En iyi 15 ücretsiz Photoshop alternatifi

Adobe Photoshop, ustaca görüntüler oluşturmak ve düzenlemek için kullanılan en popüler fotoğraf düzenleme yazılımlarından biridir ve gerçekten de temel görüntü işleme için buna ihtiyaç duyan sizinki.

Çitin hangi tarafında olursan ol, en azından Photoshop’u denediğine eminim. Ancak, Adobe’nin Creative Cloud aboneliği (20.99 $/ay) nedeniyle Photoshop, fotoğraf düzenlemeye yeni başlayanlar için oldukça pahalı olabilir. Artı, Photoshop’ta sunulan çok sayıda araçla, kullanımı oldukça zor olabilir. Bu nedenle, Windows PC, Mac, Linux makineniz veya hatta Android veya iOS cihazınız için kullanımı daha kolay veya ücretsiz Photoshop alternatifleri arıyorsanız, en iyi 15 rakibi arıyoruz.

1. GIMP

gimp

Photoshop gibi bir araç için okuyacağınız en önemli önerilerden biri GIMP‘dir ve bunun iyi bir nedeni vardır. GIMP veya GNU Görüntü İşleme Programı, Photoshop’un yapabildiği hemen hemen her şeyi yapabilen ve popüler Adobe yazılımından ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılıma kadar her şeyi bir araya getiren çok özellikli bir fotoğraf düzenleme ve yaratıcı araçtır.

Bununla birlikte, GIMP bir Photoshop alternatifi için en iyi seçimim değil çünkü aynı zamanda bir sürü sorunu var, en can sıkıcı olanı, birden fazla önceden ayarlanmış fırçanın aynı ayarları paylaşması ve sürekli olarak fırçalar arasında geçiş yapıyorsanız can sıkıcı hale geliyor. Bununla birlikte, sorunlarının çoğu GIMP eklentileri kullanılarak çözülebilir. Ayrıca, ücretsizdir ve ücretsiz bir Photoshop alternatifi için pazarda olup olmadığınızı kesinlikle görmeye değer.

2. Krita

krita

Krita, Photoshop gibi sunduğu seçeneklerde neredeyse Photoshop kadar zengin özelliklere sahip ücretsiz bir araçtır. Ayrıca, fotoğraf düzenleme ve yaratıcı düzenleme ile ilgili çevrimiçi forumlarda insanlar tarafından şiddetle tavsiye edilen araçlardan biridir. Krita hakkında gerçekten sevdiğim bir diğer şey de Photoshop’a çok benziyor ve hissettiriyor olması; araç çubukları çok benzer şekilde düzenlenmiştir, varsayılan olarak karanlık bir temaya sahiptir (ancak başka bir renk şeması istiyorsanız bunu yapılandırabilirsiniz).

Pek çok Photoshop kullanıcısının en sevdiği Dilim Aracı gibi araçlar için destek vardır ve ayrıca Photoshop gibi sekmelerde birden çok görüntü açabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir, ancak geliştiricileri desteklemek ve biraz sevgi göstermek isteyen herkes için ücretli bir sürüm mevcuttur.

3. Paint.NET

paintnet

Paint.NET, orijinal olarak MS Paint’in daha güçlü bir sürümü olarak geliştirildi ve bu nedenle MS Paint’in birçok özelliğini getiriyor. Paint.NET, Photoshop kadar güçlü olmasa da, Windows için ücretsiz bir Photoshop alternatifi arayanlar için onu uygun bir alternatif haline getiren birçok özellik getiriyor. Paint.NET, Photoshop’ta en çok kullanılan özelliklerden biri olan karıştırma modlarına sahip katmanları destekler. Ayrıca, bir projedeki birden çok düzenlemeyi hızlı bir şekilde geri almak için kullanışlı olabilecek bir geçmiş aracına sahiptir. Temel olarak, düzgün kullanıldığında Photoshop kadar güçlü olmasa da görüntü düzenleme için çok yönlü bir araçtır.

4. Photo Pos Pro

Photo-pos

Üst düzey araçların karmaşıklığına karışmadan etkileyici çizimler ve grafikler oluşturmak için ücretsiz bir Photoshop alternatifi arayanlar için, “Photo Pos Pro” daha iyi seçeneklerden biri gibi görünüyor. Fotoğraf düzenleme yazılımı, resimlerinizi oluşturabilmeniz, düzenleyebilmeniz ve işleyebilmeniz için bir dizi kullanımı kolay araçla birlikte gelir.

İstenmeyen nesneleri bir görüntüden kaldırmak, kötü bir çekimi düzeltmek veya arka planı güzel görünen bir arka planla değiştirmek olsun, resimlerinizi süslemenizi sağlayacak yeterli geliştirme araçlarına sahiptir. Photo Pos Pro’nun araçları hassaslık açısından Photoshop’unkilerle rekabet edemese de, kullanışlı olmaktan çok daha fazlasını kanıtlayabilirler.

Sadece bu da değil, aynı zamanda kolajlarınızı güzelleştirebilmeniz için iyi bir çerçeve koleksiyonuna da sahip. Önceden tanımlanmış düzenleme araçlarının talebinizi karşılamaması durumunda, iş akışınızı hızlandırmak için her zaman araçlarda ince ayar yapabilirsiniz. Sürekli büyüyen uzantı paketleri ve eklentiler kitaplığıyla, yaratıcılığınıza biraz kanat ekleme esnekliğine de sahipsiniz. Her şey düşünüldü; Photo Pos Pro yalnızca birinci sınıf bir Photoshop alternatifi değil, aynı zamanda piyasadaki en iyi ücretsiz fotoğraf editörlerinden biridir.

5. Photoscape X

Space

Ücretsiz bir Photoshop alternatifinde aradığınız çok çeşitli efektler, filtreler ve geliştirmelerse, Photoscape X ihtiyaçlarınıza doğru yanıt olabilir. 1000’den fazla filtre, efekt, çerçeve ve kullanışlı düzenleme araçlarından oluşan bir kitaplığa sahip olan bu ürün, görüntüleri güzelleştirmek veya tüm fotoğraf görünümünü anında dönüştürmek söz konusu olduğunda tamamen kontrol etmenizi sağlar.

Diğer çevrimiçi fotoğraf editörleriyle karşılaştırıldığında oldukça iyi performans gösteren bir başka bölüm, verimli toplu düzenlemedir. Bu nedenle, tek seferde birden fazla fotoğrafı düzenleme açısından beklentilerinizi karşılamayan benzer uygulamalar bulursanız, Photoscape X’i aklınızda bulundurun.

Bu çevrimiçi fotoğraf düzenleyicinin en sevdiğim özelliklerinden biri, büyük ölçüde sayısız çerçeve sayesinde kolaj oluşturmaktır. Sadece bu değil, eğlenceyi seven GIF’ler yaratma yeteneği de bana oldukça iyi göründü. Genel olarak, Photoscape X, fotoğraf düzenlemeyi kolay ve eğlenceli hale getirmek istiyorsanız, Photoshop alternatifi olarak seçmeniz gereken şeydir.

6. Seashore

seashore

Seashore, yalnızca Mac kullanıcılarını hedefleyen başka bir Photoshop alternatifidir. Katman desteği de dahil olmak üzere Photoshop’tan bazı önemli özellikler getiriyor. Uygulama aynı zamanda basınç hassasiyetini de destekler, böylece basınca duyarlı bir çizim tableti kullanıyorsanız, basınç seviyelerinden tam olarak yararlanabilirsiniz. Kişisel olarak, Seashore’u başlangıç ​​için kullanılabilirlik açısından daha kolay buldum ve aynı zamanda tamamen ücretsiz, ki bu harika.

7. Fotopea

Photopea

Photopea şu anda piyasadaki en iyi ücretsiz ve çevrimiçi Adobe Photoshop alternatiflerinden biridir. Tek bir geliştirici olan Ivan Kutsir tarafından oluşturulan uygulama, dünya çapında 7 milyondan fazla kullanıcıyla kesinlikle yeni zirvelere ulaşıyor. Photopea ile ilgili en iyi şeylerden biri, kullanıcı arayüzünün Adobe Photoshop’u anımsatmasıdır. Yani, geçmişte Photoshop kullandıysanız, kendinizi evinizde hissedeceksiniz ve yazılımı sıfırdan öğrenmek zorunda kalmayacaksınız.

Yazılımla ilgili bir başka güzel şey de birden fazla dosya formatını desteklemesidir. PSD dosyalarıyla çalışmanın yanı sıra, .XD, .Sketch, .XCF (Gimp), RAW ve diğer popüler dosya formatlarını da destekler. Bu, bir projede biriyle işbirliği yapıyor olsanız bile, bu yazılımı onlarla sorunsuz bir şekilde çalışmak için kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Photopea, Adobe Photoshop’un ünlü özelliklerinin çoğunu da beraberinde getiriyor. Photopea ayrıca yeni başlayanların bu yazılıma çok fazla zorluk çekmeden başlamasına yardımcı olacak açık bir çevrimiçi belgelere sahiptir. Fotoğraf düzenleme, maskeler, katmanlar, seçimler, fırçalar ve daha fazlasıyla ilgili temel bilgileri öğrenebilirsiniz. Ücretsiz bir çevrimiçi Photoshop alternatifi arıyorsanız, Photopea’ya göz atmalısınız. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

8. Pixlr Editor

pixlr

Piyasadaki en iyi çevrimiçi Photoshop alternatiflerinden biri olan Pixlr editörü, fotoğrafları düzenlemek için dikkate değer bir iş çıkarıyor. Onu en iyi çevrimiçi Photoshop benzeri yazılımlardan biri yapan bir dizi harika ve güçlü araç getiriyor. Pixlr Editor, katmanlar ve karıştırma modları, birçok efekt ve filtre desteği, bir geçmiş aracı ve hatta birçok Photoshop kullanıcısının kullanmayı sevdiği iyileştirme aracına sahiptir.

Hareket halindeyken hızlı bir düzenleme için temelde mükemmeldir ve bazı gelişmiş özelliklerle daha gelişmiş düzenlemeler için de kullanılabilir. Çevrimiçi olduğu için, hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun onu kullanabilirsiniz ve bu, çevrimiçi araçlarla ilgili en iyi şeylerden biridir.

9. Sumopaint

sumopaint

Sumopaint, Photoshop’un sunduğu karmaşıklık düzeyine mutlaka ihtiyaç duymayan projeler için kullanmayı düşünebileceğiniz bir başka çevrimiçi Photoshop alternatifidir. Çevrimiçi bir araç olan Sumopaint, sahip olduğunuz herhangi bir makinede kullanılabilir ve Photoshop benzeri birçok harika özellik sunar. Araç, yeniden boyutlandırma ve kırpmadan daha fazlası olan projeler için çok kullanışlı bir özellik olan katmanlar ve karıştırma modları için destek sağlar.

Sumopaint’in masaya getirdiği epeyce efekt ve filtre de vardır; bunlar çoğu fotoğraf düzenleme ihtiyacı için yeterli olacaktır. Maalesef uygulama, Photoshop’ta şahsen çok yararlı bulduğum cetveller ve kılavuzlar için destek sağlamıyor ve arayüz günümüz standartlarına göre eski görünüyor. Ancak, ücretsiz olarak kullanabilir ve yalnızca profesyonel kullanıcılar için kilitli araçlara ihtiyacınız olduğunda ödeme yapabilirsiniz.

10. PicMonkey

picmonkey

Pixlr ve Sumo ihtiyaçlarınızı karşılamadıysa, PicMonkey tam da aradığınız şey olabilir. Araç tamamen çevrimiçi çalışır, bu nedenle işletim sistemi uyumluluğu ve ne gibi şeyler hakkında endişelenmeden erişmek kolaydır. Ayrıca, katmanlar için destek sağlar ve ayrıca yazı tipi açısından çok zengin bir metin aracına sahiptir. Ancak, Photoshop’unki kadar zengin özelliklere sahip bir metin aracı beklemeyin, yoksa hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Ayrıca yararlı bulabileceğiniz bir dizi filtre ve efekt vardır. Ancak PicMonkey, Photoshop kadar özellik açısından zengin değildir ve zaman zaman biraz yavaş yanıt verme eğilimindedir. Bununla birlikte, PicMonkey’deki en büyük sorun, profesyonel bir aboneliğe abone olmadığınız sürece resimlerinizi dışa aktaramayacak olmanızdır.

11. Fotor

fotor

İster acemi, ister dijital pazarlamacı veya tam zamanlı bir sosyal medya etkileyicisi olun, Fotor süper kullanışlı bir çevrimiçi Photoshop alternatifi olarak ihtiyaçlarınıza sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilir. Bu fotoğraf düzenleyiciye diğer birçok rakip karşısında net bir avantaj sağlayan şey, eziyetten geçmek zorunda kalmadan güzel görüntüler oluşturmaya başlamanızı sağlayan olağanüstü basit bir kullanıcı arayüzüdür.

Ayrıca, Fotor, filtreler ve efektler söz konusu olduğunda Photoshop’a güçlü bir rekabet sağlayabilir. Böylece, çok fazla zaman harcamadan görüntülerin tüm görünümünü iyileştirmek için istediğiniz esnekliği elde edersiniz. Sosyal ağları blitzkrieg’e göndermeyi planladığınız zamanlar için mükemmel!

Bu hafif fotoğraf düzenlemenin bir başka önemli özelliği, RAW dosyalarını diğer birçok muadilinden daha verimli bir şekilde işleme yeteneğidir. Instagram gibi sosyal ağ sitelerinde paylaşmak için çekici görüntüler oluşturmayı seven biri olarak, bu açıdan büyük ölçüde kolaj oluşturma araçlarının çeşitliliği nedeniyle Photoshop’tan daha kullanıcı dostu buldum.

12. Multi Layer (Android)

multi-layer-android

Hareket halindeyken Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde görüntüleri düzenlemenize olanak tanıyan bir uygulama arıyorsanız, Multi-Layer birlikte kullanabileceğiniz harika bir uygulamadır. Android’de fotoğraf düzenleme uygulamaları konusunda hiçbir eksiklik olmasa da, Multi-Layer, bunları katman desteği ve karıştırma modları, fotoğrafları düzenlemek için çok çeşitli özellikler ve hatta ızgara desteği gibi özelliklerle geride bırakıyor. Uygulama tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak bazı özellikler (karıştırma modları gibi) yalnızca uygulama içi satın alma olarak satın alabileceğiniz Pro sürümünde mevcuttur.

13. PhotoWizard (iOS)

photowizard-ios

Bir iOS cihazı kullanıyorsanız, PhotoWizard kesinlikle fotoğrafları düzenlemek için kullanabileceğiniz en güçlü ücretsiz uygulamalardan biridir. Uygulama, katman desteği sunmaz, ancak iOS için diğer Photoshop alternatiflerinde muhtemelen bulamayacağınız birçok güçlü özellik sunar. Histogram, hareket bulanıklığı, gauss bulanıklığı, eğri düzenleme, maskeleme ve çok daha fazlası var. Uygulama kesinlikle iOS cihazları için oldukça güçlü bir uygulamadır, ayrıca maskeleme özelliği gerçekten iyi çalışır.

14. Affinity Photo

affinity

Affinity Photo, her parçası Photoshop kadar güçlü olan ve kesinlikle piyasadaki en iyi ücretli Photoshop alternatiflerinden biri olan çok popüler bir resim düzenleme uygulamasıdır. Uygulama, Kalem aracı, cetveller, kılavuzlar ve ızgaralar gibi araçlar da dahil olmak üzere bir dizi harika ve kullanışlı özellik getiriyor. Ayrıca iyileştirme aracına, klonlama aracına ve Photoshop’ta bulabileceğiniz diğer araçların çoğuna sahiptir. Ayrıca, harmanlama modlarına ve çok daha fazlasına sahip katmanları destekler. Ancak, uygulama ucuz değildir ve alabilmek için tek seferlik 49,99 ABD doları ödemeniz gerekir.

15. Pixelmator

pixelmator

Pixelmator, beraberinde bir ton Photoshop benzeri özellik ve araç getiren macOS’a özel bir fotoğraf düzenleme aracıdır ve ayrıca Apple’ın MacOS’a getirdiği Yüksek Verimli Görüntü Dosyası formatında depolanan görüntüleri düzenleme ve dışa aktarma gibi en yeni özelliklerden bazılarını destekler. Katmanlar ve harmanlama modları için destek, görüntüleri düzenlemek için kullanılacak çok sayıda araç, canlı önizlemeler ve SVG dosyaları için destek gibi olağan özellikler vardır. Pixelmator arayüzünü de seviyorum ve Photoshop’un kullanıcı arayüzünden çok daha iyi buluyorum. Ancak, bu oldukça Mac odaklı bir arayüz, bu yüzden benim kadar beğenmeyebilirsiniz.