Gerçekten işe yarayan 8 ev yapımı temizleyici

Evinizdeki bazı malzemeler (kabartma tozu ve sirke gibi) çok amaçlı etkili temizleyiciler olarak kullanılabilir ve daha da iyisi, neredeyse sıfıra mal olur. Bu yüzden, bir dahaki sefere büyük bir karmaşayla karşı karşıya kaldığınızda en sevdiğiniz temizlik ürünü elinizde yoksa, mağazaya koşmayın. Bunun yerine bu ev yapımı temizleyicilerden birini hazırlamayı deneyin. Bu doğal ürünler kiri kaldırıp cüzdanınızı mutlu edecek.

Önemli Güvenlik İpucu: Amonyak bazlı temizleyicileri asla klorlu ağartıcı veya toz bulaşık makinesi deterjanı gibi ağartıcı içeren ürünlerle birlikte kullanmayın. Yaratacakları koku son derece tehlikelidir. Karıştırmadan önce ürün etiketlerini okuyun. Her zaman ev yapımı temizleyici şişelerini içindeki tüm malzemelerle etiketleyin. Bir çocuk veya hayvanın içine girmesi durumunda, karışımın ne içerdiğini bilmek önemlidir.

1. Kokulu Çok Amaçlı Temizleyici

Malzemeler: Bir ölçü beyaz sirke, Bir ölçü su, Limon kabuğu, Biberiye dalı

Yukarıdaki malzemeleri bir araya getirin, bir sprey şişesine dökün, sallayın ve kullanmadan önce bir hafta demlenmesini bekleyin. Bir kez yaptıktan sonra, sert su lekelerini çıkarmak, çöp kutularını temizlemek, duvar lekelerini silmek ve çok daha fazlasını yapmak için doğal çözümü kullanabilirsiniz. Taze bir kokunun yanı sıra limon kabuğu temizleme gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Dikkat: Taşı aşındıracağı için granit üzerinde asitli temizleyiciler kullanmayın.

2. Mutfak Temizleyici ve Koku Giderici

Malzemeler: 4 yemek kaşığı karbonat, 1 litre ılık su

Mutfak tezgahlarını, aletleri ve buzdolabınızın içini temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey karbonattır. Harika bir koku gidericidir ve paslanmaz çelik evyeleri ve aletleri parlatmak için kullanılabilir. Yüzeylerin kokusunu gidermek için, yukarıdaki çözeltiyi kullanın veya doğrudan kutudan kabartma tozu dökün ve kokuları gidermek için çöp kutunuza dökün. Parlatmak ve paslanmaz çelikten lekeleri çıkarmak için karbonat ve sudan bir macun yapın. Nemli bir bezle uygulayın ve metal damarları yönünde nazikçe ovalayın. Durulayın ve kurulayın.

3. Cam Temizleyici

Malzemeler: 2 su bardağı su, 1/2 su bardağı beyaz sirke veya elma sirkesi, 1/4 fincan sürtünme alkolü %70 konsantrasyon, Koku için 1-2 damla portakal esansiyel yağı (isteğe bağlı)

Bir dahaki sefere camlarınızı ve aynalarınızı yıkamanız gerektiğinde, bu malzemeleri birleştirin ve bir sprey şişesine dökün. İpucu: Pencereleri sıcak ve güneşli bir günde temizlemeyin, çünkü çözelti çok çabuk kurur ve çok sayıda çizgi bırakır. Aynalar için, silmeden önce solüsyonu bir kağıt havlu veya yumuşak bir beze püskürtün.

4. Ev Yapımı Pirinç Temizleyici

Malzemeler: Beyaz sirke veya limon suyu, Sofra tuzu

Cilasız dolap kulplarını, banyo kısımlarını ve daha fazlasını temizlemek için bir süngeri sirke veya limon suyuyla nemlendirin ve ardından tuz serpin. Yüzeye hafifçe sürün. Suyla iyice durulayın, ardından hemen temiz, yumuşak bir bezle kurulayın.

5. Doğal Ağır Ovucu

Malzemeler: 1/2 limon, 1/2 su bardağı boraks tozu

Porselen veya emaye lavabolar ve küvetlerdeki pas lekeleri bu temizleyiciyle eşleşmiyor. Limonu boraksa batırın ve yüzeyi fırçalayın, ardından durulayın. (Bu mermer veya granit için güvenli değildir.) İpucu: Deterjan reyonunda bir çamaşır güçlendirici olan boraksı bulabilir veya çevrimiçi sipariş edebilirsiniz.

6. Yağ Temizleyici

Malzemeler: 1/2 su bardağı köpüklü amonyak

Köpüklü amonyak, sert kiri çıkarmaya yardımcı olan deterjan içerir. 3.5 litrelik bir kabı doldurmak için 1/2 bardağı yeterli suyla karıştırın. Ardından fırın raflarınızı, ocak davlumbazınızı ve ızgarayı solüsyona batırıp temiz suyla durulamadan önce yüzeyi silerek temizleyin. Ayrıca fırın raflarını ve ızgara ızgaralarını doğrudan karışıma batırabilir, özellikle kirliyse biraz fazladan amonyak ekleyebilirsiniz.

7. Kıyafet Leke Çıkarıcı

Malzemeler: 3.5 litre sıcak su, 1 bardak toz bulaşık deterjanı, 1 fincan normal sıvı klorlu ağartıcı, ultra veya konsantre değil

Kötü lekeli ancak yıkanabilir beyaz giysileri, yukarıdaki malzemeleri paslanmaz çelik, plastik veya emaye bir kasede (alüminyum değil) karıştırarak iyileştirin. Giysiyi 15-20 dakika bekletin. Leke hala oradaysa, biraz daha uzun süre ıslatın ve ardından her zamanki gibi yıkayın.

8. Doğal Mermer Temizleyici

Malzemeler: 2 damla hafif bulaşık deterjanı, 2 su bardağı ılık su

Doğal taş tezgahı temizlemek istediğinizde bulaşık deterjanı ve suyu karıştırın. Mermerin üzerine süngerleyin ve sabun kalıntılarını gidermek için tamamen durulayın. Yumuşak bir bezle parlatın; mermerin havada kurumasına izin vermeyin. Dikkat: Mermer veya granit yüzeylerde asla sirke, limon veya diğer asitli temizleyiciler kullanmayın.