Sistem geri yükleme nasıl yapılır?

PC’yi çok kullandığımızda, er ya da geç işletim sisteminde, düzgün çalışmasını engelleyen veya çok daha yavaş çalışmasına neden olan sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Neyse ki, Windows 11 ve Windows 10 işletim sistemlerinin sistemi geri yüklemek için yerleşik bir aracı var. Bu eğitimde sistem geri yüklemenin nasıl kurulacağını ve sistemi birkaç dakika içinde nasıl geri yükleyebileceğinizi göstereceğiz.

Windows sistem geri yükleme aracının çok büyük bir avantajı vardır: Sistemi önceki durumuna döndürürken, dosyaları ve belgeleri silmeden PC’de tutar. Ancak, yüklü programlar ve kayıt dosyaları kaldırılacaktır, bu nedenle ayarlarınızı bozan veya virüslü olabilecek bir program yüklediyseniz kullanımı idealdir.

Elbette, her zaman soruna neden olma veya bir şeyin olması gerektiği gibi çalışmama olasılığının olduğunu unutmayın, bu nedenle sistemi geri yükleme işlemine başlamadan önce dosyalarınızın yedek kopyalarını almak her zaman iyi bir fikirdir. Bunu aklınızda bulundurun, çünkü hiçbir şey olmasa da bir şey olmuş olabilir ve restorasyondan sonra belgelerinizin ve dosyalarınızın var olacağının garantisi yoktur.

Sistem geri yüklemeyi ayarlama

Bu araca erişmek için en doğrudan yöntem Başlat düğmesine tıklayıp “geri yükle” yazmaktır. Sonuçlardan “Geri yükleme noktası oluştur”u tıklayın.

geri yukleme noktasi olustur

“Sistem Koruması” sekmesinde, “Koruma Ayarları” bölümünde, bilgisayarınızdaki mevcut sürücüleri ve her sürücü için korumanın etkin olup olmadığını göreceksiniz. Korumayı açmak için listeden bir sürücü seçin ve “Yapılandır” düğmesine tıklayın.

(Bizim durumumuzda, Sistem Geri Yükleme, C: sürücümüz için zaten etkinleştirildi. Sisteminizde yoksa, muhtemelen etkinleştirmek isteyeceğiniz ilk sürücü budur.)

sistem geri yukleme 1

Açılan “Sistem Koruması” iletişim kutusunda, “Sistem korumasını aç” seçeneğine tıklayın, “Maksimum Kullanım” kaydırıcısını Sistem Geri Yükleme’nin kullanabilmesini istediğiniz sabit sürücü alanı miktarına ayarlayın ve ardından “Tamam”a tıklayın.

sistem geri yukleme 2

Daha sonra Sistem Özellikleri iletişim kutusundan çıkmak için “Tamam”a tekrar tıklayabilirsiniz.

Sistem geri yükleme noktası oluşturma

Sistem Geri Yükleme bir hafta içinde ve bir uygulama veya sürücü kurulumu gibi büyük bir olay gerçekleştiğinde otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturur. İstediğiniz zaman kendiniz de bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Başlat’a basın, “geri yükle” yazın ve ardından “Bir geri yükleme noktası oluştur”u tıklayın. “Sistem Koruması” sekmesinde, “Oluştur” düğmesine tıklayın.

Geri yükleme noktanız için, onu neden oluşturduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olacak bir açıklama yazın ve ardından “Oluştur”u tıklayın.

sistem geri yukleme 3

Bir geri yükleme noktası oluşturmak 30 saniye kadar sürebilir ve Sistem Geri Yükleme, tamamlandığında size haber verir. “Kapat”ı tıklayın.

sistem geri yukleme 4

Sistemi geri yükleme noktasına yükleme

Geri yükleme işlemini, Sistem Geri Yükleme seçeneklerini yapılandırdığınız aynı “Sistem Koruması” sekmesinden başlatacaksınız.

Başlat’a basın, “geri yükle” yazın ve ardından “Bir geri yükleme noktası oluştur” u tıklayın. “Sistem Koruması” sekmesinde, “Sistem Geri Yükleme” düğmesine tıklayın.

sistem geri yukleme 5

Sistem Geri Yükleme sihirbazının karşılama sayfası size işlemin kısa bir açıklamasını verir. Devam etmek için “İleri” yi tıklayın.

Bir sonraki sayfa size mevcut geri yükleme noktalarını gösterir. Uygulama veya sürücü kurulumlarından önce oluşturulan otomatik geri yükleme noktalarını görmek için “Daha fazla geri yükleme noktası göster” seçeneğini seçin.

İstediğiniz geri yükleme noktasını seçin (en son çalışan geri yükleme noktası idealdir) ve ardından Sistem Geri Yükleme’nin işlem sırasında kaldırılacak tüm programları algılaması için “Etkilenen programları tara” seçeneğini tıklayın.

sistem geri yukleme 6

Sistem Geri Yükleme size iki liste sunacaktır. En üstteki liste, Windows’u seçilen geri yükleme noktasına geri yüklerseniz silinecek programları ve sürücüleri gösterir.

En alttaki liste, işlem tarafından geri yüklenebilecek programları ve sürücüleri gösterir. Yine, geri yüklenen programlar ve sürücüler bile tam bir yeniden yükleme yapana kadar düzgün çalışmayabilir.

sistem geri yukleme 7

Geri yüklemeye hazır olduğunuzda, kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını ve ardından İleri’yi tıklayın. Tarama adımını atlayıp yine de İleri’yi tıklayabileceğinizi, ancak işleme başlamadan önce hangi uygulamaların etkileneceğini görmek her zaman iyidir.

Ardından, geri yüklemeyi onaylamanız istenir. Doğru geri yükleme noktasını seçtiğinizden emin olun ve “Bitir”i tıklayın. Sistem Geri Yükleme, başladıktan sonra geri yükleme işleminin kesintiye uğramayacağını size bildirir. Başlamak için “Evet”i tıklayın.

Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatacak ve geri yükleme işlemine başlayacaktır. Sistem Geri Yükleme’nin tüm bu dosyaları eski haline getirmesi biraz zaman alabilir (en az 15 dakika, muhtemelen daha fazlasını planlayın), ancak bilgisayarınız yeniden açıldığında, seçtiğiniz geri yükleme noktasında çalışıyor olacaksınız.