WebOS, Tizen ve Android TV karşılaştırma

Akıllı TV almayı mı düşünüyorsunuz? WebOS ve Android TV ile Tizen arasındaki bu karşılaştırma ilginizi çekecektir çünkü iyi bir TV seçmenin anahtarlarından biri sizin için doğru işletim sistemini seçmektir. Diğer markalar Android TV kullanırken, Samsung ve LG’nin kendi sistemleri var.

Android TV, Google’ın işletim sistemidir ve herhangi bir marka tarafından kullanılabilir, WebOS ise Samsung TV’lerdeki Tizen gibi yalnızca LG TV’lerde görülür. Bu 2 Koreli şirket işletim sistemi için ilk handikap ama gerçek şu ki piyasada çok güçlü markalar. TV satın alırken işletim sistemi çok dikkate alınmıyor ve bunu anlıyoruz, ancak kullanıcı deneyiminde hayati bir rol oynuyor. Bu nedenle webOS ile Android TV ve Tizen karşılaştırmasını sizlerle buluşturuyoruz.

Akıllı TV’de işletim sistemi önemi

Karşılaştırmaya başlamadan önce Smart TV seçerken işletim sisteminin önemine hızlıca değinmek istiyorum. Tecrübelerime göre (ve birçoğuna göre), bazı markalar eski modellerin işletim sistemini güncellemediği için bazı uygulamalara olan desteğini kaybetti. En çok kullanılan uygulamalar genellikle YouTube, Netflix, Prime Video ve şimdi Disney+ gibi video akış hizmetleridir.

Her şeyden önce, firmalar işletim sistemini güncellemeyerek veya söz konusu sürümün uygulama marketini eski hale getirerek belirli televizyonların eski haline getirilmesi yaygın bir uygulamadır. Eski sürümlerden kaynaklanan sonsuz uyumsuzluklar, uygulamalara erişim problemleri veya sebepsiz yere kapanma sorunlarına neden olur.

LG ve Samsung’un pek çok kullanıcıyı, uygulama mağazaları oldukça kötü olan veya uygulamaları doğrudan faydasız olan eski orta ve düşük aralıklı modellerle baş başa bıraktığını söyleyerek lafı uzatmayacağım. Bu son on yıldan bahsediyorum, 2010’dan sonraki modellerden değil.

Ve en büyük silahlarından biri, tüketiciyi yenisini satın alarak yükseltmeye “zorlamak” için teknolojik olarak eskimiş bir ürün yapmaktır. Şimdi “evet, ama Chromecast veya benzeri bir şey satın alabilirsiniz” diyeceksiniz, patch olarak harika bir fikir ama unutmamak gerekir ki, zamanında iyi bir kullanıcı deneyi olan bir Smart TV’ye sahip olmak için binlerce lira ödemiştik.

Diğer bir konu ise akışkanlık, arayüz, sezgisel kullanım, uygulamalar vb. olarak anlaşılan kullanıcı deneyimidir. Sadece bana haksızlık gibi geldiği için Samsung ve LG’yi hedef almayacağım, markalar bir işletim sistemini “atıp” terk ettiklerinde bunu her koşulda yapıyorlar. Bu nedenle, hangi televizyonu satın alacağınızı ve yarın bir Chromecast, Xiaomi Stick vb. almak zorunda kalmamak için yatırım yapmaya değer olup olmadığını çok dikkatli düşünmenizi tavsiye ederim.

WebOS işletim sistemi

webos

Tartışmalı bir isim, ancak gerçek şu ki, Open webOS’tan geliyor, bu nedenle LG, webOS’u 2009’da Palm Pre’ye odaklanan bir işletim sistemi olan “Palm webOS” olarak yayınladı. 2013’e kadar Smart TV’lere ulaşamayacaktı, ancak konsolide olmaya başladığı yer 2014’ten itibaren, bu nedenle bu tarihten önceki tüm LG Smart TV’ler eski olarak kabul edilebilir.

Kullanıcı deneyimi televizyonun özelliklerine bağlı olarak az ya da çok tatmin edici olsa da, kullanımı bana sezgisel ve arkadaşça görünen özel bir LG işletim sistemidir. Bunu söylüyorum çünkü Smart TV’lerin orta ve düşük aralığı genellikle çok düzgün bir deneyime sahip değil (çok fazla gecikme var), her markanın yüksek aralığında kaybolan bir şey.

Linux tabanlıdır ve HTML5, JavaScript ve CSS tabanlı bir grafik arayüze sahiptir. 2022 yılında kullanılan en son sürümü webOS 6.0’dır ve bu değerlendirmeler de bu sürüme göre yapılmaktadır.

Arayüz

Ana sayfa tuşuna basarak webOS’un uygulamaları sunduğu bir arayüze ulaşabiliriz. Uygulamalar bize bir görev çubuğu gibi yatay uygulama kutuları sistemi ile sunuluyor. Uygulamaların altındaki widget’lerde, kullanıcı için ilginç içeriğin bir önizlemesini görebiliriz; Örneğin Netflix’te izlediğimiz dizileri veya en ilginç haberleri göreceğiz.

Dilersek TV her açıldığında görünecek bir yatay görev çubuğunu tercih edebiliriz. Böylece TV açıldığında oradan bir uygulama seçebiliriz. B görev çubuğu kısa sürede kapanır.

webOS 6.0, tamamen yenilenmiş ve önceki Android TV’ye benzer özelliklere sahip. Bu, widget’lar ve resimlerle satırlara bölünmüş bir arayüze sahip olacağımız anlamına geliyor. Yukarıdan aşağıya gitmek için daha fazla “seyahat etmeniz” gerekiyor. Android TV, Android 11 ile daha ileri giderken, webOS 6.0’ı artık daha karmaşık bir şey olarak görüyorum.

Uygulamalar

webOS genel olarak Android TV seviyesindedir, birçok uygulama bulunur, Google ve Alexa sesli asistanları vardır. İlk webOS’un mevcut olanla hiçbir ilgisi yoktur, mevcut olanın çok sağlam ve eksiksiz olduğu söylenmelidir.

LG’nin Smart TV’den başka herhangi bir cihazda webOS’u olmamasına rağmen, çok çeşitli uygulamalar, video oyunları ve çok sayıda yardımcı program sunar. Sektörde konsolide bir marka olması, işletim sistemine bağlı ve onun için uygulamalar geliştiren birçok iş ortağına sahip olmasını sağlamıştır.

Tizen işletim sistemi

tizenos

Bu işletim sistemi, webOS’tan çok daha fazla menü seyahatine sahip çünkü Samsung, Android’in o kadar kurulmadığı zamanlarda akıllı telefonlarında Tizen kullanıyordu. Resmi lansmanı 2015 yılında gerçekleşti, GNU/Linux tabanlı ve Samsung bunu akıllı telefonlara, giyilebilir cihazlara, akıllı saatlere ve Akıllı TV’lerine genişletti.

Samsung kendi panellerini, kendi çiplerini üreterek bir ekosistemi tamamlıyor. Teknolojide Samsung pratikte kimseye bağlı değildir. En azından Samsung’un düşük aralığında, Tizen’in çok fazla gecikme sunduğunu belirtmeliyim ve bunun nedeni TV’leri yeterli donanım gücüyle donatmamalarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Arayüz

TV’yi açtığımız andan itibaren, ana uygulamalar arasında gezinebileceğimiz geniş bir yatay alt görev çubuğu olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamalar

Tizen’in kat etmesi gereken uzun bir yol olmasına rağmen, 3 işletim sistemi arasında en küçük uygulama kataloğuna sahip olan Smart TV işletim sistemi. Mevcut uygulamalara bakınca WebOS daha iyidir.

Avantajlarından biri SmartThings ve bunu biliyorum çünkü birkaç Samsung cihazım oldu. Samsung cihazlarını daha kolay senkronize edebileceğimiz, evdeki başka bir TV’de (Samsung) bir kanal oynatabileceğimiz, her şeyi akıllı telefonla yönetebileceğimiz bir ekosistem kontrolüdür.

Android TV işletim sistemi

android tv

Akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, akıllı saatler ve hatta arabalarda bile her yerde bulunan bir işletim sistemiyle webOS ve Android TV ile Samsung karşılaştırmasını bitirdik.

Linux tabanlı işletim sistemi, daha önce Google TV olarak adlandırılsa da (2010’da), projeden yalnızca Google sorumlu değildi: Intel, Sony ve Logitech, işletim sisteminin geliştirilmesiyle işbirliği yaptı. Aynı nedenle Sony televizyonların modellerinin çoğunda Android TV olduğunu göreceksiniz.

Bu işletim sisteminin sadece Smart TV’lerde değil, aynı zamanda Xiaomi Mi Stick, Mi Box, Chromecast gibi TV Box’larda veya Stick’lerde ve binlerce markanın sayısız cihazında görüldüğünü söylemek gerekir.

Chromecast, Google için önemli bir başarı olan bir konsept: yansıtma olsun veya olmasın, cihazlardan TV’ye sorunsuz içerik aktarın. Android TV’nin büyük olumlu noktası ise sizi asla yarı yolda bırakmazlar ve her zaman işletim sistemini güncellerler, bu nedenle yazılım bizim asla endişelenmemize gerek olmayan bir özellik olacaktır.

Arayüz

Bu işletim sistemi diğer 2’sine göre çok değişiyor ve son güncelleme ile daha da değiştiğini söylemeliyim.

İstediklerimizi hızlıca aramak için üstte Ara, Ana Sayfa, Keşfet ve Uygulamalar şeklinde sekmeler, uygulama çekmecesi için orta panel, ortadan aşağıya, zamandan tasarruf etmek için doğrudan erişebileceğimiz her uygulama için önerilerimiz var.

Dürüst olmak gerekirse, arayüzü çok geliştirdikleri için Google’ı tebrik etmeliyim.

Uygulamalar

En çok uygulamaya sahip işletim sistemidir, en çok güncellemeyi ve hepsinden çok yönlü olanı kurar. Herhangi bir Android TV süper hızlıdır ve senkronize edilmesi kolaydır ve çok ilginç uygulamalar bulabiliriz.

Bu açıdan en ünlü akış hizmetleri ve çok daha fazlası vardır. Her şey mükemmel görünüyor, ancak her zaman bir “ama” vardır: optimizasyon. Donanımın yetmediği, en fazla grafik yüküne sahip olduğu sonucuna varabilen en çok gecikmeyi gördüğümüz işletim sistemi bence.

WebOS vs Tizen vs Android TV, hangisi en iyisi?

Seçmek zorunda kalsaydım, Android TV derdim çünkü daha fazla güncellendi, daha fazla uygulamaya sahip ve Android akıllı telefon veya tableti olanlara sunduğu ekosistem nedeniyle. İkinci olarak, oldukça iyi çalışan ve hiçbir eksiği olmayan çok ayrıntılı bir işletim sistemi olan LG’nin WebOS’unu tercih ederdim.

Öte yandan Tizen’in optimizasyonu kadar sezgisel sistemi de geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bana üçünün en kötüsü gibi geliyor ve Quantum Matrix Teknolojisine sahip iyi bir QLED veya Neo QLED’den çıkarılabilecek kullanıcı deneyimini bir şekilde gölgede bırakıyor.

Bununla birlikte, Android TV en iyi seçenek olarak görülmeli mi? OS hakkında konuşursak, evet; Öte yandan maliyetten bahsedeceksek bir eleştiri yapmamız gerekiyor. Gördüğümüz gibi ve Xiaomi gibi bazı Çinli markalar dışında Android TV’li televizyonlar daha pahalı.

WebOS ve Tizen ile Android TV karşılaştırmasının önem kazandığı yer burasıdır çünkü TV satın alırken neye öncelik verileceği önemlidir. Benim fikrim sıralamanın şu yönde olmasıdır:

  • Panel ve arka ışık teknolojisi (OLED olmadığı sürece).
  • Boyut (İnç).
  • Uyumlu HDR formatları.
  • İşletim sistemi.
  • Girişler (USB, E-ARC, HDMi vb.).