Okumanın 10 faydası: Neden her gün okumalısınız

En son ne zaman bir kitap ya da önemli bir dergi makalesi okudunuz? Günlük okuma alışkanlıklarınız tweetler, Facebook güncellemeleri veya anlık yiyecek paketlerindeki talimatlar etrafında mı merkezleniyor? Düzenli olarak okumayı alışkanlık haline getirmeyen sayısız kişiden biriyseniz, bir şeyleri kaçırıyor olabilirsiniz. Okumanın önemli sayıda faydası vardır ve işte okumaya başlamanızı sağlayacak 10 faydası.

1. Zihinsel Uyarma

Çalışmalar, zihinsel olarak uyarılmanın Alzheimer ve Demans gibi hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını (hatta muhtemelen önlediğini) göstermiştir, çünkü beyninizi aktif ve meşgul tutmak güç kaybetmesini engeller.

Tıpkı vücuttaki diğer kaslar gibi, beynin de güçlü ve sağlıklı kalması için egzersize ihtiyacı vardır, bu nedenle “kullan ya da kaybet” ifadesi aklınıza geldiğinde özellikle uygundur. Bulmaca yapmanın ve satranç gibi oyunlar oynamanın da bilişsel uyarıma yardımcı olduğu bulunmuştur.

2. Stres Azaltma

İş yerinde, kişisel ilişkilerinizde ya da günlük yaşamda karşılaştığınız sayısız başka sorunlar nedeniyle ne kadar çok stres yaşarsanız yaşayın, kendinizi harika bir hikayede kaybettiğinizde hepsi yok olur gider. İyi yazılmış bir roman sizi başka alemlere taşıyabilir, ilgi çekici bir makale ise dikkatinizi dağıtacak ve sizi şimdiki anda tutacak, gerilimlerin azalmasına ve rahatlamanıza izin verecektir.

3. Bilgi Seviyesi

Okuduğunuz her şey kafanızı yeni bilgilerle doldurur ve onların ne zaman işinize yarayacağını asla bilemezsiniz. Ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, karşılaşacağınız her türlü zorluğun üstesinden gelmek için o kadar donanımlı olursunuz.

Kendinizi zor koşullarda bulursanız, diğer her şeyi, işinizi, mallarınızı, paranızı, hatta sağlığınızı kaybedecek olsanız bile bilginizin asla sizden alınamayacağını unutmayın. Sizin gücünüz, bilginizdir.

4. Kelime Dağarcığını Genişletme

Bu, yukarıdaki konu ile uyumludur: Ne kadar çok okursanız, o kadar çok kelime öğrenirsiniz ve bunlar kaçınılmaz olarak günlük kelime haznenize girerler.

Düşüncenizi açıkça ifade etmek ve iyi konuşmak, herhangi bir meslekte çok yardımcı olur ve yüksek kademelerle özgüvenle konuşabileceğinizi bilmek, özgüveninizi muazzam bir şekilde artırabilir. İyi okumuş, iyi konuşan ve çeşitli konularda bilgili olanlar, daha küçük kelime dağarcığı ve edebiyat farkındalığı olmayanlara göre daha hızlı (ve daha sık) terfi alma eğiliminde olduğundan, kariyerinize bile yardımcı olabilir.

Ayrıca kitap okumak da yeni diller öğrenmek için çok önemlidir.

5. Hafıza İyileştirme

Bir kitap okuduğunuzda, çeşitli karakterleri, onların geçmişlerini, hırslarını, tarihlerini ve nüanslarını, ayrıca her hikayede kendi yollarını çizen çeşitli yayları ve alt olayları hatırlamanız gerekir. Bu hatırlanması gereken bir şeydir, ancak beyinler harika şeylerdir ve bunları görece kolaylıkla hatırlayabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, yarattığınız her yeni hafıza yeni sinapslar (beyin yolları) oluşturur ve mevcut olanları güçlendirir, bu da kısa süreli hafıza hatırlamaya ve ruh halini dengelemeye yardımcı olur. Ne kadar harika, değil mi?

6. Daha Güçlü Analitik Düşünme Becerileri

Hiç şaşırtıcı bir gizem romanı okudunuz mu ve kitabı bitirmeden önce gizemi kendiniz çözdünüz mü? Eğer öyleyse, sağlanan tüm ayrıntıları not alarak ve “kim olduğunu” belirlemek için bunları sıralayarak eleştirel ve analitik düşünmeyi işe koyabildiniz.

Ayrıntıları analiz etme becerisi aynı zamanda olay örgüsünü eleştirirken de işe yarar; iyi yazılmış bir parça olup olmadığını, karakterlerin doğru bir şekilde geliştirilip geliştirilmediğini, hikayenin sorunsuz ilerleyip ilerlemediğini vb. belirlemek.

Kitabı başkalarıyla tartışma fırsatınız olursa, ilgili tüm yönleri gerçekten düşünmek için zaman ayırdığınız için fikirlerinizi açıkça ifade edebileceksiniz.

7. Geliştirilmiş Odaklanma ve Konsantrasyon

İnternet çılgınlığı dünyamızda, her gün çoklu görev yaptığımız için aynı anda milyonlarca farklı yöne dikkat çekiliyor.

Ortalama bir kişi, 5 dakikalık tek bir süre içinde zamanını bir görev üzerinde çalışmak, e-postayı kontrol etmek, birkaç kişiyle sohbet etmek, twitter’a göz atmak, akıllı telefonunu takip etmek ve iş arkadaşlarıyla etkileşim arasında paylaştıracaktır. Bu tür davranış, stres seviyelerinin yükselmesine neden olur ve üretkenliğimizi düşürür.

Kitap okuduğunuzda, tüm dikkatiniz hikayeye odaklanır, dünyanın geri kalanı kendiliğinden kaybolur ve kendinizi her ince ayrıntıya kaptırabilirsiniz. İşe gitmeden 15-20 dakika önce okumayı deneyin (yani sabah işe gidip gelirken, toplu taşıma kullanıyorsanız) ve ofise gittiğinizde ne kadar odaklandığınıza şaşıracaksınız.

8. Daha İyi Yazma Becerileri

Bu, kelime bilginizin genişlemesi ile el ele gider: Yayınlanmış, iyi yazılmış çalışmalara maruz kalmanın kişinin kendi yazıları üzerinde belirgin bir etkisi vardır, çünkü diğer yazarların ritmini, akışkanlığını ve yazı stillerini gözlemlemek sizin çalışmanızı her zaman etkileyecektir.

Müzisyenlerin birbirlerini etkilemesi ve ressamların önceki ustaların oluşturduğu teknikleri kullanması gibi, yazarlar da başkalarının eserlerini okuyarak düzyazı yapmayı öğrenirler.

9. Huzur

İyi bir kitap okumaya eşlik eden rahatlamaya ek olarak, okuduğunuz konunun muazzam bir iç huzur ve sükunet getirmesi mümkündür.

Manevi metinleri okumak kan basıncını düşürebilir ve muazzam bir sakinlik duygusu yaratabilirken, kendi kendine yardım kitaplarının belirli duygudurum bozuklukları ve hafif zihinsel hastalıklardan mustarip insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

10. Ücretsiz Eğlence

Birçoğumuz kitap satın almaktan hoşlansak da, ileride başvurmak üzere kitaplara ek açıklama ekleyebilsek de, oldukça pahalı olabilirler. Düşük bütçeli eğlence için, yerel kütüphanenizi ziyaret edebilir ve orada ücretsiz olarak bulunan sayısız kitabın ihtişamını yaşayabilirsiniz. Kütüphanelerde akla gelebilecek her konuda kitaplar vardır ve stoklarını değiştirdikleri ve sürekli olarak yeni kitaplar aldıkları için, asla okuma malzemeleriniz bitmez.

Yerel bir kitaplığı olmayan bir bölgede yaşıyorsanız veya hareket engelliyseniz ve kolayca bir kitaplığa ulaşamıyorsanız, çoğu kitaplığın kitaplarını PDF veya ePub formatında bulabilirsiniz, böylece onları okuyabilirsiniz e-okuyucunuzda, iPad’inizde veya bilgisayarınızın ekranında. Ücretsiz e-kitap indirebileceğiniz birçok çevrimiçi kaynak da vardır, bu yüzden okumak için yeni bir şeyler aramaya başlayın!

Gezegendeki her okuma yazma bilen kişi için bir okuma türü vardır ve zevkleriniz ister klasik edebiyat, şiir, moda dergileri, biyografiler, dini metinler, genç yetişkin kitapları, kendi kendine yardım rehberleri, sokak aydınlatması veya romantik romanlarda olsun, dışarıda bir şeyler var merakınızı ve hayal gücünüzü yakalamak için orada. Bilgisayarınızdan bir süre uzaklaşın, bir kitap açın ve bir süreliğine ruhunuzu yenileyin.