Microsoft Edge kopyala ve yapıştır özelliği

Bilgisayar endüstrisindeki birçok yeniliğe rağmen, birkaç şey on yıllar boyunca aynı kaldı. Klavye düzenleri gerçekten çok değişmedi, PC farelerinin en azından sol ve sağ düğmeleri hala vardır ve kopyala/yapıştır işleri de devam ediyor. Microsoft Edge web tarayıcısı, bunun çalışma şeklini değiştiriyor ve birkaç özel durumda yardımcı olabilse de, Web’de kopyalayıp yapıştırdığınız çoğu durumda istenmeyen bir sürpriz olacaktır.

Kopyalama ve yapıştırma işleminin metin için çalışma şekli yeterince basittir; farenizle veya klavyenizle bir metin parçasını vurgular, bir klavye kısayolu veya menüyle kopyalayıp aynı eylemleri kullanarak başka bir yere yapıştırırsınız. Bu yöntem, bir web sayfasının içindeki metni kopyaladığınız veya bir web sayfasının adresini kopyaladığınız zaman işe yarar. Bu sistemin iyi çalışmasının anahtarı, tutarlı olmasıdır.

Edge tarayıcı kopyala / yapıştır ayarları

Microsoft Edge, “iyileştirilmiş” kopyala ve yapıştır özelliği ile bunu bozacak. Microsoft Edge, web URL’lerini adres çubuğundan kopyalayıp içeriğinize yapıştırmanın geliştirilmiş bir yolunu sunmaya başladı. Bu özellik, bir URL’yi web adresi yerine köprülü bir başlık olarak kopyalar ve yapıştırır.

Normalde tarayıcının içindeki metni kopyalarken işe yarasa da, URL’yi Edge’in adres çubuğundan kopyaladığınızda çok farklı bir davranışa sahiptir. Varsayılan olarak URL’yi bir web sayfasına veya web uygulamasına yapıştırmak, sayfanın başlığını gerçek URL’ye bağlantı olarak ekler.

Bu özellikle ilgili sorun, tüm web sayfalarının ve web uygulamalarının bu tür köprüyü desteklediğini varsaymasıdır. Bunu yapsalar bile, bazı siteler web sayfası başlıklarını uzun tutar ve URL’nin kendisinden daha uzun hale gelir; bu durumda bağlantıyı manuel olarak düzenlemeniz gerekebilir. Neyse ki, gerçek “basit” kopyala/yapıştır özelliğini kullanmanın hala bir yolu var ve bu önemli değişikliklerin farkında olduğunuzu varsayarak varsayılanları ayarlardan kendiniz değiştirebilirsiniz.

edge kopyala yapistir

Edge’de kopyala/yapıştır ayarlarını değiştirmek için Microsoft Edge’de Daha Fazla’yı ve ardından Ayarlar’ı seçin. Ayarlar altında, Paylaş, Kopyala ve Yapıştır’ı seçin. Paylaş, Kopyala ve Yapıştır altında, istediğiniz varsayılan seçeneği seçin: URL’yi köprülü bir başlık olarak yapıştırmak için Bağlantı veya URL’yi bir web adresi olarak yapıştırmak için Düz metin.