Bilgisayar için sesi yazıya çevirme programı

E-postalar, akademik makaleler, blog yazıları gibi uzun metinleri sadece sesinizi kullanarak yazarak zamandan tasarruf edin, nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Sesi metne dönüştürme işlevini kullanmak, yani bahsettiğimiz şey çevrimiçi ve tamamen ücretsiz programları kullanarak sesi metne dönüştürmek. Bilgisayarınızın klavyesinde yüzlerce saatlik “vuruştan” tasarruf etmeye hazır mısınız? Bu çevrimiçi ses tanıma programlarından bazılarını denemenizi tavsiye ederim.

Cep telefonlarından bahsedersek, artık WhatsApp veya e-posta ile daha az metin mesajı gönderiyoruz ve sesli not göndermeyi tercih ediyoruz. Aynı şeyi PC’de yaptığınızı düşünün. Bu yüzden size sesinizi herhangi bir bilgisayardan çok kolay bir şekilde metne dönüştürebileceğiniz bir dizi çevrimiçi araçtan bahsedeceğim ve ardından tipik ses dikte programları gibi kullanabileceğiniz bazı uygulamalardan bahsedeceğim.

Elbette birden fazla durumda, PC’nin önündeki koltuğunuzda, yazmak yerine konuşarak bir metin yazabilirseniz çok zaman kazanacağınızı düşündünüz. Ya da basitçe, biriyle röportaj yaptınız, kaydettiniz ve yazıya dökmeniz gerekiyor. Sesi metne dönüştürmenize yardımcı olacak PC için teknolojik araçlar vardır. Bazıları dikte edilen sesi mikrofon aracılığıyla yapabilir ve diğerleri ses dosyalarını karşıya yükleyebilir.

otter.ai

sesi-yaziya-cevirme-1

Otter.ai, konuşmayı gerçek zamanlı olarak metne dönüştüren bir yazılımdır. Normal bir kayıt cihazı gibi çalışır, yalnızca sesi kaydederken onu işler ve canlı dökümü gösterir. Ücretli sürümleri olmasına rağmen, ücretsiz sürüm fazlasıyla yeterlidir, çünkü 600 dakikaya kadar transkripsiyon ve ayda bir saate kadar üç ses aktarımı sunar.

Mükemmel değil ve büyük ölçüde hoparlöre ve sesin kalitesine bağlı ama işe yarıyor, çalışıyor. Ayrıca, sesi herhangi bir noktadan dinleyebilir ve aynı anda dökümü okuyabilirsiniz, böylece bir kelime size uymuyorsa, bağlamın ne olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca birden fazla kişiyi algılar.

Speechnotes

sesi-yaziya-cevirme-2

Speechnotes‘ta bir metni dikte edebilirsiniz. Mikrofon düğmesine basmanız ve konuşmaya başlamanız gerekir. Konuştuğunuz ve dikte ettiğiniz her şey, bir metin kutusuna yazılacaktır. Firefox tarayıcısında mikrofon görünmez, bu yüzden onu Explorer gibi başka bir mikrofonla kullanmalısınız.

Metni PDF olarak dışa aktarma veya birkaç not oluşturma gibi ekstra seçeneklere sahiptir. Uygulama ücretsizdir ve reklam içerir, ancak bu reklamları kaldırmak için ödeme yaptığınız bir sisteme sahiptir. Söylenenleri anlamakta güçlük çektiği ve yanlış yazdığı birçok kelime olduğu belirtmek gerekir.

Dictation.io

sesi-yaziya-cevirme-3

Dictation.io yalnızca Google Chrome’da çalışır. Çok basit bir web sitesi sunuyor. Yazıya dökülen metinleri dikte etmek için kullanılır. Size biçimlendirme komutlarına bir bağlantı sunması avantajına sahiptir; nokta, virgül, yeni satırlar, kısa çizgi veya diğer noktalama işaretleri veya öğeleri gibi şeyleri nasıl dikte etmeniz gerektiğini bilmek için çok yararlı bir şey. Sonuç size sanal bir kağıt yaprağında gösterilir ve oluşturulan metni nasıl formatlayacağınızı seçmeniz gerekir. Kullanmak için kayıt olmanıza gerek yoktur.

Dictation, en sevdiğim çevrimiçi uygulamalardan biri ve bu tür makaleleri kendi sesimle yazdığım ve çok zaman kazandığım. Örneğin, yazılması birkaç saat sürebilen 3.000 kelimelik bir makale, bu programla sadece 30 dakikaya indiriliyor, gerçekten şaşırtıcı.

Bear File

sesi-yaziya-cevirme-4

Bear File söz konusu olduğunda, konuşmanız gerekmez, ancak bir ses yüklemeniz gerekir. Ve sadece İngilizce dili için çalışır. WhatsApp üzerinden alınan ses dosyalarının formatı olan Mp3 formatı, WAV formatı, MWV ve OGG ile uyumludur.

Maksimum boyutu 3 MB olan dosyaları yükleyebilir ve sadece bilgisayarınızda arayabilir, yükleyebilir ve “Dönüştür” seçeneğine dokunabilirsiniz. Küçük bir çevrimiçi araçtır ancak küçük transkripsiyonlar için kullanışlıdır. Hizmet, farklı dosya türlerinin biçimini dönüştürmek için ürünler konusunda uzmanlaşmış bir web sitesi olan Bear File Converter’a aittir.

Voice Notebook

sesi-yaziya-cevirme-5

Voice Notebook yalnızca Chrome tarayıcıyla uyumludur. İşlemi basittir. Kaydı başlat düğmesine tıklamanız, mikrofonun web’e erişmesine izin vermeniz ve dikte etmeniz gerekir. Türkçe de hizmet veriyor.

Metin düz metin olarak görüntülenir ve txt formatında indirebilirsiniz. Ayrıca el yazısı noktalama işaretleri için düğmelere sahiptir.

OneNote

sesi-yaziya-cevirme-6

Windows’un OneNote uygulamasında Dikte özelliği mevcuttur. Dikte’yi etkinleştirdikten sonra konuşmanız gerekir. Windows konuştuklarınızı yazıya dökecektir.