Google Data Studio için gelişmiş ipuçları

Çoğumuz, Google Data Studio ile yapabileceğiniz tüm harika şeylerin yüzeyine zar zor ulaştık. Ürünün bazı gelişmiş yeteneklerini anlamak, daha iyi raporlar oluşturmanıza olanak tanır. Bu nedenle, Google Data Studio gösterge tablolarınızı bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak gelişmiş ipuçlarından oluşan bir liste hazırladık.

Ama bir uyarı. Bu öğeleri mevcut raporlara eklemeye başlamadan önce, test amaçlı bir şablonla denemeler yapmak isteyebilirsiniz. Yanlış bir işlevle verilerinizi yanlışlıkla silmekten veya bozmaktan daha kötü bir şey yoktur. Test şablonunuzu mükemmelleştirdikten sonra, süreçleri mevcut veya yeni raporlara kopyalayabilirsiniz.

1. Tarih aralığı filtreleri ekleyin

Çoğu pazarlamacı, kampanyaların belirli bir süre boyunca nasıl performans gösterdiğini görmek ister. Tarih aralığı filtreleriyle, verileri belirli tarih aralıklarına göre gruplayabilirsiniz.

google-data-studio-ipuclari 1

Bir tarih aralığı filtresi eklemek için, simgeyi seçebilir ve ardından filtrenin eklenmesini istediğiniz raporda bir şekil çizebilirsiniz. Tarih aralığı özellikleri panelinde bir “Veri” sekmesi bulunur. Varsayılan tarih aralığı seçimini kullanın. “Stil” sekmesinde, verilerin raporda nasıl göründüğünün görünümünü değiştirebilirsiniz. Google Analytics’e benzer şekilde, Son 7 gün veya Son çeyrek gibi önceden tanımlanmış seçenekleri seçebilir veya verileri özelleştirebilirsiniz.

google-data-studio-ipuclari 2

Tarih aralığı filtreleriyle ilgili bir sorun, Data Studio’nun filtreyi varsayılan olarak sayfanızdaki her öğeye ekleyeceğidir. Yine de, diğer grafiklerin veya tabloların farklı tarih aralıklarına sahip olmasını isteyebilirsiniz. Peki bunu nasıl düzeltirsiniz?

Tarih aralığı filtrenizin yalnızca belirli öğelere uygulanmasını sağlamanın en iyi yolu, filtreyi tek bir öğeyle veya bunların bir grubuyla sınırlandırmaktır. İlk olarak, öğeleri birlikte gruplamalısınız. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Gruplamak istediğiniz tüm grafikleri seçin.
 2. Sete sağ tıklayın ve “Grup”u seçin. Alternatif olarak, “Düzenle” menüsüne tıklayabilir ve ardından “Grupla” öğesine tıklayabilirsiniz.

Grafikleri, tabloları vb. gruplandırdıktan sonra, veri filtresi yalnızca seçilen öğelere uygulanacaktır. Belirli filtrelerin tarihini değiştirmek için aynı prensibi uygularsınız. Simgeyi seçin ve ardından şekli değiştirmek istediğiniz widget’ların üzerine çizin. Önce filtre eklemek istediğiniz widget’ları grupladığınızdan emin olun.

Bunu bir adım daha ileri götürmek için, çok sayfalı bir raporun her sayfasına tarih aralığı filtresini de ekleyebilirsiniz. Varsayılan olarak, tarih yalnızca sayfa düzeyinde bir nesne olarak görünür, yani yalnızca eklediğiniz sayfada görünecektir. Raporunuzun her sayfasında görünmesini sağlamak için aşağıdakileri yapın:

 1. Raporu düzenlemeye başlayın.
 2. Tarih aralığı kontrol simgesini seçin.
 3. “Hizala” yı ve ardından “Rapor düzeyinde oluştur” menüsünü tıklayın.

Artık her sayfada tarih aralığını göreceksiniz.

google-data-studio-ipuclari 3

Tarih aralığı filtreleri hakkında bir not: Bunlar yalnızca tarih boyutu olan veri kaynaklarına uygulanabilir. Verilerinizin kendisiyle ilişkili herhangi bir tarihi yoksa bu işe yaramaz.

Tarih aralığı filtrelerinin yanı sıra, diğer alanlar için de aşağıdaki gibi filtre kontrolleri ekleyebilirsiniz:

 • Metrikler
 • Boyutlar
 • Şekillendirme

Filtre kontrollerini tuvalin sağ üst köşesinde bulabilirsiniz. Tek bir görselleştirmeye uygulanabilecek Nesne filtreleri de ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, filtrelemek istediğiniz tabloyu veya grafiği seçin. Ve sonra şunları yapın:

 1. Görselleştirme özelliklerine gidin.
 2. Ardından veri ve filtre.
 3. Grafiğinize veya tablonuza uygulamak istediğiniz filtreyi ekleyin.

Dosyaların sahip olduğunuz mevcut herhangi bir dosyayı geçersiz kılacağını unutmamalısınız, ancak filtreyi raporunuzun diğer bölümleri için yeniden kullanabilirsiniz. Kaynak ve Yönet filtrelerine giderek tüm filtrelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca burada filtreler oluşturabilir ve ardından bunları raporunuzun farklı bölümlerine uygulayabilirsiniz.

2. Tek bir rapora birden çok sayfa ekleyin

Data Studio, sayfaları kullanarak farklı veri türlerini tek bir raporda göstermenize olanak tanır. Bunları Word veya benzeri programlarda çok sayfalı raporlar gibi ele alabilirsiniz. Örneğin, bir genel bakış veya özet sayfası ekleyebilir ve farklı veri kaynaklarından gelen benzer verileri tek bir sayfada gruplayabilirsiniz.

google-data-studio-ipuclari 4

Sayfa’yı tıklayarak ve ardından seçeneklerden birini seçerek sayfalar oluşturabilirsiniz. Şu anda çalışmakta olduğunuz sayfanın biçimini beğendiyseniz, sayfayı çoğaltabilir ve diğer içeriği düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, “Sayfa ekle” düğmesini tıklayarak araç çubuğuna bir sayfa ekleyebilirsiniz. Her iki bölüm de kolayca yeni sayfalar oluşturmanıza ve seçtiğiniz sayfaya gitmenize olanak tanır.

Sayfalarınızı ürettikten sonra, sayfanın Veri Kaynaklarını ve Stilini “Mevcut Sayfa Ayarları” içinden değiştirebilirsiniz. “Veri Kaynağını Seç” i tıkladığınızda, tüm entegre veri kaynaklarınızı görmek ve bunları eklemek için aşağı kaydırabilirsiniz.

google-data-studio-ipuclari 5

Yeni sayfanın ilk sayfa gibi görünmesini istiyorsanız, bunun yerine sayfayı çoğaltmalısınız. Bu, tüm mevcut grafiklerinizi ve verilerinizi yeni sayfaya kopyalayacaktır. Tek bir rapordaki farklı tarih aralıklarını karşılaştırmak istiyorsanız bu kullanışlı olabilir. Veya verileri hedeflerinize daha iyi uyacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Her iki durumda da, yeni sayfanıza zaten eklenmiş bazı önceden tanımlanmış alanlarınız ve grafikleriniz olacaktır.

Sayfalarınızı daima etiketleyin. Bu şekilde, paydaşlarınız ve müşterileriniz her sayfanın ne için olduğunu bilecek ve yeni sayfalara bağlam ekleyecektir.

3. Karışık veri alanları ekleyin

Data Studio, tüm farklı kampanyalarınızdan verileri içe aktarmanıza izin verir, ancak bu verileri karşılaştıramazsanız. Data Studio karıştırılmış alanlar, paylaşılan bir veri noktasına sahip oldukları sürece farklı platformların verilerini birleştirmenize olanak tanır. Dört farklı kaynağı birleştirebilirsiniz. Ancak her tür veri noktasını bağlayamazsınız. Ortak en az bir boyutu paylaşmaları gerekir. Bu, “birleştirme anahtarı” olarak bilinir.

Şöyle düşünün: Bir Yahoo Gemini Kampanyasındaki verileri bir Google Ads kampanyasıyla karşılaştırmaya devam edelim. Alanların adları platformlarda biraz farklı olsa da, temelde aynı şeydir: tıklamalar, dönüşümler, gösterimler vb. paylaşılan veri noktalarınız aynı adlara sahipse, verileri tek bir alanda birleştirebilirsiniz.

Artık, pazarlama çabalarınızın nasıl çalıştığına dair tüm resmi gösteren kapsamlı bir ücretli arama raporu oluşturabilirsiniz. Karışık alanlar oluşturmak oldukça kolaydır. Birincil veri kaynağınızla başladığınızdan ve ardından ikincil olanları eklediğinizden emin olun.

Lütfen yalnızca raporlardaki bilgileri harmanlayabileceğinizi, dolayısıyla bunların veri kaynaklarınızda görünmeyeceğini unutmayın. Dolayısıyla, veri kaynakları bölümünüzdeki veri kaynaklarını bulmaya çalışıyorsanız, onları görmezsiniz. Bu başlangıçta biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak kuruluma oldukça çabuk alışacaksınız.

4. Birden çok kaynaktan gelen verileri tek bir grafikte harmanlayın

Verileri karıştırmaya başlamak için yeni bir rapor oluşturun veya mevcut bir raporu açın. Başlamak için kaynağa tıklayın ve harmanlanmış verileri yönet’i seçin.

google-data-studio-ipuclari 6

İkinci veri kaynağınızı ekleyin. Birleştirme anahtarı olarak en az bir boyut eklemelisiniz. Birleştirme anahtarlarını yerleştirdikten sonra, kaydet düğmesine basabilirsiniz. Daha sonra, harmanlanmış verileri raporunuza ekleyebilir ve grafikler oluşturabilirsiniz.

Karışık verilerden nasıl yararlanılır

Karma verileri nasıl kullanabilirim diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Bir fikir, farklı alt alan adlarının performansını karşılaştırmaktır. Pek çok pazarlamacı, alt etki alanlarını yalnızca pazarlama çabaları için kullanır, ancak bazen ana sitenin etkinliğini yalnızca pazarlama alt etki alanıyla karşılaştırmak istersiniz.

Data Studio’da, her iki veri kümesini de alabilir ve yan yana bakabilirsiniz. Artık, her bir açılış sayfasının ne kadar etkili olduğunu, kullanıcıların sayfadan ayrıldıktan sonra nereye gideceğini, çabaların yatırım getirisini ve daha fazlasını belirleyebilirsiniz. Hatta bir alt alanın diğerinden daha iyi performans gösterdiğine karar verebilirsiniz, bu da açılış sayfasını kapatabileceğiniz veya ona trafik göndermeyi durdurabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca üçüncü taraf e-posta verilerini ve web sitesi performansını da alabilirsiniz. E-posta veri kaynağınız tıklamalar, açmalar vb. içerebilir. Ardından, sitedeki yolculuklarını görmek ve farklı açılış sayfalarının ve mesajların müşterilerin veya potansiyel müşterilerin işlemlerini nasıl etkilediğini karşılaştırmak için Google Analytics verilerini alabilirsiniz.

5. Formülleri kullanarak gelişmiş boyutlar oluşturun

Data Studio, birçok açıdan belirli Excel raporlarına benzer şekilde çalışır. Excel gibi, farklı formüller kullanarak gelişmiş raporlama öğeleri ekleyebilirsiniz. Hesaplanan alanlar olarak bilinirler ve veri kaynaklarınızdaki verileri değiştirmenize izin verirler.

Bu hesaplanan alanlar hem boyutlar hem de metrikler olabilir ve veri kaynağında yeni alanlar olarak görünürler. Örneğin, X, Y ile eşleşiyorsa belirli bir değeri döndürmek için REGEXP_MATCH() gibi bir formül veya çeşitli kaynaklardan gelen metni birleştiren CONCAT() gibi bir formül kullanabilirsiniz.

Hesaplanan bir alan oluşturmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Veri kaynağınızı düzenleyerek başlayın.
 2. “Alan” sütununun üst kısmında mavi bir “artı” düğmesi göreceksiniz. Üstüne tıklayın.
 3. Alana bir ad verin.
 4. Bu alan için kullanmak istediğiniz formülü girin.

Alan oluşturulduktan sonra, hesaplama alanını bir grafik içindeki bir veri satırına uygulayarak formülü uygulayabilirsiniz. Hesaplanan alandaki formüller aşağıdaki sözdizimlerinden birini kullanır: Fonksiyonlar veya Bağımsız Değişkenler.

 • İşlevler ile matematiksel denklemler, mantıksal karşılaştırma, metin işleme ve daha fazlasını kullanan formüller oluşturabilirsiniz. Bir formül, birden çok işlevi de kullanabilir.
 • Argümanlar, belirli bir komuta göre hareket etmesi talimatını verir. Bağımsız değişken olarak kullanılmak üzere bir veya ek alan ifadeleri gerektirir: Veri kaynağı içindeki bir alan adına karşılık gelen bir tür metin.

Hesaplanan alanlar için kullanabileceğiniz birçok işlev türü vardır. Listenin tamamı Data Studio Yardım’da bulunabilir. Bu alanları nasıl kullanabileceğinize bir örnek, kampanya etiketlemesini temizlemektir. Adres için farklı durumların olduğu veritabanlarını hepimiz gördük, örneğin ADDRESS, adres ve Adres. Tüm durumları küçük harfe çevirerek bunu kolayca düzeltebilirsiniz.

Bunu LOWER(___) formülünü kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin, tüm bunları küçük harfe çevirmenin en kolay yolu LOWER(Medium) kullanmaktır. İşlevler listesini gözden geçirmek ve ardından hesaplanan alanlardan birkaçını denemek faydalı olabilir. Aşağıdaki örneğe bakın:

LOWER(Kaynak) – Bu, herhangi bir kaynak veriyi (yani haber bülteni, AdWords, Facebook, vb.) Küçük harfe dönüştürür. Bunları tekrar büyük harfe dönüştürmek istiyorsanız, “UPPER(Kaynak)” seçeneğini kullanmanız yeterlidir.

6. Bir tema oluşturun

Tüm farklı paydaşlarınız için, raporlar biraz farklı olacaktır ve bu, raporun tarzına yansıtılmalıdır. Neyse ki, düzeni değiştirerek Data Studio raporunuzun düzenini ayarlayabilirsiniz.

google-data-studio-ipuclari 7

Varsayılan temalar Basit ve Basit Koyu olsa da, temayı müşteriniz için özel olarak tasarlanmış özel bir temayla değiştirebilirsiniz. Grafik paletini, renkleri ve daha fazlasını değiştirin. Dahası, potansiyel olarak paydaşınızın veya müşterinizin renklerini ekleyerek sınırı ve arka planı düzenleyebilmenizdir.

google-data-studio-ipuclari 8

7. Birkaç Google Analytics mülkünü birleştirin

Bazen birden çok Google Analytics mülkünüz olur. Belki farklı işletme birimleriniz var veya belki de kendi açılış sayfalarına ve ayrı Analytics hesabına sahip bazı özel pazarlama kampanyaları yürütüyorsunuz. Sebep ne olursa olsun, tek bir hesapta toplanmamışlardı ve şimdi farklı mülklerde yaşıyorlar.

Tüm farklı platformlarınızdaki sonuçlarınızla kapsamlı bir rapor oluşturmanız gerekiyorsa, bu oldukça sinir bozucu olabilir. Data Studio, farklı Analytics mülklerinizi birleştirerek bu sorunu çözebilir.

Harmanlanmış veri özelliği ile artık tüm farklı Google Analytics hesaplarınız için tek bir rapor oluşturabilirsiniz. Bu, bireysel iş birimleriniz veya pazarlama çabalarınız için otomatikleştirilmiş raporlar oluşturmayı ve ardından tüm kuruluş için kapsamlı bir rapor oluşturmayı kolaylaştırır. Bu, daha sonraki süreçte raporları birleştirmeye çalışmanın tüm el emeğini ortadan kaldırır.

8. Raporları katıştırın

Bazen, sıfırdan yeniden yapmak zorunda kalmadan mevcut şablonunuza daha fazla veri eklemek istersiniz. Gelişmiş bir özellik, URL yerleştirme özelliği aracılığıyla raporunuza Google Dokümanlarını, YouTube Videolarını, Google Sayfalarını ve web sayfalarını yerleştirebilmektir. Ve içerik canlı olabilir, bu da raporları daha etkileşimli hale getirir.

Örneğin, belki de YouTube’daki bir videonun etkinliği hakkında haber yapıyorsunuz, ancak paydaşlarınızın çoğu videoyu hiç görmedi. Raporun içine yerleştirebilir ve ardından tüm raporu ekibinizle veya kuruluşunuzla paylaşabilirsiniz.

Bunu yapmak için üst gezinme çubuğuna gidin ve “Ekle”yi tıklayın. Ardından, “URL yerleştir”i seçin.

google-data-studio-ipuclari 9

URL’yi eklemek istediğiniz alanı seçin ve ardından bağlantıyı kutuya yapıştırın. Bu aynı zamanda raporları kişiselleştirmenin iyi bir yoludur. Örneğin, müşterinin veya paydaşın web sitesini ekleyebilirsiniz.

9. Topluluk bağlayıcılarından yararlanın

Data Studio, Google tarafından geliştirilmiştir, bu nedenle doğal olarak YouTube, Google Analytics, Google Ads ve diğer Google destekli hizmetler gibi platformlardan veri almanıza izin verir. Bununla birlikte, pazarlamacı için, örneğin sosyal ağlar ve ödeme platformlarından pazarlama verilerini raporlarken ve alırken “büyük resmi” görmek önemlidir.

Topluluk bağlayıcılarının devreye girdiği yer burasıdır; kullanımı kolaydır ve neredeyse ihtiyacınız olan her kaynaktan Google Data Studio’ya kolayca veri çekmenize olanak tanır.

10. Topluluk görselleştirmeleriyle Data Studio’dan en iyi şekilde yararlanın

Topluluk görselleştirmeleri, platform tarafından sağlanan mevcut görsellerle sınırlı kalmadan kendi özel görselleştirmelerinizi oluşturmanıza olanak tanır. Bunları oluşturmak için herhangi bir mevcut veya özel JavaScript veya CSS’yi kullanabilirsiniz; daha şık raporlar oluşturmanıza olanak tanır.

Google, özel kodunuzu oluşturmanıza yardımcı olmak için adım adım bir Topluluk Görselleştirme Kod Laboratuvarı sağlar. Zaman ayırmak istiyorsanız, bunu bir geliştiricinin yardımı olmadan kendi başınıza yapabilirsiniz, özellikle de geliştiricinizin takvimine girmek zorsa. Özel yazı tiplerinin kullanımıyla görselleştirmenizi bir adım öteye taşıyın.

11. Verileri metrik kaydırıcılarla filtreleyin

Yakın zamana kadar, grafikler ve tablolardaki verileri görünür değerlere göre filtrelemek zordu, bu da verilerinizin çok yüksek veya düşük değerlerle çarpık görünebileceği anlamına geliyordu. Metrik kaydırıcılar, diğer ürünler için alışveriş yaparken bir fiyat aralığı gibi değerleri ayarlamanıza olanak tanır; Amazon’da bilgisayar ararken istediğiniz düşük veya yüksek fiyatı düşünün.

Örneğin, sayfa görüntülemelerini belirli bir sayının üzerinde olduklarında veya ziyaretçilerin belirli bir eşiğin altına düştüklerinde filtreleyebilirsiniz.

Metrik kaydırıcıları kullanırken bazı sınırlamalar olabileceğini unutmayın. İsteğe bağlı ölçümler gibi diğer özellikleri kullanma becerinizi azaltabilir. Bu gelecekte düzeltilebilir; bu yüzden bizi izlemeye devam edin!

12. Dikkat çeken değerleri referans çizgileriyle belirtin

Data Studio grafiklerinize yatay veya dikey çizgiler olabilen referans çizgileri ekleyebilirsiniz. Bunlar, bu tablodaki verilerin bir referans değerle nasıl karşılaştırıldığını gösterecektir. Örneğin, e-ticaret mağazanızın ortalama sipariş değeri için bir grafik oluşturabilir ve ardından ana ürünlerin bu ortalamaya kıyasla nasıl olduğunu karşılaştırabilirsiniz.

Zaman serilerine, birleşik ve çizgi grafiklerine, çubuk ve sütun grafiklerine, dağılım grafiklerine ve alan grafiklerine yalnızca referans çizgileri ekleyebilirsiniz. Ve grafik başına en fazla 10 referans çizgisi ekleyebilirsiniz.

Şimdi, ipuçlarını aldığına göre, artık iş sana kaldı!