MacBook Pro’da Esc tuşunu geri getirmek

- Yorumlar

MacBook Pro’nuzda Esc tuşu yok mu? Sorun değil. Yalnızca onun fonksiyonunu başka bir tuşa atayın. İşte MacBook Pro’da Esc tuşu getirmek.

Apple geçenlerde yeni MacBook Pro‘sunu duyurdu. OLED Touch Bar klavyenin üst kısmında yer alan işlev tuşlarının yerini aldı. Touch Bar Mac’inizin o anda çalışmakta olan uygulamasına göre düzenlenebilir. Sorun şu ki Mac’inizin en önemli tuşlarından biri olan Esc tuşu klavyede yok.

Esc tuşu tamamen gitmedi. Eğer Touch Bar başka bir moddaysa, fn tuşuna basılı tutarak klavyenin solundaki alt tuşuna basarsanız, Touch Bar’da işlev tuşları görünür kılınmış olur.

Ancak bu sizin için iyi bir seçenek kadar yeterli olmayabilir. Belki de eski fiziksel esc tuşunu geri isteyebilirsiniz. Bu durumda Mac’inizdeki başka bir tuşa Esc tuşunu atamanız gereklidir.

Apple menü > Sistem Ayarları kısmına gidin ve Klavye’ye tıklayın.

Etkin değilse Klavye sekmesini tıklayın ve ardından sağ alttaki değiştirici tuşlar düğmesine tıklayın.

Ekrana bir popup penceresi gelecek, üst kısımda “Klavye Seç”ten klavyenizi seçin.

Dört tuştan oluşan bir liste göreceksiniz: Caps Lock, Control, Option ve Command. Bu tuşlardan birine Esc tuşunu atayabilirsiniz.

Klavye kısayol tuşları için genelde Command tuşu kullanıldığı için onu seçmek isteyebilirsiniz. Ancak en iyi seçenek Caps Lock tuşu gibi görünüyor.

macos-klavye-esc-tusu-geri-getirme-resimli-anlatim

Yeniden atamak istediğiniz anahtar tuşu seçin ve sonra açılır menüye tıklayıp Escape’i seçin.

İşlem tamam, Sistem Ayarlarından çıkabilirsiniz.

x