ABD’de en sevilmeyen eyaletler

Memleketinizi ne kadar seviyorsunuz? ABD’de insanların eyaletlerden ne kadar nefret ettiğine dair bir araştırma yayınlandı. Çoğumuz için bu muhtemelen pek sık düşünmediğimiz bir şey ama insanlar arasında yapılan yoklamada 50 ABD eyaletinin ne kadar nefret edildiklerine göre sıralaması yayınlandı.

BestLife’ın ortaya çıkardığı “Nefret Endeksi”, bir dizi faktöre dayanmaktadır. Bunlar arasında, bölge sakinlerinin eyaletleriyle ne kadar gurur duyduklarını, kaç kişinin eyalete girip çıktığını ve insanların hangi eyaletlerden en çok nefret ettiklerini seçtikleri anket bulunmakta. Bu dünyadaki en bilimsel ölçümler koleksiyonu değil, ama bu da bir şey ve web sitesi tüm bu verileri kullanarak en çok nefret edilen ve en az nefret edilen eyaletleri sıraladı.

Olumlu tarafı ile başlayalım, çünkü zor bir yıl oldu ve bugünlerde hepimiz biraz daha pozitif olabiliriz. Verilere göre en az nefret edilen eyaletler şunlardır:

 1. Idaho
 2. Utah
 3. Washington
 4. Nevada
 5. Arizona
 6. Colorado
 7. Oregon
 8. South Dakota
 9. Montana
 10. Wyoming

Pekala, düşük nüfus rakamlarına sahip birçok eyalet, sevilebilirlik açısından oldukça yüksek sıralarda görünüyor. Bu mantıklı. Demek istediğim, Wyoming’den nefret edecek ne var? Geniş büyük arsalar mı?

Öte yandan, en nefret edilen eyaletler daha yüksek nüfusa sahip olma eğilimindedir ve insanlar onlar hakkında daha güçlü fikirlere sahip görünüyor. İnsanların aşağıdaki eyaletlerden neden bu kadar nefret ettiklerini bilmemizin bir yolu yok, ancak spor takımları, politika ve diğer faktörler muhtemelen büyük faktörler oynuyor. Verilere göre işte en çok nefret edilen eyaletler:

 1. New Jersey
 2. Texas
 3. California
 4. Oklahoma
 5. Florida
 6. Michigan
 7. Kentucky
 8. Indiana
 9. Alabama
 10. Kansas

Böyle bir anketin Türkiye’de yapılması durumunda en çok nefret edilen ve en çok sevilen ilin hangisi olacağını düşünüyorsanız, düşüncenizi yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.