Kartal’dan Sabiha Gökçen’e taksiyle gitmek kaç para tutar?

İstanbul Kartal’dan Pendik’teki Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek için kaç para taksi parası ödemek gerekir? Vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri olan bu soru yanıt buldu.

Kartal’dan vatandaşlar metro veya İETT otobüsüyle en ucuz şekilde Sabiha Gökçen’e gidebilirler. Kartal’dan Sabiha Gökçen’e ulaşımla ilgili makalemizi okumadan geçmeyin. Eğer Kartal’dan Sabiha Gökçen’e taksiyle gitmek istiyorsanız, 2024 yılı taksi ücret tarifesine göre ödemeniz gereken ücreti hesapladık.

Yapılan hesaplamaya göre Kartal’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na taksiyle gitmek, taksiye biniş noktanıza göre 235 TL ile 375 TL arasında değişiyor. Daha fazla ücret tarifesi için taksiye biniş noktanıza göre aşağıda bazı hesaplamalar yaptık:

  • Taksiye Kartai İDO iskelesi önünden binerseniz, sahil yolu üzerinden gidecek olan taksi, Kurtköy – Pendik bağlantısı üzerinden yolu takip ederse, 20 kilometrelik yol için ücret 375 TL tutuyor. Taksiden sizi D-100 üstünden Gözdağı tarafından götürmesini isteyin, bu durumunda 13 kilometrelik yol için ödemeniz gereken ücret 250 TL olacak.
  • Kartal’dan Sabiha Gökçen’e eğer Kartal Köprüsü yakınlarından taksiye binerseniz D-100 üzerinden Kurtköy – Pendik bağlantısını takip ederek gidilmesi durumunda 20 kilometrelik yolun ücreti 375 TL tutuyor. Taksiden sizi Dolayoba Caddesi veya Yakacık’tan sapılan Gözdağı tarafından götürmesini isteyin, bu durumunda 12 kilometrelik yol için ödemeniz gereken ücret 235 TL olacak.
  • Taksiye Kartallı Kazım Meydanı’ndan binerseniz, taksi sizi Yakacık’tan Gözdağı tarafına doğru götürürse 15 kilometrelik mesafede havalimanına varırsınız ve ödemeniz gereken ücret 290 TL olur.
  • Taksiye Cevizli Meydanı’ndan binerseniz, taksi sizi Kartal Köprüsü’nden Dolayoba Caddesi tarafından götürürse 15 kilometrelik mesafede ödemeniz gereken ücret 290 TL olur.
  • Taksiye Dragos yakınlarından binerseniz, taksi Yakacık’tan Gözdağı tarafına girerek 18 kilometrelik yolu gidecektir. Bu durumda taksi ücreti 340 TL tutuyor.
  • Cumhuriyet, Yakacık, Hürriyet ve Kurfalı taraflarından giderseniz, taksinin D-100’e girmesine izin vermeyin. Ankara Caddesi üzerinden giderse ödeyeceğiniz ücret ortalama 13 kilometrelik yol için 250 TL olacaktır.

Özetle, Kartal’dan taksi ile Sabiha Gökçen’e giderseniz, 235 TL ila 375 TL arası ücret ödemek durumunda kalırsınız. Taksinin sizi doğru yoldan götürdüğüne emin olun.

Uğur Mumcu veya Yakacık’ın en kuzey noktalarında veya Samandıra’da değilseniz, E80 karayoluna çıkılmamasına dikkat edin. Böylece taksici sizi kazıklayamaz. Daha fazla uzaklık için taksi ücretini hesaplamak için alttaki aracı kullanabilirsiniz.

Kaynak: İstanbul Taksi Ücreti Hesaplama

Kartal’dan Sabiha Gökçek’e giderken toplu ulaşımı kullanarak daha az para ödeyebilirsiniz. Bunun için çift bilet ücreti geçerli olan E-9 İETT otobüsünü veya tek bilet ücreti geçerli olan Kadıköy – Sabiha Gökçen Metrosunu kullanabilirsiniz.

Kartal merkezden Kartal Metro istasyonuna taksi ile gitmek isterseniz, sahilden binerseniz ortalama 6 kilometre için 130 TL, iç kısımlardan binerseniz 4 kilometre için 95 TL ödersiniz. Ardından metro ile havalimanına gidebilirsiniz.

Eğer Kartal merkezden, Topselvi üzerinden giden KM34 veya direkt Spor Caddesi üzerinden giden KM32 nolu İETT otobüslerine binerseniz, metro aktarmalı olarak ücretsiz gidebilirsiniz.