Oyun bilgisayarı laptop nasıl olmalı?

“Ucuz” bir oyun dizüstü bilgisayarı satın almak karmaşık bir iştir. Piyasada alternatif olmadığı için değil, en dar bütçelerde dengeli ve yeterli bir donanım bulmak, nerede fedakarlık yapılacağını bilmek en önemli şeydir.

10 bin TL’nin altındaki oyun dizüstü bilgisayarları için bu satın alma kılavuzunda, hangi özelliklerin minimum ve oynamak için uygun olduğunu belirlemek için uzman bir bilgisayar mühendisinden yardım aldık. Ayrıca bu kriterleri karşılayan bir dizi bilgisayar öneriyoruz, hepsi bir oyun senaryosunu ölçen yüksek kalite-fiyat oranına sahip dizüstü bilgisayarlar.

Bize iyi bir deneyim sunan oyunları oynamak için maksimum 10 bin liralık bir bütçeyle laptop almaya karar verdik. Bu rehberi hazırladığımız tarihte bütçemizi 1.000 Euro olarak belirledik ve 10 bin TL olarak lanse ettik. Kur daha fazla yükselirse ve gelecekte 1.000 Euro’nun değeri 20 bin TL olursa, bu bütçenin 20 bin TL olduğunu düşünerek hareket etmelisiniz.

Bütçenin kısıtlı olduğu göz önüne alındığında, CPU, GPU, RAM veya SSD gibi bileşenlerin iyi seçilmesi önemlidir. Tabii ki, bu fiyat aralığında bile en dikkatli ve çekici seçenekleri bulacağız.

Oyun, bilgisayar donanımı üzerindeki en zorlu ve stresli uygulamalardan biridir. Performansta tüm bileşenlerin ağırlığı olsa da amaç, performans darboğazlarından kaçınmak için dengeli bir ekipman bulmaktır. Bu anlamda ekran kartı ve işlemci en belirleyici unsurdur.

1. Ekran kartı

İdeal olarak, güncel oyunları (çoğu) 1080p’de (Full HD) en yüksek görüntü kalitesiyle ve ortalama en az 60 FPS kadansla oynamamıza izin veren bir ekran kartı seçin. NVIDIA GeForce RTX 3000’e sahip modeller, ışın izleme, harika performans ve önceki nesle göre daha uygun fiyatlı olmaları nedeniyle ufukta parlıyor, ancak oyun dizüstü bilgisayarları bunlarla sınırlı değil ve fiyat aralığımız dahilinde değil.

Bu fiyat aralığında Full HD çözünürlüğe sahip paneller bulacağımızı hesaba katarsak, ideal bir RTX 3060 Max-Q olurdu, ancak modellerin dışında kalırsak, 6 GB yerel bellek ile desteklenen bir GeForce RTX 2060 GPU ile bu çözünürlükte muhteşem performans alabiliriz.

İleriyi düşünüyorsak ve bunu karşılayabiliyorsak, ışın izlemeli RTX’ler radarımızdan kaçmamalı. Ancak, GeForce GTX 1660 Ti GPU (veya AMD’deki eşdeğeri) gibi 1080p’de iyi performans sunan ve ayrıca 6 GB ayrılmış belleğe sahip alternatifler de var, ancak evet, ışın izleme yoktur.

Bir RTX 2060’ı hedeflemeyi tavsiye ederiz. Nvidia zaten montajcılar, üreticiler ve OEM’lerle çalışarak 10 bin TL sınırını aşmayan ve bu grafiği içeren ekipman sunmak için çok çalıştı. Yine de şu anda önerilen minimum seçenek, bir GTX 1660 Ti veya AMD’nin eşdeğeri olacaktır.

Çip eksikliğinden ve satın alırken bunun bizi nasıl etkileyebileceğinden bahsetmeden olmaz. Her halükarda, mevcut piyasa durumu, RTX 20’li bir dizüstü bilgisayar satın almak için özellikle uygun bir zaman değil. Mevcut olan güçlü talep ve bu, fiyatların 2020’den önce olduğu kadar rekabetçi olmadığı anlamına geliyor.

2. İşlemci

İşlemci, inceleme tablomuzdaki bir sonraki bileşendir. Hem Intel hem de AMD’nin çok yetenekli mikroişlemcileri var ve ikincisinde fiyat daha düşük olmasına rağmen, bu da biraz tasarruf etmemizi sağlıyor, üreticilerin Intel + NVIDIA kombinasyonlarını tercih etmesi yaygındır.

Oyun ekipmanı için tam tersi gibi görünse de, işlemcinin aralığın en üst kısmında yer almasına gerek yok. Darboğaz olmamasına her zaman özen göstermeliyiz ama günümüzde Intel altında iyi bir konfigürasyon yapabiliriz. Minimum Core i5 ile başlayabilirsiniz, overclock kapasiteli bir model olmasına da gerek olmadığını göz önünde bulundurursak ultrabook için tasarlanmış düşük tüketimli serilerden uzak durmalıyız. H serisinden bir tanesi fazlasıyla yeterli. AMD’de güç/fiyat oranı açısından ilginç alternatifler var ama en azından yeni nesil bir Ryzen 5 olabilir.

Gelecekteki dizüstü bilgisayarımızın “10. veya 11. nesil Intel Core i5 veya i7 yongasına veya ideal olarak 4. nesil AMD Ryzen 5 veya 7’ye sahip olması gerekiyor. İyi bir ayrıntı düzeyiyle 1080p’de oyunlar oynamak istiyorsanız, H serisinden bir işlemci öneriyoruz ve mümkünse 10. veya 11. nesil Intel Core. Core i7-10750H ve i7-9300H iyi performans sunmasına ve bu yapılandırmalarda popüler olması zaten görünüyor. AMD söz konusu olduğunda, 3000 ailesininkiler (Ryzen 7 3750H gibi) iyi bir seçenek.

3. RAM

İdeal olan, daha fazla RAM’e sahip modeller seçmektir. Ancak bütçeyi hesaba katarsak, rakam 8GB ile 16GB arasında olacak, aynı anda başka faaliyetler de yapmak istiyorsak ikincisi şiddetle tavsiye ediliyor. Her durumda, daha fazla nedeni olsa da, bu bileşende modüllere kolayca erişebildiğinizden ve daha sonra güncelleyebildiğinizden emin olun.

Normal olan şey, 8 GB RAM’e sahip bilgisayarları bulmak ve bu miktarı daha sonra iki katına çıkarmak, böylece başlarda yeterli olabilirler. Yine de 16 GB’lık modeller bulmaya çalışın. Ayrıca bu RAM’in hızlı olması ve daha sonra genişletebilirseniz, kombinasyonu tamamlamanız önerilir. En az 2,666 MHz’de etkin çalışabilmeleri gerekiyor. Bellek modülleri daha hızlıysa, daha iyi, ancak hiçbir durumda 16 GB’tan daha azını tercih etmeyin.

4. Depolama

Bu noktada olağan olan şey, hemen hemen tüm oyun dizüstü bilgisayarlarının temel olarak SSD tipi bir depolama birimi içermesidir, ancak bazı durumlarda öncekinin kapasitesinden ve hızından yararlanarak HDD + SSD kombinasyonunu seçme seçeneği vardır. Daha düşük fiyat aralıklarında olmasına rağmen, tek bir SSD’yi tercih edebilirsiniz.

Günümüzde ana birim olarak SSD’ye sahip olmayan bir dizüstü bilgisayar önermek zor. Ancak oyunların genellikle çok fazla disk alanı kapladığı gerçeğiyle çarpışıyoruz, bu nedenle hızlı SSD (NVMe M) kombinasyonu ve yüksek kapasiteli bir HDD ideal olacaktır. Bu bütçede ideal olanı en az 128 GB SSD ve en az 1 TB HDD kombinasyonuna sahip olmaktır. Yine de gerekli minimum NVMe M.2 arayüzlü 512 GB SSD’ye sahip bir ekipman aramak daha iyi olacaktır.

5. Oyun Laptop tavsileri

Ucuz bir oyun dizüstü bilgisayarı arıyorsanız, tavsiyemiz tekliflere dikkat etmenizdir, çünkü bu bütçe dahilinde oynamak için çok çekici ve solvent konfigürasyonları bırakan özel indirimler görmek mümkündür.

Seçimimizde, bütçe dahilinde daha dengeli ve solvent donanımlarla oynamak için dizüstü bilgisayarları derledik, ancak aile içinde size uygun olabilecek veya teklifi biraz daha yüksek bir yatırımla geliştirebilecek bazı seçenekler de öneriyoruz.

ASUS TUF Gaming

Özellikle yoğun kullanım için düşük maliyetli bir oyun dizüstü bilgisayarı arıyorsanız ve zaman zaman oyun oynuyorsanız, ASUS TUF Gaming F15 FX506LH-HN042 16GB RAM’i ile öne çıkan bir seçenek olarak göz önünde bulundurulması gereken bir seçenek. Ayrıntıları arasında, RGB arkadan aydınlatmalı bir klavye, DTS ile 7.1 surround ses: X Ultra teknolojisi, 7.1 surround ses ve çok eksiksiz bir bağlantı noktası yelpazesi sunar. Tabii ki, paneli 60Hz’de kalıyor. Şasisi askeri standart MIL-STD-810G’ye sahiptir, yani olası darbelere karşı iyi direnç sunar. İşletim sistemi yok.

MSI Bravo 15

Bu MSI Bravo, AMD işlemci ve grafikleri solvent 16GB RAM, modern bir SoC ve deneyimli bir GPU ile birleştiren ancak 1080p oynatabilen dengeli bir çözümdür. Bir oyun ekipmanı için ayarlanmış fiyatına rağmen, 144 Hz’e ulaşan ve daha akıcı bir deneyim için FreeSync Premium’a sahip bir panele, Cooler Boost 5 soğutma sistemine ve iki kg’dan daha az ağırlığa sahip olması, bu taşınabilir cihazı gerçekten taşınabilir bir ekipman haline getiriyor.

HP Pavilion Gaming 15-ec1028ns

HP Pavilion Gaming 15’in bu sürümü, 1080p’de iyi performans için deneyimli işlemci ve GPU’yu kullanıyor. Bu aile, mikro kenarları sayesinde oyun ekipmanları için olağan 15.6″ ekran formatları arasında yer alıyor ve NTSC renk alanının %45’ini sunuyor. Arkadan aydınlatmalı klavye ile dikkatli tasarım, üreticiye göre yaklaşık 45 dakikada pilin %50’sine kadar hızlı şarj, eksiksiz bir bağlantı noktası yelpazesi, Mu-MIMO ile uyumluluk ve B&O’dan sesli ön hoparlörler.

HP 15 OMEN

HP OMEN 15-en0003ns, SSD’sinin boyutu ve işlemcisinin gücü ile dikkat çekiyor ve oynamak için deneyimli bir ekran kartına güveniyor. Ekstraları arasında, DTS ile uyumlu güçlü ses sunan çift Bang & Olufsen hoparlör: X Ultra, dört bölgeli RGB arkadan aydınlatmalı klavye ve 26 Tuşlu Rollover Anti-Ghosting tuş teknolojisi.

MSI Alpha 15 A4DEK-006XES

AMD işlemcisi ve grafikleri ile MSI Alpha 15 A4DEK-006XES, performans olarak RTX 2060’a yakın AMD Radeon RX5600M ile fiyat aralığında normalden daha dengeli, güçlü ve daha modern bir teklif sunuyor. Detayları arasında harika bir hoparlör, Cooler Boost 5 soğutma sistemi ve paneli 144Hz’e ulaşıyor ve FreeSync Premium ile uyumlu.

MSI GF63 Thin 10SCSR-876XES

Hafif bir oyun dizüstü bilgisayarı (1,86 kg) arayanlar için, bu MSI GF63 Thin 10SCSR-876XES, fırçalanmış alüminyum kasaya ve çok ince kenarlara sahip. RAM’in parladığı dengeli bir öneri ile özellikle SSD’sinin boyutuyla öne çıkıyor.

Gigabyte G5 KC-5ES1130SD

Bu Gigabyte G5 KC-5ES1130SD, bu bütçeyle satın alabileceğimiz, özellikle RAM ve GPU kombinasyonu için parlayan oyun için optimize edilmiş ilginç bir denge sunar, ikincisi yüksek performanslı, verimli ve ışın izlemeli, güçlü bir yeni nesil ekran kartıdır.

Acer Nitro 5

Ekran kartı ve RAM kombinasyonu sayesinde zorlu oyunları taşıyabileceğiniz bir oyun dizüstü bilgisayarı olan bu Acer Nitro 5 gibi oyun oynamak için en yeni nesil GPU’yu entegre eden modelleri de seçebilirsiniz. Sonuç olarak, donanım açısından bu fiyat aralığındaki en iyilerden biri. Çift soğutma sistemine, oyun estetiğine ve oyun için optimize edilmiş bir klavyeye sahiptir.

Lenovo Legion 5

Yeni nesil grafiklerle bütçemizin sınırındaki bir diğer seçenek ise, 8GB ile sınırlı olmasına rağmen şu anda satın alabileceğimiz RTX 2060 grafikli en uygun fiyatlı ve mevcut oyun dizüstü bilgisayarlarından biri olan bu Lenovo Legion 5. Güçlü yönleri arasında ekranı 120Hz’e ulaşır ve standart olarak Windows 10 ile birlikte gelir.