Windows yeni bir bölüm oluşturamadık hatası

Yeni bir bölüm oluşturamadık hata mesajı ile karşılaştıysanız, muhtemelen Windows 10 veya Windows 11’i yüklemeye çalışıyorsunuzdur. Bu hata Windows’u yüklemenize izin vermez, ancak bu kılavuz bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Windows 11 harika işletim sistemleridir, ancak Windows’un kurulum süreci her zaman basit değildir. Bazı kullanıcılar Windows 11’i yüklerken yeni bir bölüm oluşturamadık hata mesajını bildirdi. Yeni bir bölüm oluşturulamadı hatası, Windows’u yüklemenizi engelleyebilir, ancak neyse ki, mevcut birkaç çözüm vardır.

Yeni bölüm oluşturulamadı hatası düzeltme

Windows’u yüklemeye çalışırken yeni bir bölüm hatası oluşturamadık. Bu hata oldukça sorunlu olabilir ve bu hatadan bahsederken kullanıcılar aşağıdaki sorunları bildirdi:

 • Windows’ta bölüm oluşturulamadı veya mevcut bir bölüm bulunamadı – Bu sorunla karşılaşırsanız, bu makaledeki bazı çözümleri denediğinizden emin olun.
 • Yeni bir bölüm oluşturamadık 0x8004240f, 0x80042468 hatası – Bazen bu hata mesajının ardından 0x8004240f veya 0x80042468 hata kodu gelebilir. Bu sorunla karşılaşırsanız, sabit sürücünüzü biçimlendirerek sorunu çözebilirsiniz.
 • Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir SSD’yi, RAID’i bulamadık – SSD veya RAID kullanırken bu sorunla karşılaşırsanız, sorun bilgisayarınızdaki ek sabit sürücüler olabilir.
 • Yeni bir bölüm oluşturamadık Windows kurulumu, Windows 10 USB – Bu sorunla karşılaşırsanız, tüm ek USB sürücülerin bağlantısını kesin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
 • Yeni bir bölüm ayrılmamış alan oluşturamadık – Bu, Windows 10’u yüklemeye çalışırken ortaya çıkabilecek başka bir sorundur. Düzeltmek için bölümlerinizi ve yapılandırmalarını kontrol etmeniz gerekebilir.
 • Yeni bir BIOS bölümü, ikili önyükleme, GPT oluşturamadık – Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilecek çeşitli faktörler vardır ve sorunu çözmek için BIOS’unuzu kontrol etmeniz önerilir.

Diskpart ile yeni bölüm oluşturulamadı hatasını düzeltme

 1. Önyüklenebilir bir USB veya DVD kullanarak Windows 10 kurulumunu başlatın.
 2. Yeni bölüm oluşturamadık hata mesajını alırsanız, kurulumu kapatın ve Onar düğmesini tıklayın.
 3. Gelişmiş araçları seçin ve ardından Komut İstemi’ni seçin. Shift + F10 tuşlarına basarak da girebilirsiniz.
 4. Komut İstemi açıldığında, start diskpart komutunu girin.
  diskpart
 5. list disk komutunu girin. Bilgisayarınıza bağlı tüm sabit sürücülerin listesini görmelisiniz.
  list disk
 6. Sabit sürücünüzü temsil eden sayıyı bulun ve select disk 0 girin (örnek olarak 0 kullandık, bu nedenle 0’ı sabit sürücünüzle eşleşen bir sayı ile değiştirdiğinizden emin olun).
 7. Aşağıdaki satırları girin ve her satırdan sonra Enter tuşuna basın: disk 0 clean disk 0 create partition primary disk 0 active disk 0 format fs=ntfs quick disk 0 assign

  list partition
 8. Komut İstemi’ni kapatmak için exit komutunu girin.
 9. Kurulum sürecini yeniden başlatın.

Bölümünüzü aktif hale getirin

 1. Diskpart‘ı önceki çözümde anlattığımız gibi başlatın.
 2. list disk komutunu girin.
 3. Sabit sürücünüzü bulun ve select disk 0 komutunu girin (örneğimizde disk 0 kullandık, bu nedenle 0’ı sabit sürücünüzü temsil eden bir sayı ile değiştirdiğinizden emin olun).
 4. Liste bölümünü girin.
 5. Windows 10’u yüklemek istediğiniz bölümü bulun ve seçili bölüm 4’ü girin. 4’ü bölümünüzle eşleşen bir sayı ile değiştirmeyi unutmayın.
 6. active komutunu girin.
  list active
 7. Komut İstemi’nden çıkmak için exit yazın ve Enter tuşuna basın.
 8. Kurulum sürecini tekrar başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Bölümü GBT formatına çevirerek sorunu çözün

 1. Komut İstemi’ni başlatın ve diskpart komutunu girin.
 2. Şimdi list disk komutunu girin. Windows 10’u yüklemek istediğiniz sabit sürücüyü bulun.
 3. Şimdi select disk x girin. X’i sabit sürücünüzle eşleşen numarayla değiştirin. İki veya daha fazla sabit sürücünüz varsa, doğru sürücüyü seçmeniz çok önemlidir, bu nedenle çok dikkatli olun.
 4. clean komutunu yazın ve Enter basın. Bu komut, tüm dosyaları sabit sürücünüzden tamamen kaldıracaktır, bu nedenle doğru sabit sürücüyü seçtiğinizden ve dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.
 5. Şimdi convert gpt yazın ve bu komutu çalıştırın.

USB ile yeni bölüm hatasını düzeltme

 • Windows 10’u bir USB sürücüden yüklüyorsanız, USB 3.0 flash sürücü kullanıyorsanız bu sorunu yaşayabilirsiniz. Kullanıcılara göre, USB 3.0 flash sürücülerle ilgili sorunlar var gibi görünüyor ve birçok kullanıcı Windows 10’u yüklerken USB 2.0 flash sürücüleri kullanmanızı tavsiye ediyor. Alternatif olarak, Windows 10 önyüklenebilir DVD’si de oluşturabilir ve USB flash sürücü yerine kullanabilirsiniz.
 • Windows 10’u bir USB flash sürücüden yüklemeyi planlıyorsanız, karşılaşabilirsiniz. Birden fazla USB sürücüsü bilgisayarınıza bağlıysa yeni bir bölüm oluşturamadık hata mesajı alabilirsiniz. Bu sorunu önlemek için, tüm ek USB sürücülerin bağlantısını kesmenizi ve yalnızca Windows 10 USB flash sürücünüzü bağlı bırakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
 • Windows 10’da yeni bir bölüm oluşturamadık hata mesajını düzeltmek için bazı kullanıcılar USB flash sürücünüzü çıkarmanızı öneriyor. Hata mesajını aldığınızda, USB sürücünüzü çıkarın ve farklı bir bağlantı noktasına bağlayın. Yeni bir bölüm oluşturup oluşturamayacağınızı kontrol edin. İşlem başarısız olursa, USB sürücüsünü tekrar çıkarın ve orijinal USB bağlantı noktasına bağlayın. Bölümü yeniden oluşturmayı deneyin.
 • Bir USB flash sürücüden yeni bir işletim sistemi kurarken, muhtemelen bu cihazı BIOS’ta bir ilk önyükleme cihazı olarak ayarlayacaksınız. Ne yazık ki, bazen Windows 10 kurulumu sırasında USB flash sürücünüzün bir sabit sürücü olarak karıştırılması, size yeni bir bölüm oluşturamadık hata mesajı veriyor. Bu sorunu çözmek için, sabit sürücünüzü BIOS’tan ilk önyükleme aygıtınız olarak ayarlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, önyüklenebilir USB flash sürücünüzü bağlayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız önyüklenirken, F10, F11 veya F12’ye basmanız ( ana kartınıza bağlı olarak farklı bir tuş olabilir ) ve önyükleme aygıtı olarak USB flash sürücünüzü seçmeniz gerekir. Şimdi, yükleme işlemi sorunsuz çalışmalıdır. Önyükleme Menüsünün PC’nizde varsayılan olarak etkinleştirilmemiş olabileceğini, bu nedenle onu BIOS’tan manuel olarak etkinleştirmeniz gerekeceğini unutmayın.
 • Kullanıcılara göre, yeni bir bölüm oluşturamadık hata mesajı Medya Oluşturma Aracından kaynaklanıyor olabilir. Kullanıcılar, önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmak için Media Creation Tool yerine Rufus gibi üçüncü taraf bir araç kullanılarak sorunun çözüldüğünü bildirdi.