Zaha Hadid Kartal – Pendik projesi

Mimar Zaha Hadid tarafından hazırlanan Kartal projesi ile Kartal’ın çehresini değiştirecek bir mimari proje ortaya kondu. Arif Dağlar’ın Kartal Belediye Başkanı olduğu dönemde İBB tarafından Kartal için yaptırılan kentsel dönüşüm planları ile tanıdığımız Irak’lı Mimar Zaha Hadid’in Kartal için tasarladığı master plan ile ilgili tüm detayları bu sayfada bir araya getirdik.

Hadid’in 2008’de hazırladığı Kartal Pendik projesi master planı için Avangart İstanbul ve Kordonboyu Mahallesi için MİA Projesi İBB Meclisinden geçmesine rağmen Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi tarafından açılan davada yargı tarafından imar planlarının yürütmesinin durdurulması kararlaştırılmıştı.

Zaha Hadid Kartal projesi

Mimar Zaha Hadid tarafından hazırlanan proje Kartal’da devasa bir master plan ile yer alırken, plan mahkeme tarafından iptal edildi. Plan ile ilgili görseller ve detaylı bilgiler Hadid’in kendi web sitesinde yayınlandı. Kartal master planı, 2006 yılında düzenlene yarışmada kazanan olmuştur. Şehrin yaklaşık 25 km güney doğusunda yeni bir şehir, konut, ticaret ve ulaşım merkezi kurulmasını öngörür.

Zaha Hadid Kartal Pendik projesi

Ana plan, eski taş ocağının ve sitede bulunan endüstriyel binaların dönüştürülmesini önermektedir. Marmara Denizi’nde yeni bir istihdam, konut, eğitim ve kültür merkezi olarak teklif, İstanbul’un Boğaz ve Haliç boyunca mevcut sosyal ve altyapı ağlarına olan talebi artırmadan şehrin büyümesini entegre eden çok modlu şehir planını içeriyor.

kartal-master-plan

Kartal masterplan, İstanbul’u Avrupa ve Asya’ya bağlayan otoyol, feribot terminalleri ve limanın yanı sıra büyük metropol bölgesine demiryolu bağlantıları dahil olmak üzere önemli ulaşım bağlantılarının kesiştiği noktada yer almaktadır.

Zaha Hadid Kartal Pendik projesi 2

Tasarım, batıda Kartal ve doğuda Pendik’ten çıkan ana yolları birbirine bağlayarak alanı çevreleyen mevcut altyapı ile kentsel dokuyu birbirine bağlamaktadır. Bu yanal bağlantıların ana uzunlamasına eksenle entegre edilmesi, teklifin temel çerçevesini tanımlayan yeni bir yumuşak ızgara oluşturur.