Örümcek bitkisi nasıl yetiştirilir?

Örümcek bitkisinin bakımı söz konusu olduğunda, içeride veya dışarıda başarılı bir şekilde örümcek bitkileri yetiştirmek için çok fazla uğraşmanıza ihtiyaç yoktur. Özellikle bitkinizi fidanlıktan eve getirdiğinizde doğru adımla başladığınızdan emin olmanız önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey, örümcek bitkinizi muhtemelen geldiği plastik kaptan çıkarmaktır. Bu geçici saksılar sadece itici değildir, aynı zamanda verimsizdirler, havanın dolaşımını önler ve sonunda bitkinin çürümesine neden olurlar.

Bir sonraki adım, örümcek bitkinizi drenaj deliği olan kilden yapılmış saksı gibi gözenekli bir şeye dikmektir. Bitkilerinizin durgun suda beklemesine asla izin vermemeniz önemlidir. Maksimum drenaj sağlamak için, toprağı eklemeden önce saksının dibinde orkide kabuğu veya turba yosunu kullanın. Köklere bağlı oldukları için örümcek bitkilerinin yaklaşık olarak iki yılda bir yeniden saksıya dikilmesi gerekir. Örümcek bitkilerinin gelişmesi için nasıl bakım yapılacağını merak ediyorsanız, işte bazı ipuçları.

İç mekanda örümcek bitkisi bakımı

Ne yapacağınızı bildiğiniz sürece, içeride örümcek bitkisi yetiştirmek kolaydır. Bitkiyi 24 saattir beklemekte olan damıtılmış suyla nemlendirin. Bitkiniz çok fazla direkt güneş ışığı alıyorsa, bunu sabah ilk iş olarak güneş doğarken veya güneş batmadan bir veya iki saat önce yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu, yanmamasını, fazla soğumamasını veya nemlenip çürümemesini sağlayacaktır.

Bir tarafın sürekli daha fazla güneş almaması için saksıyı düzenli olarak döndürün. Bir örümcek bitkisini doğrudan bir ısıtıcı veya klima ünitesinin üzerinde veya önünde tutmaktan kaçınmak da önemlidir.

Örümcek bitkisinin ne kadar güneşe ihtiyacı vardır?

Örümcek bitkileri parlak, orta ve dolaylı güneş ışığını takip ediyorlar. Ancak bu, güneş ışığı olmadan hayatta kalamayacakları anlamına gelmiyor. Yerleşik örümcek bitkileri, içinde bulundukları belirli koşullar için özel olarak sulanırsa farklı ışık koşullarını barındırabilir.

Örümcek bitkilerinin kolayca güneş yanığı olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Örümcek bitkilerini güneş yüksekken veya doğrudan bitkinin üzerinde parlarken sularsanız yanarlar.

orumcek-bitkisi-2

Örümcek bitkisinin ne kadar suya ihtiyacı vardır?

Her örümcek bitkisinin kendi su ihtiyacı vardır. Kural olarak toprağın en üstteki 5 santimlik kısmının kurumasını, ancak tamamen kurumamasını bekleyin. Haftada bir kez, ilk ay boyunca, suyun evinizdeki veya ofisinizdeki topraktan ne kadar hızlı buharlaştığını daha iyi anlamak için sulama arasında toprağın ne kadar kuruduğunu ölçün. İlkbahar ve yaz aylarında su büyük olasılıkla güneşten daha hızlı buharlaşacaktır, bu yüzden onu daha yakından izlemeniz gerekir.

Örümcek bitkinizin yetiştiği yerde nem eksikliği varsa aşırı sulama konusunda da dikkatli olmalısınız. Bu su stresi olarak bilinir. Ne kadar sıklıkla sulayacağınızı bilmek zor olabilir, bu nedenle bir toprak nem ölçer satın almak, bazı varsayımları ortadan kaldırmanın ucuz ve kolay bir yoludur. Bitkiyi sulamak onu sulamadan öncekinden daha ağır hissettirdiğinde, suyun deliklerden en az bir ila iki dakika akmasına izin verin. Zamanla bitkinin ağırlığındaki değişime alışacak ve farkı hissedecek ve sulama zamanının geldiğini anlayabileceksiniz.

Örümcek bitkisini aşırı sulama

Bir hata yaparsanız ve örümcek bitkinizi aşırı sularsanız, yaşayabilir veya yaşayamaz. Yapraklar sararmaya veya limon yeşili rengine dönmeye başlarsa endişelenmeyin, ancak uygun örümcek bitkisinin bakımı burada anahtardır. Bitkiyi biraz daha gölge alabileceği bir yere götürün ve tekrar sulamadan önce üst toprağın kuru olduğundan emin olun. Sonra tüm sarı yaprakları çıkarın.

Tuzlu suyun örümcek bitkilerine etkisi

Yaprakların kahverengiye döndüğünü fark ederseniz, bu iyiye işaret değildir. Bitki muhtemelen yüksek tuz seviyelerine sahip olabilen musluk suyu ile aşırı sulandı. Tuz, örümcek bitkileri gibi tropikal bitkiler için zehirlidir çünkü kendi doğal elementlerinin dışındadır. Önemli bir örümcek bitkisi bakımı ipucu, yalnızca damıtılmış su kullanmaktır.

orumcek-bitkisi-3

Örümcek bitkisini budama, yapraklarını kesme

Ancak örümcek bitkiniz, yaprakların sadece uçları kahverengiyse muhtemelen iyidir. Hatta onları kesebilirsiniz. Büyüyen aylarda, ilkbahar ve yaz aylarında bunu yapın. Bununla birlikte, örümcek bitkinizi kışın kırpmaktan kaçının. Soğuk mevsimlerde bitki uykuda kalır ve kendini beslemek ve hayatta kalmak için klorofiline ihtiyaç duyar. Yaprakları kırpmanız gerekiyorsa, riskli olabileceğini bilin. Ancak bunu her yaptığınızda, kahverengi uçları keskin, steril budama makası veya çiçekçi bıçağı kullanarak kesin. Yaprakların keskin uç şeklini yeniden oluşturmak için bir açıyla kesin.

Yapraklar tamamen soluyorsa, örümcek bitkiniz çok uzağa gitmiş olabilir. Ne olacağını görmek için 10 gün verin, ancak ilerleme kaydedilmezse, bitki muhtemelen kurtarılamaz.

Örümcek bitkikisi yavruları ayırma

Bazen örümcek bitkiniz küçük yavruları filizlendirir. Bitkiyi iç mekanda yetiştiriyorsanız, bebekleri yalnız bırakın. Onlara yavru deniyor ve yenidoğan gibiler. Yavru hala annesine bağlıyken, kendi kabına hafif, kolayca boşaltılabilen toprağa koyun. Yavru kendi kendine yerleşene kadar ayrılmayı bekleyin ve ardından onları ayırın. Yeni bir büyüme olduğunda bunun yerleştiğini söyleyebileceksiniz.

Aynı tencereye birkaç bebeğin dikilmesi de önerilir. Bu aynı zamanda doldurmak ve biraz daha kalınlaştırmak istediğiniz olgun bir bitki için de işe yarar. Bunu hidroponik olarak yapmayın, bunun yerine onları hafif, drene edilebilir topraklarda yetiştirin.