eSIM nedir, normal SIM’den farkı nedir?

Yeni bir telefon satın alıyorsanız, SIM kartınız için eSIM gerekebilir. eSIM nedir? sSIM ile ilgili bilmeniz gereken her şey burada.

Yeni bir iPhone 13 almayı umuyorsanız, hakkında fazla bilmediğiniz bir özelliği olduğunu görebilirsiniz: eSIM. eSIM, geleneksel SIM kartın daha küçük, yerleşik bir sürümüdür ve yakında tüm yeni telefonlara veya başka akıllı cihazlara gelecek. Ama eSIM nasıl çalışıyor ve ona sahip olmaya değer mi? Hadi bir bakalım.

eSIM Nedir?

eSIM, yerleşik bir SIM karttır. Şu anda telefonları bir mobil ağa bağlayan fiziksel SIM kartın yerini almıştır, ancak eSIM çok daha küçüktür. Bir SIM karttan farklı olarak eSIM, telefonun (veya diğer cihazın) ana kartına sabitlenmiştir. Telefona takmanıza gerek yoktur ve telefondan kaldıramazsınız.

eSIM’deki bilgiler yeniden yazılabilir olduğundan bu, sayıları değiştiremeyeceğiniz veya internet operatörünüzü değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Aslında, onu değiştirmek veya kurmak daha da kolay olabilir. Telefoncuya gidip yeni bir SIM satın almak zorunda değilsiniz; hepsi sadece hızlı bir telefon görüşmesi ile anında gerçekleşebilir. eSIM kartları aynı teknolojiyi kullanır ve normal SIM’lerin kullandığı GSM ağları üzerinde çalışır.

ESIM kullanabilir miyim?

eSIM kullanmak için, onu sunan bir operatörde olmanız ve uyumlu bir telefona sahip olmanız gerekir. Türkiye’de eSIM sunan bir operatör bulunmuyor. Teknolojinin ülkemizde kullanımına henüz onay verilmiş değil. ABD’de yaşıyorsanız AT&T ve T-Mobile, Birleşik Krallık’ta EE ve dünya çapında 120’den fazla telefon operatörü dahil olmak üzere çoğu büyük operatör eSIM desteği sunmaktadır.

eSIM kartları şu anda iPhone 12 serisi, Pixel 5 ve Apple Watch gibi daha küçük cihazlar dahil olmak üzere akıllı telefonlara çift SIM özelliği getirmek için kullanılmaktadır. Zamanla, tüm telefonlar ve tabletler büyük olasılıkla eSIM kullanmaya geçecektir.

eSIM Kartı Nasıl Kurulur?

Çoğu telefonu SIM kartı tepsiye yerleştirerek bir ağa bağlarsınız. Ancak kart kullanılmıyorsa, eSIM telefon için kurulumu nasıl yaparsınız? Hangi cihaza sahip olduğunuza ve bir hücresel planla satın alıp almadığınıza veya planınızı ayrı olarak ekleyip eklemediğinize bağlıdır. Planı ayrıca satın aldığınızda, telefonunuzda taramanız gereken QR kodunu içeren bir eSIM etkinleştirme kartı alırsınız.

e-sim qr kodu
  • iOS: Ayarlar > Hücresel > Hücresel Plan Ekle’ye gidin, ardından istendiğinde kodu tarayın.
  • Android: eSIM’inizi Ayarlar > Ağ ve internet > Ekle’den kurabilirsiniz. Ekrandaki talimatları izleyin ve istendiğinde 2 Numara Kullan’ı seçin. Bu, elbette, sahip olduğunuz Android sürümüne ve telefona bağlı olarak değişebilir.

Google Fi üzerinden bir Pixel satın alırsanız, eSIM bilgileriniz otomatik olarak hesabınıza bağlanacaktır. Bir planla satın aldığınızda Apple Watch’unuz eSIM önceden yapılandırılmış olarak gelir veya istemiyorsanız ayrıntıları Apple Watch uygulaması aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Bir Samsung Galaxy Watch’ta, kurulumu telefonunuzdaki bir mobil uygulama aracılığıyla tamamlamanız gerekir.

Çift SIM cihazların tam işlevsellik sunmak için DSDS’yi (Çift SIM, Çift Bekleme) desteklemesi gerekir. Bu, iOS 13 ve sonraki sürümlerde ve Android 10 ve sonraki sürümlerde mevcuttur. DSDS, her iki SIM’in aynı anda bir ağa bağlanmasını sağlar. Kurduğunuzda, varsayılan hattınız olarak hangi hattı kullanacağınızı seçmeniz gerekecektir.

ESIM’in Faydaları

ESIM’in ana yararı, gerçekten küçük olmasıdır. Nano SIM’ler halihazırda oldukça küçük görünebilir, ancak 108,24 mm² yüzey alanıyla, aslında yalnızca 30 mm² olan bir eSIM’den üç kat daha büyüktürler. Bu, SIM tepsisinin ek boyutunu ve cihazın içindeki kart okuyucuyu hesaba katmadan önce. Bunlara artık gömülü teknoloji ile ihtiyaç yoktur.

sim karti boyutlari

Bu, yalnızca diğer bileşenler veya belki daha büyük bir pil için fazladan alan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üreticilerin cihazlarının iç düzenini yeniden düzenlemelerine de olanak tanır. ESIM’in telefonun kenarına yakın olması gerekmez ve cihazların su geçirmezlik bütünlüklerini daha da kolaylaştırabilir.

Biz kullanıcılar için de faydalar var. Çalışmak için kurnaz operatörlerle uğraşmaya gerek yoktur ve SIM tepsisini çıkarmanız gerektiğinde bir ataç bulmanıza gerek yoktur.

Gördüğümüz gibi, eSIM’ler, cihazların çift SIM özelliklerini kolayca sunmasını sağlıyor. Kişisel ve iş numaralarını ayrı tutmak istiyorsanız veya yurtdışına seyahat ediyorsanız bu idealdir. Çift SIM telefonlar, yerel bir ağa atlamayı çok daha kolay hale getirir ve normal planınızda ödemeyi beklediğiniz pahalı dolaşım ücretlerinden kaçınır.

ESIM destekleyen telefon modelleri

iPhone 13 serisinin yanı sıra eski iPhone 12, 11, XS ve XR cihazlarının tümü nano SIM ile birlikte bir eSIM kullanır. Daha küçük iPhone SE ayrıca eSIM’i de destekler.

Android tarafında, Pixel 2’den beri Google’ın Pixel telefonları Pixel 4a 5G dahil aynı kuruluma sahip. Galaxy S20 ve S20 FE serileri, Fold ve Z Flip ve Note 20 serisi dahil olmak üzere Samsung telefonları eSIM desteği sunuyor. Moto Razr da öyle.

Diğer cihazlarda olduğu gibi, Apple Watch, Samsung Galaxy Watch ve Huawei Watch’un hücresel sürümleri eSIM kullananlar arasında yer alıyor. Windows 10’da da eSIM desteği var, bu nedenle her zaman internete bağlı dizüstü bilgisayarlar gelecekte daha yaygın bir görüş haline gelebilir.