Oyun monitörü tavsiye

Oyuncuların parmaklarının ucundaki monitör yelpazesi çok geniştir. Panel teknolojisinin sunduğu seçeneği, çözünürlüğü, en boy oranını ve aradığınız yenileme hızını bulmak için artık çileden çıkmaya gerek yok. Ve daha da önemlisi, bu pazardaki şiddetli rekabet sayesinde buna çok fazla para harcamanıza gerek yok.

Ancak niyetimiz çevrimiçi oyunlarda rekabet etmek için iyi bir monitör bulmaksa, seçenek yelpazesi büyük ölçüde azalır. Ve oyunlar için harika bir monitör, çevrimiçi oyunlarımız sırasında bize mümkün olan en kaliteli deneyimi sunmak zorunda değil. Aslında, kötü bir seçim, ne kadar yetenekli olursak olalım, iyi sonuçlar elde etmemizi engelleyebilir.

Rekabet etmek istiyorsak, görüntü kalitesinden çok kontrolün hassasiyetini belirleyen parametrelere öncelik vermekle ilgileniyoruz. Doğru monitörü bulmak bir fark yaratabilir ve özellikle deneyimli oyuncularsak daha iyi sonuçlar elde etmemize yardımcı olabilir. Monitör, bu kullanım senaryosundaki en önemli araçlardan biridir ve bu makalenin amacı sizinkini bulmanıza yardımcı olmaktır.

1. Yenileme hızı ve yanıt süresi

‘LoL’, ‘Fortnite’, ‘Valorant’, ‘Overwatch’ veya ‘Counter-Strike: Global Offensive’de başarılı olmak, diğer birçok oyunun yanı sıra beceri, pratik (çok fazla pratik) ve ayrıca doğru bileşenlerle donatılmış bir PC gerektirir. Ekipmanlarınızı şekillendiren bazı unsurları hafife almak, çok deneyimli oyuncular olsanız bile aşılması zor bir engel teşkil edebilir.

Doğru monitörü seçmek, daha yumuşak ve akıcı bir hareketin ve hepsinden önemlisi daha hassas bir kontrolün keyfini çıkarmamızı sağlayacaktır. Yukarıda birkaç satırda belirttiğim gibi amacımız internet üzerinden çok oyunculu oyunlarda rekabet etmek ise başarımızı sadece uzmanlığımıza ve fiber optik bağlantımıza bırakmamalıyız.

İdeal monitörü bulmayı amaçlıyorsak takip edeceğimiz strateji, mümkün olduğunca hızlı ve doğru kontrolün yanı sıra pürüzsüz ve akıcı görüntüler elde etmemize yardımcı olacak olanı seçmektir. Ve bu özellikleri doğrudan belirleyen iki parametre, yenileme hızı ve tepki süresidir.

Çözünürlük, renk restorasyonu, arkadan aydınlatma veya HDR gibi diğer özelliklerin görüntü kalitesi üzerinde doğrudan etkisi vardır ancak bu yazıda bizi ilgilendiren kullanım senaryosunda bunları arka planda bırakmak mantıklıdır.

2. Yenileme sıklığı

Bu parametre bize monitör panelinin saniyede kaç görüntü geri yükleyebileceğini söyler. Yenileme hızı hertz cinsinden ölçülür ve bir hertz saniyede bir görüntüye eşittir. Daha yüksek bir görüntü kadansı, daha yumuşak ve daha akıcı bir hareket ve ayrıca daha hassas bir kontrol sağlar çünkü frekansı artırmak giriş gecikmesini önemli ölçüde azaltır.

Bu parametre, karakterimizin kontrolünde hareket ettiğimiz andan o hareketin monitörümüzün ekranına yansıdığı ana kadar geçen süreyi yansıtır. İdeal olarak, gecikme mümkün olduğunca düşük olmalıdır ve daha yüksek yenileme hızı, onu kontrol altında tutmamıza yardımcı olur.

Daha yüksek bir yenileme hızı, daha yumuşak ve daha akıcı bir hareketin yanı sıra giriş gecikmesinin azalması nedeniyle daha hassas bir kontrol sağlar. Ancak ekran kartının GPU’sunun görüntüleri gerekli güncelleme hızında panele gönderebilmesi önemlidir. Görüntüleri bu çözünürlükte render etmesini istediğimizde ekran kartımız 60 FPS’yi geçemiyorsa, maksimum 165 Hz yenileme hızında çalışabilen QHD panelli bir monitör almamızın pek bir faydası olmaz.

3. Uyarlanabilir yenileme teknolojileri

Uyarlanabilir yenileme teknolojileri, NVIDIA’dan G-SYNC ve AMD’den FreeSync’tir ve bunlar bilgisayarımızın GPU’sunun yaydığı görüntüleri monitörün ürettiği görüntülerle senkronize etmeye hizmet eder, bu da yırtılma ve kekeme gibi can sıkıcı kusurları azaltmamıza yardımcı olur.

Birincisi, görüntünün bir uçtan diğer uca yatay olarak uzanan bir çizgiyle deforme olmasına neden olurken, ikincisi, akışkanlığı azaltan ve deneyimimizi mahvedebilecek görüntülerin kadansında küçük sıçramaların ortaya çıkmasına neden olur.

İyi haber şu ki, G-SYNC veya FreeSync ile ve hatta her iki teknolojiyle aynı anda uyumlu çok çeşitli monitörler var, bu nedenle bizim için seçtiğimiz ekran kartına en uygun olanı bulmak zor olmamalı.

4. Tepki süresi

Bu parametre, paneldeki bir pikselin yaydığı rengi değiştirmesi için geçen süreyi ölçer, bu nedenle ideal olarak, Görüntüdeki bir nesne hareket ettiğinde netliği bozma eğiliminde olan hareket bulanıklığı oluşmaması için mümkün olduğunca küçük olmalıdır.

Üreticiler genellikle tepki süresini iki farklı şekilde ölçer: MPRT (Hareketli Görüntü Tepki Süresi) veya GtG (Griden Griye). Her iki önlem de durumu değiştirmek için bir panel pikselinin aldığı süreyi yansıtır, ancak iki farklı perspektiften.

MPRT, bir LCD paneldeki hareket bulanıklığının derecesini ölçmek için tasarlanmış bir ölçümdür ve bulanıklığın hareketli bir nesnenin ana hatlarında göründüğü andan tamamen kaybolana kadar geçen süreyi yansıtır. Ancak GtG değeri, bir panel pikselinin griye dönüşmesi, beyaza dönmesi ve griyi yeniden oluşturması için geçen süreyi ölçer. Markaların çoğu, genellikle MPRT’den daha düşük olduğu için monitörlerinin teknik özelliklerinde GtG değerini belirtir.

5. Panel tipi

En hızlı paneller ve dolayısıyla en kısa tepki süresine sahip olanlar genellikle TN’lerdir. Arkalarında IPS’ler ve arkalarında VA’lar var. Aşağıdaki bu üç panel teknolojisinin temel güçlü ve dezavantajlarını topladık:

IPS paneller yüksek genel görüntü kalitesi, çok doğru renk üretimi, az renk bozulması ile geniş görüntüleme açıları sunarken TN panelden daha yüksek tepki süreleri (4 ms gibi), bazen köşelerde ışık sızıntısı ile VA panellere göre daha düşük doğal kontrast oranı sunar.

VA paneller derin siyahlarla birlikte tipik olarak en yüksek doğal kontrast oranı ve genel olarak yüksek parlaklık verme kapasitesine sahiptir. TN panellerden daha üstün, ancak IPS’den daha düşük renk üretme kapasitesi ile gelir. Köşelerde bile IPS’den daha az ışık sızıntısına sahiptir. Ancak TN panellerine göre daha yüksek tepki süresi ve IPS panellerden daha düşük görüş açıları vardır.

TN paneller daha düşük tepki süresi (1 ms gibi) ve 144 Hz’i aşan yüksek yenileme frekansları sağlar. Genellikle en rekabetçi fiyatlara sahiptirler. IPS ve VA panellerinin sunduğundan daha düşük genel görüntü kalitesi ve IPS ve VA’dan daha az hassasiyetle renk üretimi ile gelirler. Hem dikey hem de yatay olarak sınırlı görüş açıları vardır.

6. Oyuncular için monitör tavsiyeleri

Önerdiğimiz beş monitör, bilgisayarlarını çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda kullanmak isteyen her oyuncu için çok çekici adaylardır. Hepsi bu kullanım senaryosunda bize harika bir performans sunmak için ideal özelliklere sahip ancak elbette hem bu üreticilerin hem de diğer markaların aradığımız niteliklere sahip başka seçenekleri de var.

AOC AGON AG251FZ

aoc agon ag251fz

Seçimimizi 1080p TN tipi bir panele ve aradığımız prototipe mükemmel şekilde uyan 24,5 inç boyutuna sahip bir monitörle açıyoruz. Ve bu AOC bize maksimum 240 Hz yenileme hızı ve 1 ms GtG yanıt süresi sunuyor. Fotoğrafta gördüğümüz gibi tasarımı çekici ve tabanı çok sağlam görünüyor. Doğal kontrast oranı ve parlaklık sağlama yetenekleri şaşırtıcı değil, ancak fiyatına göre bir monitörden bekleyebileceğimiz şeylerle eşitler. Bir not daha: AMD’nin FreeSync Premium uyarlamalı senkronizasyon teknolojisini içerir.

ASUS ROG Swift PG259QN

asus rog swift pg259qn

Etkileyici 360 Hz maksimum yenileme hızıyla kendisini rakiplerinin çoğundan ayıran 24,5 inç 1080p IPS paneldir. ASUS’a göre tepki süresi, bu makalede seçtiğimiz tüm monitörlerinkiyle aynı: 1 ms GtG. Ek olarak, büyük ölçüde IPS panelinin renk reprodüksiyonu yetenekleri sayesinde görüntü kalitesi oldukça yüksektir. Ve ipucu, gecikmeyi en aza indirmeyi amaçlayan NVIDIA Reflex teknolojisi ile uyumludur. En büyük handikapı, hiç şüphesiz, onu maalesef birçok oyuncu için erişilemez hale getiren bir fiyat.

BenQ ZOWIE XL2411P

benq zowie xl2411p

Bu BenQ çözümünü, belirlediğimiz minimum koşulları karşılamanın yanı sıra dahil etmeye karar vermemizin nedeni, bu seçimdeki diğer tekliflerden çok daha düşük bir fiyata sahip olmasıdır. Ve maksimum 144 Hz yenileme hızında çalışabilen 24 inç 1080p monitör olarak hiç fena değil. Paneli TN tipi olup 1 ms GtG tepki süresine sahiptir. Statik kontrastına (1000:1) ve parlaklık sağlama kapasitesine (350 nit) bakarsanız da yetersiz değil.

BenQ ZOWIE XL2546K

benq zowie xl2546k

1080p TN panel üzerinde çalışır. Maksimum 240 Hz yenileme hızında çalışabilmesi ve AMD’nin FreeSync uyarlamalı senkronizasyon teknolojisini içermesi ayrıcalığı vardır. Ek olarak, iki yan vizör ile birlikte gelir ve BenQ, bu monitörün masamızda daha az yer kaplamasını sağlamak için önceki modeli referans alarak tabanı yeniden tasarladı.

Samsung Odyssey G7 27″ QLED

samsung odyssey g7 27 qled

Samsung’un popüler nanokristal teknolojisine dayanan 1000R kavisli bir VA panelini paylaşır. Bu, 1440p çözünürlüğe sahip seçimimizin tek monitörü ancak tanımdaki bu artış, yenileme hızında bir azalmaya yol açmıyor. Aslında bu ekran maksimum 240 Hz frekansında çalışıyor. Ayrıca VA paneli sayesinde üstün doğal kontrastı (2500:1) sayesinde TN ve IPS panelli çözümlere göre güçlü bir avantaja sahiptir. Ve ipucu, hem G-SYNC hem de FreeSync ile uyumludur. Ucuz değil ama paramız karşılığında bize sunduklarını tartarsak fiyatı makul görünüyor.