En iyi anakart 2024

Donanımınız için en iyi oyun anakartını mı arıyorsunuz? AMD Ryzen 5000 serisi CPU’ların ve Intel Core 12000 serisi CPU’ların gelişiyle birlikte, piyasada birçok yeni anakart var ve artık ne aradığınızı bilmiyor olabilirsiniz. AMD ve Intel’in son nesil yonga setleri oyun oynamak için bir gelişme kaydediyor olsa da en son ve en iyiye ihtiyacınız yoksa burada sizin için de seçeneklerimiz var.

En iyi oyun işlemcisini, işini amaçlandığı gibi yapmasına izin veren bir anakartla eşleştirmek, oyun kurulumunuz için hayati önem taşır. Bu nedenle, Z690’dan en iyi Intel anakartlarını daha genel yonga setlerine ve en yeni X570’ten en düşük bütçeli B450 yonga setlerine kadar en iyi AMD anakartlarını aldık ve test ettik ve karşılaştırdık. Bir Intel CPU’nuz varsa, bir Intel anakartına ihtiyacınız var (ve doğru sokete sahip olduğundan emin olun!) Ve eğer bir AMD CPU’nuz varsa, bir AMD anakartına ihtiyacınız var. İşleri basitleştirmek için bu kılavuzu iki kısma ayırdık, önce Intel anakartlar ve ikinci olarak AMD anakartlar olacak şekilde ilerleyeceğiz.

En iyi ekran kartını veya CPU’yu seçmekle aynı performans etkisine sahip olmayabilir, ancak anakartınız hangisinin oyun yapınıza sıkışabileceğini belirleyecektir. Anakartınız ne tür depolama sürücülerini takabileceğinize ve hangi belleği de kullanabileceğinize karar vereceği için burada bitmiyor. Özellikler en iyi oyun bilgisayarına yardımcı olabileceği veya engelleyebileceği için iyi bir anakart göz ardı edilmemelidir, bir PC oluşturma işini çok daha kolay hale getirmekten bahsetmeye bile gerek yok.

Hangi işlemcinin hangi anakart ile uyumlu olacağını anlamak için aşağıdaki ekli kılavuza bakabilirsiniz.

ASUS ROG MAXIMUS Z690 APEX

Listedeki en güçlü ve en gelişmiş olan ASUS ROG MAXIMUS Z690 APEX ile başlıyoruz. Hem CPU hem de RAM’de aşırı hız aşırtma için tasarlanmış bir anakartla karşı karşıyayız. Sistem belleğinden başlayarak, bu anakart Intel XMP 3.0 desteğiyle 6.600 MHz’e kadar hızlarda yeni ve güçlü DDR5’i destekler, böylece piyasadaki en güçlü beşinci nesil DDR belleği kullanabilirsiniz. Ve sizi endişelendiren depolama kapasitesi ise 5 adete kadar soketiniz olduğunu söyleyelim. Bunlardan iki tanesi ROG DIMM’ler aracılığıyla elde ediliyor, bu yüzden gerçekten de diğerleri gibi 3 M.2 soketimiz var. SATA konektörlerine gelince, bu anakartta 6 adede kadar desteğimiz var.

Kablosuz bağlantıya gelince, 2.4, 5 ve 6 GHz frekanslı 802.11 a/b/g/n/ac/ax ağlarını destekleyen 2×2 tipi Intel Wi-Fi 6E bağlantıyı entegre ettik (Bluetooth desteği 5.2). Ancak kablo ile bağlanmayı tercih ederseniz, Ethernet 2.5 Gbps aktarım hızına sahip olacaksınız.

ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING Wi-Fi

Kompakt bir PC’yi bir Mini-ITX kutusunun içine monte etmek, onu bir Intel Core 12’ye dayandırmak istiyorsak bir engel olmamalı. Televizyonumuz altında piyasadaki AAA oyunları oynama kapasitesine sahip bir PC için ASUS ROG STRIX Z690-I hiç hayal kırıklığına uğratmaz.

Başlangıç ​​olarak, tümü Intel XMP 3.0 desteği ile 4.800 MHz ile 6.400 MHz arasında değişen modülleri kurabileceğimiz toplam DDR5 tipinde 64 GB’a kadar 2 DIMM bellek soketimiz var. Ekran kartımızı bağlamak için bir PCI Express 5.0 yuvamız var ve bir M.2 SSD’ye sahip olmak istiyorsak, seçenekler diğer yapılandırmaların normal 3’ünden daha az olan 2’ye düşürülüyor. Ancak bu olumsuz bir şey değil çünkü entegre bir Intel Wi-Fi 6E bağlantıya sahip ve bu genellikle onu içermeyen anakartlardaki M.2 yuvalarından birini kullanıyor. SATA tipi birimler kullanmakla ilgileniyorsanız, bu kart dört konektöre sahip olmakla yetersiz kalmaz.

ROG MAXIMUS APEX gibi, aynı ses codec’ini kullanır ve onu, söz konusu anakartın küçük bilgisayarları için bir sürüm olarak nitelendirebiliriz. Bu yüzden listeye ikinci olarak koyduk. Ancak 10+1 faz konfigürasyonuna sahip olduğundan ve her biri 105 ampere kadar VRM kullandığından hız aşırtma yeteneği daha düşüktür. Mini-ITX’li bir bilgisayar kuracaksanız gerçekten tam olarak önerilen bir seçenek.

GIGABYTE Z690 UD

Z690 yonga seti ve DDR5 desteğine sahip anakartlar için ucuz bir seçenek olarak, OnSemi NCP303160 tipi 60 A’nın 16+1+2 konfigürasyonuna sahip olan GIGABYTE Z690 UD’yi seçtik. DDR5’e gelince, ona bellekler yükleyebiliriz. 4.000 MHz ile 6.000 MHz arasında değişen toplamda, her biri 32 GB’a kadar olan dört DIMM modülünde bu tür bellekten 128 GB’a kadar yüklememize izin veren 4 yuva vardır. Depolamayla ilgili olarak, en yeni nesil NVMe SSD’yi bağlamak için PCIe Gen 4 arabirimine sahip üç M.2 yuvamız ve yine de bilgisayarımızda eski bir sabit sürücü kullanmamız gerekiyorsa iki SATA 6 Gb/sn konektörümüz var. Tüm bunlar RAID 0, RAID 1, RAID 5 ve RAID 10 desteği ile.

Anakartımız 16 bağlantı hattı için bir sokette gelen ve ekran kartını bağlamanız gereken PCI Express 5.0 desteğine sahiptir. Aynı türden ikincisi PCI Express 4.0 için tasarlanmıştır ve NVMe SSD sürücülerle anahtarlanarak çalışır. Bunun dışında, bir ses kartı veya bir video yakalama kartı bağlamak istememiz durumunda bir x4 yuvası ve başka bir x1 yuvası vardır.

Bağlantı ile ilgili olarak, 2.5 Gbps’ye kadar ağları kullanmamıza izin veren bir ağ denetleyicisi olarak bir Realtek RT8125BG buluyoruz, ancak bir WiFi anteni yok, bu nedenle ilgileniyorsanız M.2’den birini feda etmeniz gerekecek. Ayrıca 7.1 ses ve birkaç USB bağlantı noktası için Realtek’ten gelen ses için bir DSP’ye sahiptir, ancak Thunderbolt 4/USB4 için temel desteği yoktur ve bu nedenle bunun için harici bir genişletme kartı satın almamız gerekecek.

ASRock Z690M-ITX/AX

DDR4 bellek desteğine sahip Mini-ITX kutuları seçeneği için, 8 faza sahip olduğu için hız aşırtma açısından en mütevazı olan bu ASRock modelini seçmeye karar verdik. Bu anakart, anakartı bağlamak için 16 yollu bir PCI Express 5.0 bağlantı noktasına sahiptir, türünün tek örneğidir, ancak dördüncü nesil arabirime sahip iki M.2 yuvasına sahiptir. Bununla birlikte, ikinci yuva dört SATA konektörü ile değiştirilir, bu nedenle geleneksel bir sabit disk kullanmak bizi ikinci M.2’ye erişimsiz bırakacaktır. Neyse ki WiFi 6E ve Bluetooth kablosuz bağlantımız var. 2.5 G hızında LAN bağlantısı dışında, özlediğimiz tek şey mi? Thunderbolt4 desteği.

Belleğe gelince, DDR4 için 5.000 MHz hız aşırtma desteğine ve 64 GB’a kadar kapasiteye sahip 2 DIMM soketimiz var, böylece piyasadaki bu türdeki en hızlı bellekleri kurarak onu listedeki en iyi seçenek haline getirebilirsiniz.

ASUS Prime Z690M-PLUS D4

Z690 anakartların en yenisi, çift kanal destekli 4 DIMM yuvasına ve 128 GB’a kadar bellek kapasitesine sahip olduğundan, DDR4 belleği destekleyen en yeni anakarttır. Form faktörü Micro-ATX’dir, bu nedenle onu çoğu geleneksel oyun kulesine sorunsuz bir şekilde kurabileceksiniz. Güç için analog devrelere gelince, Dr.MOS tipi 10+1 VRM, 4+8 kontaklı ProCool soketi ve tüm bunlara fazları, yonga setinin kendisini ve NVMe SSD ünitesini kapsayan büyük soğutucular eşlik ediyor.

Genişletme portları hakkında konuşursak, NVMe M.2 SSD’ler için üç yuvası, Ethernet portu üzerinden saniyede 1 Gbit LAN’ı, tip olarak portlu USB 3.2 Gen 2 desteği hakkında yorum yapmalıyız. C ve USB4 veya Thunderbolt 4. Tek zayıf nokta? Intel’den entegre bir Intel WiFi 6E antenine sahip olmaması, bu nedenle internet modeminizi yakınınızda bulundurmanız veya ayrıca satın almanız gerekecektir.

ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING

En iyi Intel anakartı, Asus ROG Strix Z490-E Gaming’dir. ASUS’un bu tam boyutlu ATX Z490 LGA 1200 soketli anakartı, ROG Maximus kartlarından sonra orta sınıfına giriyor, ancak AI hız aşırtma, 4600 MHz’de 128 GB’a kadar DDR4 RAM desteği ve iki M.2 bağlantı noktası ile Oyun için en iyi SSD’ler için yuva sağlıyor, bu size oyun için üst düzey bir yapı için ihtiyacınız olan her şeyi verir. Ek olarak, en yeni bağlantıların tümüne sahip olursunuz: 20Gbps’ye kadar aktarım hızları için bir USB Type-C portu, 2.5G Ethernet, dahili Wi-fi 6, Bluetooth 5.1 ve 7.1 surround ses kartı.

ASUS’un AI hız aşırtma özelliği, ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile hız aşırtmayı kolaylaştırır, CPU’nuzu ve soğutucunuzu analiz eder ve saati, fan hızını ve voltajı buna göre ayarlar. CPU’nuzu ve GPU’nuzu overclock edebilirsiniz. Aynı zamanda özelleştirilebilir RGB aydınlatmasına sahip siyah renkli VRM örtüsüyle de gösterişli görünen bir şey. Ayrıca hız aşırtmaya bakıyorsanız kullanışlı olan bir VRM soğutma fanı da dahildir.

MSI MPG Z490 GAMING EDGE

Intel için en değerli anakart, MSI MPG Z490 Gaming Edge’dir. Bu da başka bir Z490 tabanlı anakart, ancak daha uygun bir fiyata. Tam boyutlu bir ATX düzeni ve ROG Strix gibi en yeni bağlantıya sahip oluyorsunuz; dahili Wi-fi 6, Bluetooth 5.1 ve 7.1 ses kartı. Alüminyum soğutucunun altında tamamen gereksiz, ancak bir nevi düzgün bir RGB arka aydınlatma var.

Burada sevdiğimiz özelliklerden biri, SSD sıcaklıklarını düşüren ve yavaşlamayı önleyen, okuma ve yazma hızlarının yüksek kalmasını sağlayan M.2 ısı bloğu.

ASUS PRIME B365M-A

Intel için en ucuz anakart ASUS PRIME B365M-A’dır. ASUS’un bu LGA 1151 Micro ATX anakartı, B365 yonga setiyle birkaç nesil geride kalıyor, ancak 8. ve 9. nesil Intel Coffee Lake işlemciler için destekle, bu hala bir bütçe dostu veya orta sınıf oyun yapısı için sağlam bir seçim ve yine de NVMe SSD’ler için iki M.2 yuvası ve bir USB Type-C bağlantı noktası ile geliyor. Maksimum 2666 MHz frekansta 2 DIMM yuvasında 64 GB’a kadar DDR4 RAM’i destekler.

K serisi Intel işlemcilerin hız aşırtma potansiyelini kaçıracaksınız, ancak güçlü Core i5 8400 ve onun K olmayan ilkesi, stok hızlarında ciddi oyun performansı sunmaya devam ediyor, bu çok büyük bir sorun değil. ASUS PRIME B365M-A aynı zamanda iyi orantılı bir Micro ATX kartıdır ve onu daha büyük ATX kart standardından daha ince yapılı bir kasaya olmasına izin verir.

GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA

Intel için en iyi mini-ITX anakartı GIGABYTE Z490I AORUS Ultra’dır. Mini-ITX anakartlar küçük şeylerdir, ancak Gigabyte’ın Z490I AORUS Ultra, işlevsellik söz konusu olduğunda eksik değildir. LGA 1200 soketi ve 10. nesil Intel işlemcileri destekleyen en son yonga seti ile, 11. nesil için destekten bahsetmeye gerek yok, oyun oynamak için bir mini PC için mükemmel, geleceğe hazır anakart.

Yıldırım hızında aktarım hızları için 2.5G Ethernet bağlantı noktası, Intel Wi-fi 6 ve Gen2 USB Type-C bağlantı noktasıyla bağlantı eksikliği yok. 64 GB’a kadar RAM için etkileyici 5000 MHz’e kadar saat hızlarını destekleyen iki DDR4 DIMM yuvası ve iki M.2 yuvası vardır. Buradaki çoğu anakart gibi, yerleşik RGB aydınlatma da vardır.

ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO

En iyi AMD anakartı Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero’dur. X570 yonga seti, önceki PCIe 3’ün iki katı bant genişliği sunan AMD platformunda PCIe 4’ün gelişini gördü. Asus’un anakartı buradaki en iyi seçenek, sadece özelliklerle dolu değil, aynı zamanda RGB arka aydınlatması ve şık siyah soğutucu vardır. AM4 soketiyle, en yeni Ryzen 5000 serisi CPU’ları da destekleyebilirsiniz.

İşlevsellik söz konusu olduğunda, Asus, çift M.2 yuvası (soğutma için soğutucu ile), maksimum 4600 MHz’de 128 GB DDR4 RAM desteği ve hem iki yönlü SLI hem de üç ve iki yönlü desteği ile birinci sınıftır. Bağlantı açısından, bir Gen2 USB Type-C bağlantı noktası, Gigabit LAN ve bir DisplayPort ve HDMI alırsınız; hatalı bir grafik kartını gidermeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

MSI MPG B550 GAMING EDGE

AMD için en değerli anakart, MSI MPG B550 Gaming Edge’dir. MSI’nın MPG B550 Gaming Edge anakartı, sunduğu büyük değerle listemizi oluşturuyor. X570’in aksine B550 yonga setini çalıştırır, sadece tek bir PCIe 4 yuvası vardır; geri kalanı 3. nesildir. En yeni Ryzen 5000 serisi işlemciler için hala desteğe sahipsiniz. Artık oyun anakartlarında giderek yaygınlaşan bir özellik, daha fazla stil için RGB arka aydınlatmaya sahip oluyorsunuz.

Yerleşik, Wi-fi 6, Bluetooth 5.1, iki M.2 yuvası ve 20Gbps’ye kadar aktarım hızları için bir Gen2 USB Type-C bağlantı noktası ve bir 2.5G Ethernet bağlantı noktası alırsınız. Önceden yüklenmiş IO kalkanı ayrıca her şeyin kolayca takılmasına yardımcı olur ve teçhizatınızın arkasında düzenli görünür.

GIGABYTE B450M DS3H

AMD için en ucuz anakart Gigabyte B450M DS3H’dir. Gigabyte’ın B450M DS3H’i, B550’nin arkasındaki bir nesil yonga setidir, ancak bir BIOS güncellemesi yine de en yeni Zen 3 Ryzen 5000 CPU’ları kullanmanıza izin verecektir. Anakartınızın ne zaman üretildiğine bağlı olarak, size kutudan çıkar çıkmaz Zen 3 uyumluluğu sağlayan yeni üretici yazılımı ile gelebilir. Mikro ATX form faktörü, bunu kompakt bir kasaya sığdırabileceğiniz veya monolitik kulenize fazla bağlıysanız size biraz boş alan bırakabileceğiniz anlamına gelir.

Ucuz bir anakart olarak bağlantı söz konusu olduğunda eksiktir, ancak SSD’niz için bir M.2 yuvası, 3600MHz’de 128GB’a kadar DDR4 RAM desteği ve iki adet sağlam bir bütçe dostu yapısı için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

ASUS ROG STRIX X570-I GAMING

AMD için en iyi mini-ITX anakartı Asus ROG Strix X570-I Gaming’dir. ASUS’un bu küçük Mini-ITX AM4 soketli anakartı, bize göre, oyun oynamak için satın alabileceğiniz en iyi mini ITX anakartıdır, en yeni Zen 3 işlemcileri destekler ve yine de küçültülmüş boyutunda birçok özelliği barındırır. VRM ısı bloğunun dahili bir fanı da vardır ve hız aşırtma sırasında size daha fazla denge ve rahatlık sağlar.

En son Wi-fi 6, Bluetooth 5.0, tek bir Gen2 USB Type-C bağlantı noktası, çift M.2 yuvası ve 16x PCIe 4 yuvası ile bağlantı, herhangi bir premium ATX form faktörlü anakartta bulacağınızla aynıdır. İki DIMM yuvasında 3600 MHz’de 64 GB’a kadar DDR4 RAM’e sahip olabilirsiniz. Boyutuna rağmen, yine de dört adet 6 Gbps SATA bağlantı noktası ve arkada yedi adet USB 3.2 Type-A bağlantısı elde edersiniz; yani en iyi oyun kulaklığını, en iyi oyun klavyesini veya en iyi oyun faresini takarken kısa kalmamalısınız.

ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)

AMD için geleceğe dönük en iyi oyun anakartı Asus TUF Gaming X570-Plus’tır (Wi-Fi). X570 ve B550 anakartları, AMD Zen 3 CPU’ları çalıştırmak için en iyi seçeneğinizdir, ancak bir “bütçe dostu” X570 bile önemli bir yatırımdır. Sonuçta, yonga seti neredeyse yalnızca üst düzey anakartlar için yapıldı. Yine de, günümüzün en iyi teknolojisine kesinlikle sahip olmanız gerekiyorsa, bugün serideki daha ucuz anakartlar, performans, işlevsellik ve uygun fiyatın en iyi karışımını sunar.

Asus TUF Gaming X570-Plus (Wi-Fi), test ettiğimiz en ucuz X570 anakartıdır ve bu nedenle PCIe 4.0 ekosistemine en uygun maliyetli giriş noktasıdır. Yine de önceki AM4 TUF Gaming anakartların gerektirdiğinden çok daha fazla parayı geri getirecek, ancak ellerinizi bir AMD Ryzen 4000 serisi CPU’ya atmayı planlıyorsanız, yetenekli TUF kartından fazlası sizi görmelidir.