Twitter Spaces nedir, nasıl kullanılır?

Twitter, ses aracılığıyla daha anlamlı sohbetleri teşvik etmek amacıyla Spaces adlı sohbet odası özelliğini başlattı. Daha geniş bir genel yayınlamadan önce daha da iyileştirmek için test sürecinde küçük bir kullanıcı tarafından kullanılan Spaces, şimdi nihayet 600’den fazla takipçisi olan kullanıcılar tarafından iOS ve Android cihazlar üzerinden kullanılabilir.

Twitter’daki konuşmaların hızla çirkinleşebileceğini söylemeye gerek yok, özellikle de bilmediğiniz insanlar arasında sıklıkla bir kelime savaşının patlak verdiği yorumlar bölümü. Twitter kısa süre önce, kullanıcıların tweet’lerine kimlerin yorum yapabileceğini kontrol etmelerine olanak tanıyan yeni konuşma araçlarını tanıttı.

Resmi olarak Twitter tarafından duyurulan Twitter Spaces, artık bir Twitter hesabı ile hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Ancak, kendi odasını oluşturmak isteyen sıradan Twitter kullanıcıları biraz daha beklemek zorunda kalabilir. Bir Space’e ev sahipliği yapmak, yalnızca minimum 600 takipçisi olan kişiler tarafından kullanılabilir. Her şeye rağmen, herkes artık takip ettikleri hesaplara göre katılabilecekleri Space’leri temsil eden mor baloncuklar görecek.

Twitter Spaces nedir?

twitter-spaces

Spaces, Twitter’da canlı sesli tartışmalar yapmanın yoludur. Şimdilik sadece iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir olsa da gelecekte tarayıcı üzerinden de kullanılabilecek. Spaces, esasen, arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin bir sohbete katılmasına olanak tanıyan, sizin ev sahipliği yaptığınız sesli bir grup sohbetidir. Ancak, bir Spaces görüşmesine ev sahipliği yapan kişi sohbete kimlerin katılabileceğini veya konuşup konuşamayacağını kontrol edebilir.

Twitter, insanların taciz ve istismara eğilimli olduğu yoruma dayalı konuşmalara kıyasla ev sahibinin elinde daha fazla kontrol sunacağından, moderasyon Spaces’ın ana odak noktası gibi görünüyor. Özelliklere gelince, bir Spaces sohbetinde tweet paylaşılabilir. Artı, davranışlarının uygunsuz olduğu düşünülürse kullanıcılar diğer katılımcıları bildirebilir ve engelleyebilir. Ek olarak, kullanıcılar bir Spaces görüşmesine katıldıklarında, konuşmacı olarak katılmak mı yoksa dinleyici olarak mı kalmak istediklerini seçebilecekler.

Spaces nasıl kullanılır?

space-katilim

Bir Space’e katılmak kolaydır. Kullanıcıların tek yapması gereken, ana sayfa akışlarının üstünde görünen mor baloncuğa tıklamaktır. Oradan, sadece Space’i dinleyebilir, emojilerle tepki verebilir, sabitlenmiş Tweetleri okuyabilir veya konuşma izni istemek için toplantı sahibine DM gönderebilirler. Dinleyiciler, engelledikleri birinin o anda içinde bulundukları bir Space’de konuşup konuşmadığını da görebilirler.

Bir Space’e ev sahipliği yapan kişiler için kendine özgü yeni özellikler de sunar. Twitter, ev sahiplerinin odalarının hızını kontrol etmeleri için daha kolay bir yönetim paneli ekledi. Aynı anda yeni konuşmacılar atayabilir, tek tek konuşmacıları veya herkesi sessize alabilirler. Toplantı sahibi (ve odadaki herhangi bir konuşmacı), dinleyicilerin konuşmayı takip etmesine yardımcı olmak için Tweetleri de sabitleyebilir ve altyazıları açabilir.

Twitter ayrıca, son birkaç ayda aldığı topluluk geri bildirimlerine dayanarak gelecekteki güncellemeler için ek özellikler geliştiriyor. En dikkate değer olanı, izleyicilerin alana erişmek için bir ücret ödemelerini gerektirecek olan bilet satın alma sistemdir. Twitter’ın içerik oluşturucular için daha karlı hale getirilmesi için yapılan diğer deneyleri takip ediyor. Ayrıca Twitter, akışları planlama, onlar için hatırlatıcılar ayarlama ve diğer kullanıcılarla birlikte barındırma yeteneği üzerinde de çalışıyor.