için çok daha avantajlıdır.

Kablosuz şarj, en standartlaştırılmış şarj biçimlerinden biridir. Çeşitli standartlar ve konektörler gerektiren kablolu şarj cihazlarının aksine, çoğu kablosuz şarj cihazı, Kablosuz Güç Konsorsiyumu (WPC) tarafından oluşturulan Qi standardını kullanır. Bu, tek bir standart şarj pedinin hem Apple Airpods hem de Galaxy Note ile çalışacağı anlamına gelir.

Kablosuz şarj aktarımını hızlandırmak

Hızlı şarj, bir telefonun piline verilen watt sayısını artırarak çalışır. Ancak, bu her iki şekilde de çalışmalıdır. Üreticiler ayrıca alıcı cihazlarını hızlı şarjla başa çıkacak şekilde tasarlamalıdır. Ayrıca, aksesuar üreticilerinin şarj cihazlarının veya vericilerinin potansiyel verimini artırması gerekir.

Geçmişte, kablosuz şarj yavaş, hantaldı ve konu konumlandırmaya geldiğinde çok az esneklik sağlıyordu. İlk yinelemeler, yalnızca 5 watt veya daha azını şarj edebiliyordu, bu da kablolu şarjdan önemli ölçüde daha azdı. Artık Qi standardını kullanan normal kablosuz şarj cihazları, uyumlu cihazlarda 15 watt’a kadar şarj edebilir. Bu daha hızlı şarj hızına Genişletilmiş Güç Profili (EPP) adı verilir.

Kablosuz şarj, güç dağıtımı için kabloluya benzer bir yöntem kullanır. Bu, bir cihazı tam hızda çalıştırmayı ve ardından şarj döngüsünün sonuna doğru ölçeklendirmeyi içerir. Bu süreci takip eder:

  • Algılama: Verici, üstünde Qi uyumlu bir aygıt olup olmadığını algılar.
  • Tam güç: Alıcı, Qi’nin en son sürümündeyse, uyumlu vericiden 15 watt’a kadar güç elde edecektir.
  • Isı algılama: Vericiler, bir cihazın ısındığını algılamalarını sağlayan bir termal teste sahiptir. Eğer öyleyse, verici güç çıkışını yavaşlatacaktır.
  • Tamamlama: Alıcıdaki pil dolduğunda, Qi pedi cihazı şarj etmeyi durdurur.

Bu işlem döngüsü, cihazlarınızın güvenliğini sağlar ve aşırı ısınmalarını veya pillerinin zarar görmesini önler. Ayrıca, bir cihazın vericiden aşırı şarj edilmemesini sağlar, böylece telefonunuzu gece boyunca güvenle şarj pedi üzerinde bırakabilirsiniz.

Özelleştirilmiş Kablosuz Standartlar

Temel Qi standardı en son 2015 yılında güncellenerek EPP’yi ve geliştirilmiş ısı duyarlılığını getirdi. O zamandan beri, alıcı cihaza bağlı olarak vericilerin 30 watt’a kadar güç sağlamasına olanak tanıyan EPP Güç Sınıfı 0 piyasaya sürüldü.

Bu şarj hızı standartlaştırılmamış olsa da birçok üretici, daha yüksek hızlar sağlayabilen Qi EPP standardının değiştirilmiş sürümlerini uygulamaya koydu. Bu tür, amiral gemisi 8 Pro ile 30 watt’lık bir Kablosuz Çözgü Şarj Cihazı yayınlayan OnePlus’tır. Şirket, bir cihazı yalnızca 29 dakikada %50 şarj etmeyi destekleyebileceğini iddia ediyor.

Şarj pedi ayrıca, daha yüksek şarj hızlarının yanı sıra aşırı gerilimler ve aşırı akımlar için korumalar elde etmesine izin veren yerleşik bir fana sahiptir. Ancak, yalnızca belirli OnePlus cihazlarıyla uyumludur. Xiaomi gibi diğer şirketler de 30 watt Qi kablosuz şarj cihazları piyasaya sürdü.

Kablosuz Şarjın Geleceği

Kablosuz şarj yalnızca daha hızlı olmaya devam edecek. WPC, bir sonraki adımının 60 watt’lık bir kablosuz şarj standardı olacağını şimdiden duyurdu. Bu hız, günümüzde birçok üreticinin kablolu şarj hızıyla karşılaştırılabilir veya hatta daha yüksek olacaktır.

Vericiler güç çıkışını artırmaya devam ettikçe, daha geniş bir cihaz yelpazesini de şarj edebilecekler. Cep telefonlarını şarj etmek için artan hızlara ek olarak, bu, dizüstü bilgisayarlar gibi önemli ölçüde daha büyük pillere sahip elektroniklerin de gelecekte Qi uyumlu olacağı anlamına geliyor.