Kartal’da 10 katlı bina yıkıldı

Kartal Orhantepe’de bulunan 10 katlı bina, riskli olduğu için yıkıldı. Kartal’da bir süredir riskli binaların depreme karşı önlem amacıyla yıkım çalışmaları devam ediyor. Bugün gerçekleştirilen yıkım ile beraber 10 katlı riskli apartman yıkıldı.

Ömrünü tamamlamış binalarla ilgili Kartal Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar kapsamında olası Marmara Depreminde can kaybı riskini en aza indirmek için riskli binalara yönelik yıkım çalışmaları yapılıyor.

on-katli-bina-yikildi

Bu kapsamda Orhantepe Mahallesi Pazar Sokak’ta bulunan ve kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olduğu belirlenen 10 katlı binanın yıkmı yapıldı. Önlem amacıyla yıkım sırasında binanın etrafındaki 3 apartman tahliye edildi.

Yıkım sırasında toz çıkmaması için tazyikli su kullanıldı. Aynı mahallede 2019 yılının Şubat ayında çöken bir apartmanda 21 kişi hayatını kaybetmişti. Yıkımı yapılan 10 katlı apartman hakkında riskli yapı kararı da o dönemde verilmişti.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de yıkım çalışmalarını takip etti. Yüksel, benzer riskli binaların yıkımına devam edeceklerini söyledi.