Amerika Birleşik Devletleri’nde jenerasyon isimleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nesiller, benzer kültürel özellikleri, değerleri ve tercihleri paylaşan, belirli bir süre içinde doğan sosyal insan grupları olarak tanımlanır. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğu insan Y kuşağı, X kuşağı veya Boomers olarak tanımlanıyor. Kuşak isimleri yıllardır var olmakla birlikte, düzenli kullanımları oldukça yeni bir kültürel fenomendir.

Nesilleri Adlandırmanın Kısa Tarihi

Tarihçiler genel olarak nesillerdeki isimlendirmenin 20. yüzyılda başladığı konusunda hemfikirdir. Eserlerinde “Kayıp Nesil” terimini kullanan merhum Amerikalı yazar Gertrude Stein’dı. Bu unvanı, I. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını savaşlara adamış olan 20. yüzyılın başında doğanlara bu unvanı verdi. 1926’da yayımlanan Ernest Hemingway’in “Güneş de Doğar”ın epigramında Stein şöyle yazmıştı: “Hepiniz kayıp bir nesil.”

20. yüzyıl

Kuşakların geri kalanına gelince? Kuşak teorisyenleri Neil Howe ve William Strauss, 1991 tarihli “Generations” adlı kitaplarında genellikle ABD 20. yüzyıl kuşaklarını belirleme ve adlandırmada itibar görüyorlar. Bu etiketlerin çoğu, onları tanımlayan tarihler biraz esnek olsa da kullanıldı. Bu çalışmada, iki tarihçi, II.Dünya Savaşı’nda savaşan nesli G.I. (“Hükümet Sorunu” nun kısaltması) Generation, ancak bu ad yakında değiştirilecek. On yıldan daha kısa bir süre sonra Tom Brokaw, Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı’nın en çok satan kültürel tarihi olan “The Greatest Generation”ı yayınladı ve bu adaşı bugün hala kullanılıyor.

x Nesli

1961’de Baby Boom’un arka ucunda doğan Kanadalı yazar Douglas Coupland, kendi neslini takip eden neslin isimlendirilmesinden sorumluydu. Coupland’ın 1991 tarihli kitabı “Generation X: Tales for an Accelerated Culture” ve sonraki çalışmaları 20’li yaşların hayatını anlattı ve o dönemin gençliğinin doğru bir temsili olarak görülmeye başlandı. Coupland bilmeden kalıcı olarak Gen X adını aldı.

En Yeni Nesiller

Generation X’i izleyen nesillerin kökenleri çok daha belirsiz. 1990’ların başında, X kuşağı sonrası doğan çocuklar, 1993’te bu terimi ilk kullanan olarak kabul edilen Advertising Age gibi medya kuruluşları tarafından genellikle Y Kuşağı olarak anılıyordu. Ancak 90’ların ortalarında, bu konudaki kargaşanın ortasında 21. yüzyılın başında, bu nesil daha çok, Howe ve Strauss’un kitaplarında kullandıkları bir terim olan Millennials olarak anılıyordu. Şimdi bir X Kuşağı ve bir Y kuşağı var.

En yeni neslin adı daha da değişkendir. Bazıları Generation X ile başlayan alfabetik trendi devam ettiren Generation Z’yi tercih ederken, diğerleri Centennials veya iGeneration gibi daha heyecan verici başlıkları tercih ediyor. Gelecekte ne olacağı herkesin tahminidir ve her yeni nesilde daha fazla anlaşmazlık ile gelir.

Nesil Adları ve Tarihleri

Baby Boomers gibi bazı nesiller yalnızca bir isimle bilinir, ancak diğer nesillerin seçilebilecek pek çok başlığı vardır ve bunlar uzmanlar arasında tartışmaya neden olur. Nesilleri sınıflandırmak ve adlandırmak için aşağıdaki birkaç alternatif sistemi okuyun.

Howe ve Strauss

Neil Howe ve William Strauss, 1900’den itibaren ABD’deki kuşak kohortlarını aşağıdaki gibi tanımlıyor.

 • 2000–: Yeni Sessiz Nesil veya Z Kuşağı
 • 1980-2000: Milenyum veya Y Kuşağı
 • 1965 – 1979: Onüçerler veya X Kuşağı
 • 1946’dan 1964’e: Baby Boomers
 • 1925 – 1945: Sessiz Nesil
 • 1900’den 1924’e: G.I. Nesil

Nüfus Referans Bürosu

Nüfus Referans Bürosu, her bir nesli ayıran satırların mutlaka somut olmadığını gösteren alternatif bir liste ve üretim adlarının tarihlerini sağlar.

 • 1997 – 2012: Z Kuşağı
 • 1981 – 1996: Milenyum
 • 1965 – 1980: X Kuşağı
 • 1946’dan 1964’e: Baby Boomers
 • 1928’den 1945’e: Sessiz Nesil

Kuşak Kinetiği Merkezi

Kuşak Kinetiği Merkezi, şu anda Amerika ekonomisinde ve iş gücünde aktif olan aşağıdaki beş nesli listeliyor. Her kuşağın tarihlerini belirlemek için ebeveynlik, teknoloji ve ekonomi trendlerini kullanıyorlar.

 • 1996–: Gen Z, iGen veya Centennials
 • 1977 – 1995: Millennials veya Gen Y
 • 1965 – 1976: X Kuşağı
 • 1946’dan 1964’e: Baby Boomers
 • 1945 ve öncesi: Gelenekçiler veya Sessiz Nesil

En Genç Nesil Hangisi?

Avustralyalı araştırmacı Mark McCrindle, diğer platformların dışarıda bıraktığı ve güncelleme yapamadığı en genç kohortu adlandırdığı için övgüyü talep edebilir: 2010–2024 Kuşağı Alpha adını verdi.

McCrindle, “XYZ’nin ABC’si: Küresel Nesilleri Anlamak” adlı kitabında, Howe ve Strauss’un araştırmasında sunulan teorilere, bu neslin büyük olasılıkla bir dönemde büyüyeceği temelinde “alfa” olarak atıfta bulunur: Yeniden doğuş ve iyileşme dönemi. Tamamen 21. yüzyılda doğan ilk nesil Alpha, ekonomi, politik iklim, çevre ve daha fazlası için yeni bir başlangıca işaret ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışında Nesil Adlandırma

Sosyal kuşaklar kavramı büyük ölçüde Batılı bir kavram olsa da, kuşaksal adlandırma bu bölgeye özgü değildir. Diğer uluslar da kendi nesillerine isim verirler, ancak bunlar çoğunlukla yerel veya bölgesel olaylardan ve daha az resmi olmayan sosyal ve kültürel zeitgeistlerden etkilenir. Örneğin, Güney Afrika’da, apartheid’in 1994’te sona ermesinden sonra doğan insanlara, Born-Free Generation deniyor. 1989’da komünizmin çöküşünden sonra doğan Rumenlere bazen Devrim Kuşağı denir. Türkiye’de Devrimci 68 kuşağı gibi kuşaklar bulunur.