Arı gözünüzden sokarsa ne olur?

2020’yi olduğundan daha kötü hale getirebilecek birkaç değerli şey var. Ancak göz küresine sokan nadir bir arı bunlardan biri olabilir.

Bu hafta doktorlar, bu kadar nadir görülen bir oküler kazığa ait bir görüntü yayınladılar. New England Journal of Medicine‘de yer alan görüntü, hastanın durumu ve iyileşmesi hakkında kısa bir rapor da içeriyordu. Detaylar, 2020 yılının korku dehşetinde sizin için defalarca bıçaklanmak gibi gelse de, gerçekte olan şeyin aslında çok daha tatsız olduğunu doğruluyor.

Hasta, yaklaşık bir saat önce arı sokması geçirmiş olan sol gözünde kızarıklık, ağrı ve azalmış görme ile hastanenin acil servisine gelen 22 yaşında bir erkekti. Genç adamın sağ gözünde 20/20 görme olmasına rağmen, sol gözüyle sadece yüzüne yakın el hareketlerini görebildiğini bildirdi.

goze ari sokmasi

Daha yakından bakıldığında (solda), doktorlar şişlik nedeniyle sol gözünde yaygın bir bulanıklık ve hala göz küresinden dışarı çıkan bir arı iğnesi gördüklerini ve etrafı bir miktar göz tıkacı ile çevrili olduğunu bildirdi. Spesifik olarak, küçük iğne, insanın korneasına gömüldü. Işığın odaklanmasına yardımcı olan gözün önündeki berrak, kubbe şeklindeki dış doku tabakasına.

Doktorlar, arı iğnesi ile kornea geçişlerinin nadir olduğunu belirtti. Ancak meydana geldiklerinde, kornea dokusunun bozulma ve bulanıklaşma (kornea dekompansasyonu) riski vardır. Göz içindeki basıncın arttığı ve optik sinir hasarına ve görme kaybına neden olduğu ikincil glokom olasılığı da vardır.

Doktorlar, iğneyi çıkarmadan önce adama biraz antibiyotik göz damlası ve lokal anestezi verdi. Daha sonra delik yarasını iyice temizlediler ve kornea sütürleriyle kapattılar. Son olarak, adama glukokortikoidler, antibiyotikler ve birlikte iltihaplanmayı, ağrıyı ve ikincil enfeksiyonu önlemeye çalışan göz ilaçları için iki haftalık reçete verdiler.

Nispeten mutlu bir sonda, üç aylık bir takip ile adamın gözünün büyük ölçüde iyileştiğini ortaya çıktı. Kornea şişmesi tamamen azalmıştı ve adamın sol gözündeki görüşü 20/40 idi.