Oyun bilgisayarınızda fps nasıl artırılır?

Donanımınızın tüm bileşenlerini, en iyi oyun bilgisayarı toplama kılavuzumuzun yardımıyla bir araya getirdiniz, işletim sisteminizi kurdunuz ve oynamaya hazırsınız; ancak daha önce geçmek isteyeceğiniz birkaç adım var. İşte en iyi bilgisayar deneyimi için geçmek isteyeceğiniz birkaç adımdan oluşan, oyunlarda fps’yi artırmanıza ve genel olarak teçhizatınızı daha hızlı hale getirmenize yardımcı olan PC optimizasyonuyla ilgili kılavuzumuz.

Bu, yapının en az heyecan verici kısmı olabilir, ancak yepyeni oyun PC’nize sevgiyle yerleştirdiğiniz pahalı bileşenlerden en iyi şekilde yararlanmak için çok önemlidir. Yeni bilgisayarlar sonsuza kadar sorunsuz çalışmaz ve zamanla biraz bakım gerektirecek şekilde yavaşlar. Aynı madalyonun diğer tarafında, PC’nizin performansını biraz iyileştirmek isteyebilirsiniz. Hangi kampta olursanız olun, bu adımları izleyerek eski oyun PC’nize de bir yaşam kredisi vermelisiniz. Kolay bir şeyle başlayalım.

1. EKRAN KART SÜRÜCÜLERİNİZİ GÜNCELLEYİN

Grafik kartı sürücünüzü güncellemek, en iyi grafik kartlarından tam olarak yararlanmanın ve fps’yi artırmanın en basit yollarından biridir. Düzenli olarak piyasaya sürülerek yeni özellikler, performans güncellemeleri ve en son oyunlar için optimizasyonlar getiriyorlar.

ekran karti surucu guncelleme

İster AMD ister Nvidia grafik kartınız olsun, tek yapmanız gereken sırasıyla Radeon Adrenalin veya GeForce Experience‘ı indirmek için sitelerine gitmek. Microsoft’un işletim sistemini çalıştırıyorsanız Windows tepsisinde bunu zaten yüklemiş olma olasılığınız bile vardır. Yüklendikten sonra, grafik kartınız için en son sürücünün ne zaman piyasaya sürüldüğünü otomatik olarak algılayarak eskisinin yerine yenisini getirecektir.

2. OYUNDA AYARLARINIZI OPTİMİZE EDİN

Mümkün olan tüm optimizasyonu denediyseniz ve istediğiniz kare hızlarını hala alamıyorsanız, fps’yi artırmak için oyunlarınızdaki grafik ayarlarını düşürmeye bakmak isteyeceksiniz. Oyunlarda özellikle zorlu bazı genel ayarlar arasında İşleme Mesafesi ve Doku Kalitesi bulunur.

oyunda ekran ayarlari

Ekran çözünürlüğünü düşürmek de bir seçenektir; oyunda bir seçenek varsa, HUD ve menüleri doğal çözünürlüklerinde tutarken daha düşük çözünürlükte oyun çalıştırmanıza izin veren çözünürlük ölçeklendirmeye gidin, aksi takdirde oldukça çirkin görünebilir.

Bir SSD ve HDD combo’nuz varsa, her zaman Windows’un SSD’ye yüklenmesini tercih etmelisiniz, yüksek katı hal hızlarından yararlanan diğer oyunlar daha iyi hız sağlar.

3. SABİT SÜRÜCÜNÜZÜ EN İYİ DURUMA GETİRİN

Oyunlarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız her zaman oyun için SSD kullanmanızı öneririz, ancak yine de mekanik bir sabit sürücüden bir şeyler çalıştırıyorsanız, mümkün olduğunda onu birleştirmeniz veya en iyi duruma getirmeniz gerekir. Yine de yalnızca yüksek kapasiteli bir SSD kullanıyorsanız, birleştirme gerekli değildir; bir katı hal sürücüsünün farklı sektörlerine yayılan veriler, erişim hızlarını yavaşlatmaz çünkü sabit disk sürücüsünde olduğu gibi fiziksel sürücü kafası yoktur.

surucu birlestirme

Geleneksel bir sabit sürücüye veri eklenip çıkarıldıkça, disk üzerindeki boş alanlar ayrılır. Daha sonra yeni bir dosya eklenirse, verilerin verileri sürücünün birden çok sektörüne bölünerek disk kafasının hareketini artırabilir, erişim hızlarını düşürerek oyunlarda veya genel olarak PC’nize herhangi bir dosya yüklerken daha uzun yükleme sürelerine yol açabilir.

Birleştirme, ideal olarak ayda bir yapılmalıdır. Sistem dosyalarınızın tüm parçalarını tek bir sektöre taşır ve sürücüdeki tüm boş alanları bir araya getirir. Bu, hepsini tek bir yere aldığı için disk kafasının bir dosyayı açmak için kat etmesi gereken mesafeyi azaltır ve erişim süresini hızlandırır. Windows 10’da gerçekten çok basit; basitçe “birleştir” yazıp başlat menüsünde enter tuşuna basın, birleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin ve ardından optimize et’i tıklayın. Windows’u da birleştirme işlemini belirli aralıklarla otomatik olarak gerçekleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

4. ARKA PLAN UYGULAMALARINIZI VE BAŞLATMA SÜREÇLERİNİZİ KONTROL EDİN

Özellikle sınırlı miktarda RAM’iniz varsa, oyunları çalıştırmadan önce arka planda kalan gereksiz uygulamaları kapatmak isteyeceksiniz. Chrome ve Firefox gibi web tarayıcıları şaşırtıcı derecede büyük miktarda güç kullanır; açık bir düzine sekmeniz varsa, kullanılan 5 GB’den fazla RAM’e bakıyor olabilirsiniz. Gerçekten zorlanıyorsanız, PC’nizdeki RAM kapasitesini artırmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca, başlattığınızda önyükleme sürelerini engelleyebilecek hangi uygulamaların açıldığına bakın. Görev yöneticisine girmek için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın, ‘Başlangıç‘ sekmesine gidin ve açılmasını istemediğiniz programları devre dışı bırakın. PC’nizi yeniden başlatın. Görev yöneticisi, herhangi bir zamanda RAM’inizin ne kadarını kullandığınızı da size gösterecektir.

5. RAM’İNİZİ OVERCLOCK EDİN

Ne kadar bellek kapasitesi kullandığınıza dikkat etmenin yanı sıra, RAM’inizin hızını da kontrol etmelisiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, megahertz ne kadar büyük olursa, belleğiniz o kadar hızlı çalışır, ancak bu 3.200MHz DDR4 çubukları satın almak ve onları yerleştirmek kadar basit değildir. Farklı anakartları hesaba katmak için, RAM genellikle varsayılan olarak daha düşüktür. 2,133MHz gibi bir hız, onu amaçlanan hıza göre overclock etmenizi gerektirir.

Anakartınız daha hızlı RAM’i destekleyebiliyorsa, oyun bilgisayarınızı başlatırken Fn veya Delete tuşlarından birine dokunarak erişebileceğiniz BIOS’ta bellek profillerinizi ayarlayabilirsiniz. PC açılırken sizin için hangi tuşa basmanız gerektiğini söylemelidir. BIOS’unuzdaki hız aşırtma sekmesine gidin ve RAM’inizin desteklediği MHz ile eşleştirmek için ‘XMP’yi etkinleştirin.

BIOS’tayken fan hızlarınızı da ayarlayabilirsiniz, çünkü sistemi serin tutmak bileşenlerinizin daha sıkı çalışmasını ve oyunlarınızın daha sorunsuz çalışmasını sağlar. Birçok BIOS’un performans / sessiz mod fan eğrisi profilleri vardır, bunlardan ilki sıcaklıkları düşük tutar ve her fanın daha yüksek vızıltısı pahasına kısılmayı önler. Veya CPU’nuzda hız aşırtma yapmak istiyorsanız, devam edip CPU fanınızı manuel olarak daha yükseğe ayarlayabilirsiniz.

6. BIOS GÜNCELLEMESİ YAPIN

BIOS’tan bahsetmişken, ne zaman güncellemeyi düşünmelisiniz? Bu, “kırılmadıysa, düzeltmeyin” olan şeylerden biridir. BIOS’unuzu sebepsiz yere güncellemek size herhangi bir performans sağlamaz ve eğer bir BIOS güncellemesi sırasında gücünüz kesilirse, anakartınızın tuğlalanma riski her zaman vardır. Bu nedenle yalnızca belgelenmiş hatalarla karşılaşıyorsanız güncelleme yapın veya AMD’nin 400 serisi anakartlara Zen 3 CPU desteği eklemesi gibi yeni donanım desteğini etkinleştirmek için.

Arayüzler ana karta göre farklılık gösterse de, anakartta oldukça benzer bir prosedürdür. Bir CPU veya klavye / fare takılı olmadan bile güncelleme yapmanıza izin veren BIOS USB flash yardımcı programları, eskiden yalnızca en son teknolojiye sahip anakartlar için ayrılmıştı, ancak son yıllardaki çoğu anakart şimdi bunu destekliyor; yine de, BIOS güncellemesinden kurtulma riski vardır, ancak daha yeni işlemcileri desteklemek için BIOS’unuzu güncellemeniz gerekiyorsa ve etrafta uyumlu bir yedeğiniz yoksa mükemmel bir seçenektir.

Yapmanız gerekirse, bu oldukça basit bir işlemdir; ana kart üreticinizin web sitesine gidin, ana kartınızı bulun ve ardından en son güncellemeyi boş bir USB sürücüsüne indirin. Daha sonra bilgisayarınızı başlatmak ve BIOS’a girmek, mevcut aygıtları aramak, güncellemeyi içeren USB sürücüsünü seçmek ve ardından işini yapmasına izin vermek isteyeceksiniz.

Ancak umarım, yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra, önünüzde iyi ayarlanmış bir oyun bilgisayarına sahip olmalısınız, Steam, Uplay, GOG, Origin, Epic, Xbox veya tercih ettiğiniz platformda en son oyunları oynamaya hazırsınız. Kare hızlarındaki artışı görebilmeniz için yüksek yenileme hızına sahip en iyi oyun monitörünü kendinize seçmeyi unutmayın. Söylenecek tek şey iyi şanslar, iyi eğlenceler!