En iyi ve en hızlı SSD 2024

Oyun oynamak için en iyi SSD, yalnızca maçınıza hızlı bir şekilde yükleme yapmak için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm masaüstü deneyiminizi iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. En iyi grafik kartlarından birinin ve en iyi oyun CPU’larının yanına ekleyin ve özellikle işletim sisteminizi SSD’ye yüklerseniz, alabileceğiniz en hızlı bir donanımınız olacak. Önyükleme süreleriniz, Windows kullanıcı arayüzü etkileşimleriniz ve uygulama yükleme süreleriniz önemli ölçüde iyileştirilecek, aynı zamanda oyun ve harita yükleme süreleriniz de önemli ölçüde iyileştirilecek, yani bu CS: GO parçalarını almaya başlamak için çok uzun süre beklemeniz gerekmeyecek!

Ve katı hal sürücüler artık sadece PC oyunlarında seçkinlerin sahip olabildiği şeyler değil, en iyi M.2 SSD’ler bile artık her zamankinden daha uygun fiyatlı. Ve çok daha hızlı. Uyumluluk konusunda endişelenmeyin; M.2 yuvalı bir anakart arama günleri geride kaldı. SSD ile HDD savaşı bu noktada hemen hemen sona erdi: NVMe SSD’ler artık o kadar uygun fiyatlı ki HDD’ler artık gereksiz hale geldi. Teknoloji ağacının tepesine hala Samsung SSD’ler hakimdir, ancak Crucial ve ADATA’nın tümü, kapasite veya fiyatla ilgili olsun, depolama rekabetinde ekleyecek bir şeyler de var.

Mevcut en iyi ve en hızlı SSD’leri bulmak için en iyi SATA ve NVMe sürücülerini test ettik. NAND Flash sürücülere bir tomar para harcamak kolay olabilir, ancak artık ciddi şekilde hızlı depolama için kumbaranızı kırmanız gerekmiyor.

ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB

ADATA-XPG-SX8200-Pro

Oyun oynamak için en iyi SSD, ADATA XPG SX8200 Pro 1TB’dir. En iyi SSD olarak önceki seçimimiz olan 500 GB Samsung 970 EVO Plus’ın fiyatından biraz daha pahalıya mal olan, 5 yıl garantili ve hiçbir fark yaratmayacak kadar yakın performansa sahip iki katı büyüklükte bir sürücü alabilirsiniz.

Bunlar, ADATA’nın XPG SX8200 Pro sürücüsü için seçtiği bazı ucuz temel parçalar değil, Micron’un en yeni 64 katmanlı 3D TLC NAND’larından ve her şeyle ilgilenen mükemmel Silicon Motion SM2262EN bellek denetleyicisinden bahsediyoruz. ADATA bir şekilde rekabeti alt üst etti ve biz PC oyuncuları, en iyi PC oyunlarında yükleme sürelerini kısaltacak bir SSD ile kazanan olduk.

SAMSUNG 970 PRO 1 TB

samsung-970-pro

En iyi NVMe SSD, Samsung 970 Pro 1TB’dir. En az bir Samsung SSD her zaman bu listeye girecekti. Soru şu: Samsung 970 EVO, 970 Pro ile neredeyse aynı kriterleri sergiliyorsa, neden fazladan para harcamalısınız? Çoğu kullanıcı için profesyonel düzeyde bir SSD’ye çok az ihtiyaç vardır, ancak mutlak en hızlı katı hal sürücüsünü istiyorsanız, o zaman 970 Pro tercih etmeniz gereken yerdir. Sıralı okuma / yazma hızları 970 EVO’dan biraz daha düşüktür, ancak 970 Pro teknik olarak daha hızlı olan kardeşinden daha uzun süre dayanacaktır.

Pro ve EVO’nun her ikisi de aynı 5 yıllık garantiye sahiptir, ancak Pro’nun dayanıklılık derecesi 1.200TB iken, 1TB EVO’nun 600TB ve 500GB sürümü yalnızca 300TB’dir. Sürekli olarak büyük miktarda veriyi karıştıran ciddi bir makineyi çalıştırıyorsanız, 970 Pro’nun kilitli güvenilirliğini tercih etmek isteyeceksiniz.

WD BLUE SN550 1 TB

WD_Blue_SN550_NVMe_SSD

En iyi ekonomik SSD, WD Blue SN550 1TB’dir. Blue SN550 NVMe SSD, 1 TB depolama, sağlam bir 600 TBW dayanıklılık ve gördüğümüz en düşük fiyata saygın okuma ve yazma hızlarına sahip olduğu için WD, aslında hepsine sahip olabileceğinizi göstermek için burada. Tabii ki en hızlı yolculuğu sunmuyor, ancak kapasite, hız veya her ikisinden de ödün vermeden 100$’ın altında alabileceğiniz en iyi şey bu.

Akıllı mühendislik sayesinde 59 °C’de çoğu zamandan daha soğuk çalışır. Gigabayt başına sadece on sentte, bu fiyata ayak uydurabilecek başka bir NVMe SSD bulmak için zorlanacaksınız.

CRUCIAL MX500 500GB

Crucial-MX500

En ucuz SSD, Crucial MX500 500GB’dir. Samsung ve Addlink şu anda katı hal teknoloji ağacının tepesindeki olabilir, ancak Crucial onlara daha uygun fiyatlı SATA SSD seviyesinde biraz baş ağrısı verebilir.

MX500, en iyi ekonomik SSD’yi seçmemizden makul bir miktardır ve kaliteden ödün vermeden mümkün olan en ucuz SSD’yi istiyorsanız başvurmanız gereken ürün olmalıdır. Micron ana şirketi sayesinde Crucial, SSD’leri kendi yüksek kaliteli belleğini kullanarak harika bir fiyata sunabilmektedir. MX500, rakip 860 EVO’nun altını oyuyor ve neredeyse aynı SSD performansı sunabiliyor; eski SATA arayüzünün getirdiği hız sınırı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Kesinlikle en ucuz SSD değildir, ancak değerli, kaliteli bir satın alma olarak önerebileceğimiz en ucuz SSD’dir.

SAMSUNG 970 EVO PLUS 500GB

Samsung-970-EVO-Plus

En iyi 500GB SSD, Samsung 970 EVO Plus 500GB’dir. İşte sizin için başka bir Samsung SSD. Samsung 970 EVO Plus, hepimiz AMD’nin 3. Nesil Ryzen’iyle sunulan daha yüksek özellikli PCIe 4.0 sürücülerine geçmeden önce son PCIe 3.0 SSD’dir. 970 EVO Plus, SSD’nin kullanım ömrü boyunca korumayı başardığı bir değer olan bellek fiyatlandırmasındaki büyük düşüş sayesinde orijinal fiyatın neredeyse yarı fiyatına piyasaya sürüldü.

Dolayısıyla, özellikle gelişmiş Phoenix denetleyicinin sağladığı yazma performansında genellikle daha hızlı olan ve en azından değiştirdiği sürücüyle aynı fiyata sahip bir SSD’ye sahipsiniz. Tekrarlayan donanım güncellemelerini böyle yaparsınız millet.

SAMSUNG 860 EVO 500 GB

Samsung-860-EVO-1TB

En iyi SATA SSD, Samsung 860 EVO 500GB’dir. En son Samsung SATA SSD, depolamanın en önemli noktasından gelen mevcut düşünceye göre, performansı büyük ölçüde artıramasanız bile, olgun NAND bellek teknolojisi sayesinde dayanıklılık ve garanti seviyelerini artırabileceğinizdir. Ve SATA SSD’ler, NVMe teknolojisini kullanan bir M.2 SSD’ye dayanmazken, çok daha ucuzdurlar; büyük kapasiteli bir SSD almak istiyorsanız, Cyberpunk 2077 gibi büyük oyunları harcamadan depolamak için kullanışlıdır.

860 EVO’nun 3 bit MLC’si, Samsung’un bu SATA SSD için tam 5 yıllık garanti sunabileceği aşamadadır. Aynı zamanda piyasadaki en hızlı SATA sürücülerinden biridir, ancak eski 850 EVO’dan çok daha fazlası değildir. Crucial’ın MX500’ü daha ucuzken, 860 EVO’nun dayanıklılığı neredeyse iki katına çıktı.

ADATA XPG SPECTRIX S40 RGB 1 TB

ADATA XPG SPECTRIX S40 RGB 1TB

En iyi RGB SSD, ADATA XPG SPECTRIX S40 RGB 1TB’dir. SSD’ler genellikle en gösterişli bileşenler değildir ve genellikle grafik kartlarına, en iyi CPU soğutuculara ve RAM’in arkasında kalırlar. M.2 sürücünüzü bir örtü altında saklamak istemiyorsanız, ADATA XPG SPECTRIX S40 RGB, çarpıcı derecede parlak ve özelleştirilebilir ısı bloğu ile RGB’d olan en yeni PC bileşenidir.

Her ne kadar anlamsız olsa da, yine de en iyi seçimimizi yansıtan üstün hızlar, verilerinizi güvende tutmak için AES-256-bit şifreleme ve rekabetçi bir fiyata beş yıllık garanti elde edersiniz.

SAMSUNG 980 PRO 1TB

Samsung-980-PRO-NVMe-SSD

En iyi PCIe 4.0 SSD, Samsung 980 Pro 1TB’dir. Samsung 980 Pro, şirketin PCIe 4.0 teknolojisine ilk atılımıdır ve hızları hayal kırıklığına uğratmaz. Şaşırtıcı okuma ve yazma hızlarıyla rakiplerinin üzerine çıkar.

Tüm bunlar, PCIe 4.0’dan tam olarak yararlanmak için V-NAND ve DRAM ile birlikte şirket içinde tasarlanan Samsung’un yeni Elpis denetleyicisi sayesinde olur. Tabii ki, bu şu anda AMD’nin Ryzen 3000 veya 5000 serisinin Intel’in Rocket Lake-S yongalarının piyasaya sürülmesi bekleniyor.