Kıyafet satmak için en iyi uygulama

Birkaç mevsimde giymeyi bıraktığımız kıyafetleri sürekli satın alıyoruz ve “her ihtimale karşı” dolabımızda birikiyor. İkinci el kıyafet satmak, artık kullanmadığımız kıyafetleri yenilemek için en iyi seçeneklerden biri haline geldi ve bu parayı daha çok sevdiğimiz veya bize daha çok uyan bir şeyi almak için harcayabiliriz. Ve kıyafet satmak için en iyi web sitelerinin çoğu, artık giymeyeceğiniz ceketin reklamını yapmak veya başkasına satmak için size her türlü seçenek ve imkanı sunar.

Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, her yıl “Giyebilirim bunu bırakayım” diyorsunuz ama giymeyeceksiniz. Dolabınızda yer açın, para kazanın ve yeni bir şeye, istediğiniz bir şeye veya daha iyi bir kot pantolona yatırım yapın. Sizin ve başkaları için her şeyi yöneten ve komisyonsuz satış yapmanızı sağlayan uygulamalar var. Aceleniz yoksa, tüm kıyafetleri bu web sitelerine veya mağazalara yükleyebilir ve onları satmak için çaba harcamanıza gerek kalmaz, sadece alıcıları beklemeniz gerekir.

Mağaza veya web sitesi türleri

Satışı gerçekleştirme şeklimize, müşteri ile temasa veya sevkiyata göre giysi satmak için başlıca iki tür uygulama veya web sayfası buluyoruz. Tüm satışla ilgilenen ve size fotoğrafları yüklemeniz ve giysileri göndermeniz için aracı görevi gören para ve uygulamalar sağlayan mağazalar var.

İkisi arasındaki fark, tüm süreci sizin yapmanız veya sadece kıyafetlerinizi teslim etmeniz gerektiğidir, böylece başkaları sizin için onları satmaktan, bir fiyat seçmekten ve sevkiyattan sorumlu olur. Ve karşılığında toplam satış fiyatından daha az olacak ancak tüm süreçten tasarruf etmenizi sağlayacak bir komisyon alırsınız.

Bizim burada ilgilendiğimiz uygulamalar, alıcı ile iletişime geçtiğiniz ve kıyafetleri gönderdiğiniz türden. Bu uygulamaların avantajı, komisyon ödemek zorunda kalmamanız ve kazandığınız her şeyin sizin için olmasıdır. En büyük dezavantajı, fotoğraf çekmek, fiyat seçmek, internete yüklemek, potansiyel satıcılarla iletişim kurmak veya sevkiyatı yapmakla sorumlu olmanızdır. Daha çok işiniz var ama bunu sizin için yapması için kimseye para ödemek zorunda değilsiniz. Çok fazla boş zamanınız varsa daha iyidir.

İnternetten kıyafet satmak için ipuçları

LetGo veya Dolap gibi uygulamalarda satış yapacaksanız, başarılı olmak için bir dizi ipucunu izlemeniz önerilir:

Giysileri yıkayın ve ütüleyin

Belli olabilir ama göndereceğiniz üründe kaliteli ve sunum çok önemli. Mükemmel durumda olmalı ve güvenilir olduğunu anlamaları için kıyafetlerin fotoğrafını çekerken bunu göstermeniz daha iyi olur. Hiç kimse tamamen kırışmış bir gömlek veya pantolon almak istemeyeceğinden, fotoğraf çekecekseniz kıyafetleri mümkün olduğunca iyi hazırlayın. Ve çok daha az, lekeli. Zor lekelerin olması durumunda tamamen şeffaf olmanız ve bunu alıcıya iletmeniz gerekir, aksi takdirde mağaza üzerinden size yaptırım uygulayabilirler.

Tüm detayları verin

Ayakkabı veya palto satıyorsanız, tüm malzemeleri, bedeni vb. belirtmek için ürün açıklamasını kullanın. Düğmelerin malzemesini, ağzını, büyük mü küçük mü olduğunu, hangi mevsime uygun olduğunu, hangi mağazadan, kaç kullanım olduğunu söylemeniz tavsiye edilir. Mümkün olduğunca çok ayrıntı. Ayrıca tamamen samimi olduğunuz sürece ürünü neden sattığınızın nedenlerini de belirtebilirsiniz: Bu sizin için iyi değil, biletiniz sizde olmayan veya sadece satın aldığınız ancak satın almayacağınız bir hediyedir.

Fotoğraflara dikkat edin

Çekici fotoğraflar çekin çünkü satılan bir şeyi elde etmek için ana aracınız ve sunumunuz olacak. İyi bir ışığa sahip olmalarına, giysinin güzel görünmesine ve hatta onlarla görünümler yaratmasına bakın. İyi görüntüler elde etmek için profesyonel olmanıza gerek kalmayacak, ancak arka plana çok az özen göstereceksiniz. İyi bir kamera veya binlerce liralık bir telefon olmadan kıyafetlerinizin çok daha iyi görünmesi ve görüntünün profesyonel olması için birkaç sayfa beyaz kağıt ve iyi bir ışık kaynağı kullanmanın hiçbir maliyeti yoktur. Bu görüntüler üzerinde çalışın ve insanların buruşuk ve dağınık bir yatakta bir pantolonu yuvarlamaktan daha fazla dikkat etmelerini sağlayacaksınız.

Profillerinizi paylaşın

Twitter veya Instagram’daki takipçilerinizin veya Facebook’taki arkadaşlarınızın ilgilenip ilgilenmediklerini kontrol edebilmeleri veya tanıdıklarıyla paylaşabilmeleri için bu uygulamaların veya web sitelerinin profillerini sosyal ağlarda paylaşın. Belki arkadaşlarınız veya arkadaşlarınız bir giysi istiyor ve onu sattığınızı bilmiyorlar.

Orijinal fiyatı gösterin

Her zaman en iyi fiyattan satın almaya çalışırız ve bir giysiden ne kadar tasarruf ettiğinizi hesaplamak her zaman teşvik edicidir. Ve yalan söylemeyin, çünkü internet o giysinin birkaç sezon önce o mağazada ne kadara satıldığını kontrol etmeyi çok kolaylaştırıyor ve yalan söyleyip söylemediğinizi keşfetmek uzun sürmüyor. Onu her zaman bulamayacağız, ancak bir mağazadan veya bir markadan bir elbisenin ne kadar değerli olduğunu tahmin edebiliriz. Ve dediğimiz gibi, bu durumlarda doğruyu söylemek en iyisidir çünkü yalan söylerseniz keşfetmek kolay olacak ve satışlarınızı kaybedeceksiniz.

İndirim yapın

Mağazaların indirim günleri varsa, bu uygulamalar da kıyafet satmak için kullanılır. Satamayacağınız kıyafetleri tanıtmanıza yardımcı olacaklar. Mağazalar belirli zamanlarda indirim yapıyorsa, bundan yararlanın.

Makul olmaya çalışın

Bu ayakkabıların altı sezon önce size pahalıya mal olduğunu ve yepyeni olduğunu düşünebilirsiniz, ancak onları bir mağazada yeni olmak yerine ikinci el bir uygulamadan satın almaya değer kılan makul bir fiyat belirleyin. Her mevsimde kullanmadan ortalığı işgal ederek size sağladığı faydadan her zaman daha fazla olacaktır. İkinci el kıyafet satmak için bu mağazalarla zengin ya da zenginmiş gibi davranmayın çünkü bu onların işi değil.

İkinci el kıyafet alım satım platformları

Burada her şeyi yapacak olan sizsiniz: fotoğrafları çekmeli, web sitesine veya uygulamaya yüklemeli, detayları vermeli, bir fiyat seçmeli, bir açıklama yazmalı ve satışları yönetmelisiniz.

Dolap

dolap

Dolap, piyasaya çıkan en yeni giyim satış uygulamalarından biridir ve en popüler ve başarılı uygulamalardan biri haline gelmiştir. Sadece bir profil oluşturmanız, artık istemediğiniz ve artık kullanmadığınız kıyafetlerin fotoğraflarını yüklemeniz, bir fiyat belirlemeniz ve söz konusu kıyafeti isteyip istemediğini başkasının seçmesine izin vermeniz yeterli. Sizden komisyon almıyorlar, profil oluşturmak ve fotoğraf yüklemek tamamen ücretsiz ve evde kullanmadığınız veya istemediğiniz kıyafetleriniz varsa kullanımı çok kolay.

Kataloğunuzdaki bir giysi ile biri ilgilendikten sonra, sadece ürünü göndermek için hazırlamanız, uygulamanın size verdiği etiketi yazdırmanız ve nakliye noktasına götürmeniz yeterlidir. Gizlilik riskleri olmaması için kimseyle şahsen tanışmanız veya diğer kullanıcıların adresini bilmeniz gerekmeyecek. Ayrıca satış komisyonu yoktur ve alıcı gönderiyi alır almaz ve her şeyin yolunda olduğunu onaylar almaz ödemenizi otomatik olarak alacaksınız. Bir alıcı olarak, satın aldığınız ürün veya giysi hasar görürse veya açıklamaya uygun değilse, ürünü aldıktan sonra iki gün içinde geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Trendyol uygulaması içinden de yönetebilirsiniz ve Trendyol’da satın aldığınız ürünleri bir dokunuşla tekrar satışa sunabilirsiniz.

LetGo

letgo

LetGo, Dolap’a benzer şekilde çalışır ancak giyim konusunda uzmanlaşmış bir web sitesi değildir, ancak istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz ve aklınıza gelebilecek her şeyi alıp satmak için en iyi web sitelerinden biridir. Bir mobilya, blender veya terlik almak için her zaman elimizin altında olan sayfalardan veya uygulamalardan biridir. Bu platformun avantajı, en popüler olması ve giysilerinizin diğerlerinden daha fazla görünürlük kazanmasıdır. Ancak her şeyi yönetmeniz gerekecek: bir giysi yaratın, ürünlerinizin fotoğraflarını profilinize yükleyin, bir fiyat ve bir açıklama koyun (ki bu oldukça eksiksiz) ve diğer kullanıcılar bir ürünle ilgilendikleri zaman sizinle iletişime geçecektir.

Bu durumda LetGo, web sitesini veya iOS ve Android için mevcut olan uygulamayı kullanma seçeneğine sahiptir. Başka bir kullanıcı sizin bir şeyinizle ilgilendiğinde, web sitesindeki “sohbet” seçeneği aracılığıyla sizinle iletişime geçecek ve bunun için bir teslimat yöntemi ve bunun için gerekli tüm prosedürler üzerinde anlaşmanız gerekecektir. Özel bir uygulama veya web sitesi istemiyorsanız kullanışlıdır ve kayıt olmadan nelerin mevcut olduğuna göz atabilirsiniz, böylece fazla zaman kaybetmezsiniz. Konumu görebilir veya örneğin tabanında parıltılı pembe bir Converse istiyorsanız, tam modeli arayabilirsiniz.

Facebook Marketplace

facebook-marketplace

Facebook’un kendine ait bir Marketplace’i var, giymediğiniz kıyafetleri veya herhangi bir ürünü yükleyebiliyorsunuz, diğer kullanıcılar görüyor, sizinle iletişime geçebiliyor ve teslimat ayarlayabilirsiniz. Duyurular herkese açıktır ve herkes web’in bu bölümüne erişerek bunları görebilir. Ayrıca alacağınız elbisenin veya ceketin size yakın olduğundan emin olmak için mesafeye göre sıralama yapabilirsiniz.

Facebook söz konusu olduğunda, sol menüdeki Marketplace’e gitmeniz ve “+ Bir şeyler sat” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Burada bir kez, “Satılık ürün”e tıklamanız gerekecek. Fotoğrafı yükleyin ve reklam alanlarını doldurun: başlık, fiyat, yer, ürün kategorisi ve isterseniz bir açıklama. On adede kadar farklı fotoğraf ekleyebilir ve başkalarının görmesi için web sitesinde yayınlayabilirsiniz.