Google hesabınız silinecek: Kullanılmayan Gmail hesapları silinir mi?

Google, kullanıcılara 2021 yılında yürürlüğe giren yeni politika değişiklikleri hakkında bildirimler gönderdi. Bu değişiklikler, Gmail, Google Drive, Google Fotoğraflar ve diğerleri dahil olmak üzere tüm Google hizmetlerinin kullanıcılarını etkiliyor.

Google One üyeliğiyle çalışan türden biriyseniz, endişelenecek çok az şeyiniz vardır veya hiçbir şeyiniz yoktur. Google hizmetlerini uzun süredir kullanıyorsanız ve eski bir e-postayı silmeyi hiç düşünmediyseniz, dikkatli olmanız gerekir.

En son değişiklikler, şu anda uzun süre kullanılmayan verilerle meşgul olan Google için depolama alanını boşaltmayı amaçlamaktadır. Google Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi ile kullanıcılar, Google’ın etkin olmadığını düşündüğü durumlara bir göz atabilecekler.

Bu araç aynı zamanda kullanıcının, Google’ın hesabını ne zaman devre dışı olarak kabul etmesi gerektiğine ve bir hesap devre dışı kaldıktan sonra verilerle ne yapacağına karar vermesine olanak tanır.

Kullanılmayan Gmail Hesapları silinir mi?

Google hizmetleri için varsayılan ayarlar, Gmail’de, Google Fotoğraflar’da veya birkaç Google Drive uygulamasından veya bağlı hizmetten herhangi birinde 24 ay (2 yıl) boyunca işlem yapmazsanız içeriğinizin silinebileceğini önerir.

Google One üyesiyseniz ve depolama kotaları dahilindeyseniz ve Google’ın politikalarına göre “iyi durumda” iseniz, yeni etkin olmayan hesap politikasından etkilenmeyeceksiniz. Belki de tüm bu süreç değişikliğinin en önemli kısmı şu kuraldır: “2 yıllık depolama sınırınızı aşarsanız, içeriğinizi Gmail, Drive ve Fotoğraflar üzerinden silebiliriz.”

Bu politika ve aktif olmayan hesaplar için 2 yıllık kuralın geri kalanı 1 Haziran 2021’de yürürlüğe girecek. Bu, geri sayımın başladığı zamandır. Bu politika 1 Haziran 2021’de yürürlüğe girdiği için en erken işleme gireceği tarih 1 Haziran 2023’tür.

Ayrıca şu anda Google hesap depolama yöneticinize bir göz atmak isteyebilirsiniz. Google, eski içeriği silme ve geri kalanını indirme sürecini nispeten basit hale getiriyor. Benim gibiyseniz, Google’ın depolama kutularında yaşayan devasa miktarda veriniz var ve muhtemelen neyin temizlenmesi gerektiğine bakma zamanınız gelmiştir!