Kızıl Terör nedir, hangi döneme işaret eder?

Kızıl Terör, Rus İç Savaşı sırasında Bolşevik hükümeti tarafından yürütülen bir kitlesel baskı, sınıf imha ve infaz programıydı.

Rus Devrimleri

1917’de on yıllardır mevcut olan kurumsal çürüme, kronik kötü yönetim, artan siyasi farkındalık ve korkunç bir savaş, Rusya’daki Çarlık rejiminin, ordunun sadakatini kaybetmesi de dahil olmak üzere, büyük bir isyanla karşı karşıya kalmasına neden oldu. Rusya’da iktidara liberal bir Geçici Hükümet ve ardından sosyalist bir sovyet hükümeti gelir. Lenin yönetimindeki aşırı sosyalistler Ekim ayında yeni bir devrimle beraber iktidarı ele geçirebildiler. Planları, Bolşevik kızıllar ve müttefikleri ile düşmanları Beyazlar arasında, hiçbir zaman tam anlamıyla müttefik olmayan ve bölünmelerinden dolayı mağlup edilecek çok sayıda insan ve çıkar arasında bir iç savaşın başlamasına neden oldu. Sağcılar, liberaller, monarşistler ve daha fazlasını içeriyordu.

Kızıl Terör ve Lenin

İç savaş sırasında Lenin’in merkezi hükümeti, Kızıl Terör dedikleri şeyi yürürlüğe koydu. Bunun iki amacı vardı: Lenin’in diktatörlüğü başarısız olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için, Kızıl Terör onların devleti kontrol etmelerine ve onu terör yoluyla yeniden inşa etmelerine izin verdi. Ayrıca, burjuva Rusya’ya karşı işçilerin savaşmasını, tüm devlet “düşmanlarını” ortadan kaldırmayı hedeflediler.

Bu amaçla, kanun dışı işleyen ve görünüşte herhangi bir zamanda sınıf düşmanı olarak yargılanan herkesi tutuklayabilen devasa bir polis devleti kuruldu. Şüpheli görünmek, yanlış zamanda yanlış yerde olmak ve rakipler tarafından suçlanmak hapis cezasına yol açabilir. Yüzbinlerce kişi hapsedildi, işkence gördü ve idam edildi. Belki 500.000 kişi öldü. Lenin, ölüm fermanlarını imzalamak gibi günlük faaliyetlerden uzak durdu ama her şeyde vites yükselten itici güç oydu. Aynı zamanda, ölüm cezasını yasaklayan Bolşevik oylamasını iptal eden adamdı.

Rus Köylülerinin Öfkesi

Kızıl Terör, 1917 ve 18’de Rus köylülerinin büyük bir kısmının burjuvalara karşı yönelttikleri nefret dolu saldırılardan doğduğu için, tamamen Lenin’in bir yaratımı değildi. Bununla birlikte, Lenin ve Bolşevikler bunu kanalize etmekten mutlu oldular. 1918’de Lenin’e karşı başarısız suikast girişiminden sonra büyük bir devlet desteği verildi.

Fransız Devrimi ilham alındı

Fransız Devrimi hakkında bir şeyler okuduysanız, aşırı bir grubun terörle mücadele eden bir hükümet kurması fikri tanıdık gelebilir. 1917’de Rusya’da insanlar, ilham almak için aktif olarak Fransız Devrimi’ne baktılar. Bolşevikler kendilerini Jakobenler olarak görüyorlardı ve Kızıl Terör, Robespierre’nin Terörü ve diğerleri ile doğrudan bir ilişkidir.