Bebek uyutma yöntemleri

Bebeğinizi gece boyunca uyku halinde tutmak büyük bir kazançtır. Bu, yatma zamanı için devam eden bir savaşın sadece başlangıcı olabilir. Küçük çocuklardan, zamana karşı yarışan aşırı planlanmış gençlere kadar, her zaman çocukları ve ebeveynleri alı koyan bir şeyler vardır. İşte herkesin nasıl uyuyabileceği ile ilgili önemli ipuçları.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (2-4 Yaş)

Uyku öncesi oyalanma sorunu

Okul öncesi çocuklar, bir öpücük veya bir hikaye daha için yalvararak yatma vaktini ertelemekle ünlüdür. Ebeveynlerinin sınırlarını sınadıkları birçok yoldan biridir. Ebeveynlerinin dikkatini çekmek için ne yapacaklarını ve onları ne kadar zorlayacaklarını tam olarak biliyorlar. Ancak oyalama ışıkların sönme süresini kısaltır, bu da daha az toplam uyku (bu da çocuğunuzun sabahları daha da huysuz olmasına neden olabilir) ve çocuğunuzun o gün öğrendiklerini uzun süreli bir belleğe dönüştürmek için beyninin daha az çalışacağı anlamına gelir.

Aynı üç veya dört etkinliği her gece sırayla tekrarlamak çocukların bundan vazgeçmesine yardımcı olur. Banyo yapmak, diş fırçalamak ve bir hikaye okumak gibi görevleri kontrol ettiğiniz bir tabloyla rutini oluşturun, böylece çocuğunuz son dakikada oyun oynamak istediğinde, nazikçe şunu belirtebilirsiniz: Tabloda yok. Ayrıca yatma vakti kartları oluşturun. Bir geçiş yatmadan önce banyo için, diğeri ise sarılmak için. Kartları kullandıktan sonra bir daha yatağından çıkamaz. Uyku vakti geçişleri ayrıca çocukların yerinde kalmaları için fazladan motivasyon sağlayabilir: Kartları geceleri kullanmazlarsa, sabahları kullanabilirler.

Yatağa yatmalarına rağmen tekrar uyanıyorlar

Karanlıkta çocuğunuzun size baktığını görmek için saat 2’de uyanmak gibisi yoktur. Bazı çocuklar uyanır ve annenin yardımı olmadan tekrar uykuya dalamazlar. Çözüm olarak kendi başlarına rahat uyumalarını sağlayın.

Çocuğunuzun sizinle yatağa girmesine izin vermek cazip geliyor. Ama pes ederseniz, bu davranışı pekiştirir. Çocuğunuzu sessizce odasına geri götürün. Acı verici birkaç gece sürebilir, ancak tutarlı olmak önemli. Eğer gerçekten yerinde durmazsa, dolaşmayı engellemek için yatak odasının kapısına bir güvenlik kilidi takabilirsiniz. Geceyi tatlı sohbetler ile bitirmeyi deneyin, günün en sevdiğiniz kısımlarını tekrarlayın veya baktığınız şey hakkında konuşun.

Büyük çocuklar (5-10 Yaş)

Uyumsuz uyku saatleri

Bazılarımız sabah kuşlarıyız ve diğerleri gece kuşlarıyız ve bazen ailede bir uyumsuzluk vardır. Akşam 9’dan sonra parti yapmak isteyen üçüncü sınıf öğrenciniz olabilir. Ya da bir gece kuşu olabilirsiniz, ancak çocuklarınız sabah 5’te uyanıyordur. Çözüm olarak programı değiştirin ve ardından tutarlı olmasını sağlayın.

Programları sizinkiyle daha uyumlu olacak şekilde şekillendirmeyi deneyebilirsiniz. Öğünleri, banyoları ve yatma vaktini önce 15 dakika, ardından 30, sonra 45, sonra 60 yavaş yavaş geri itin (veya öne çıkarın). Bu bir ay sürecek bir süreç olabilir, ancak fazla uyuyanların daha erken canlanmasına yardımcı olabilir veya size sabahları ekstra saat kazandırır. Bazı aileler, çocuklarının odalarını sabah erken saatlerde aydınlıktan korumak için karartma perdelerine kullanır.

Çocuklar gerçekten geç yatmak istiyorsa, Cumartesi günü bunu yapmalarına izin verin, ancak Pazar günü kadar normal uyanma ve uyku saatlerine dönün. Güneş ışığına maruz kalmak vücut saatinizi sıfırlar, bu nedenle Pazar sabahı hızlı bir yürüyüş yapmak veya mutfağın en güneşli yerinde kahvaltı yapmak herkes için iyidir.

Kabus görmeleri durumunda uyanma sorunu

Çocuklar büyüdükçe korkular büyük bir şeye dönüşebilir. Konuşmalarınızı dinlemeye ve haberleri duymaya başlarlar. Orada koca bir dünya olduğunun farkındalar. Televizyonda gördükleri bir şeyden korktularsa, çocuklar bunu uyku sırasında kabus şeklinde yeniden inşa edebilirler, ki bu genellikle gece geç saatlerden sabahın erken saatlerine kadar olur.

Uyku yoksunluğu ve kalitesiz uyku, hem kabusların hem de korkuların ortak nedenleridir, bu nedenle önce çocuğunuzun yeterince dinlendiğinden emin olun. Sonra şeytanlarla savaşmak için yaratıcılığı kullanın. Örneğin, çocuğunuz boğulduğunu hayal ettiyse, deniz kızı olacağı bir son yazabilir. Kabuslar sürekli olarak günlük işleyişe engel oluyorsa, başka bir şeyin – okulda zorbalığa uğraması gibi – olup olmadığını görmek için çocuk doktorunuza danışın.

İkizler ve Gençler

Fazla uğraştan dolayı geç uyanıyorlar

Futbol, münazara takımı, müzik grubu çalışması ve dans ile – bitmeyen ev ödevlerinden bahsetmeye gerek yok – gençlerin sürekli uykusuz kalmasına şaşmamalı. Ayrıca, arkadaşlara uyum sağlamak ve flört etmek gibi öfkeli hormonlar ve sosyal stres gençleri geceleri uyanık tutabilir. Bütün gün yanlarında taşıdıkları her şey, birdenbire akıllarını doldurur.

Çok erken bir yatma vakti yerine, yapabildiğiniz şekilde programları ayarlayın. Bir anne kızını daha önceki otobüs için uyandırmak yerine sabahları okula götürüyor ve bu da kızına fazladan 45 dakika uyku sağlıyor. Diğerleri, çocukları öğle yemeği sırasında veya hatta okuldan önce ödev yaparsa, saat 23:00’e kadar yatacakları anlamına gelir. Yoğun günlerden sonra stresi azaltmak için gençler yatmadan 30 ila 45 dakika önce duş almayı, bir dergiyi karıştırmayı veya daha iyi bir uyku için zihinlerini temizlemek üzere 10 dakika meditasyon yapmayı deneyebilirler.

Geç saatlere kadar uyumuyorlar, zombi gibiler

Gençlerin bütün gece uyanık kalıp YouTube’u izlemesi ve arkadaşlarıyla takılması, video oyunları oynaması durumunda gece vampir gibi davranmaya benzerler. Telefonlardan ve tabletlerden yayılan mavi ışık, bizi uykuya sokan hormon olan iyi bir melatonin parçasını bloke edecek kadar güçlüdür. Uyku yoksunluğunun özellikle gençler için tehlikelidir, çünkü konsantrasyon yeteneklerini bulanıklaştırır, bu da uykulu araba kullanma veya uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi riskli davranışlara yol açabilir.

Herkesin telefonlarının ve tabletlerinin, ışıklar sönmeden en az 30 dakika önce bir kenara bırakması önemlidir. Evdeki Wi-Fi’yi kapatarak internete girmeyi zorlaştıran aileler de var. Ayrıca cep telefonlarını gece moduna alıp gençlerin uykusunu çalan ekran parlamasından kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunların mavi ışığı azalttığını, böylece melatoninin akmasına izin verildiği doğrudur. Dijital dünyadan rüya dünyasına geçişe yardımcı olmak için uyku vakti ritüellerini (kafeinsiz çay içmek, kitap okumak) uykuya hazırlanmaya teşvik edin.