Google resim aramada sahte transparan resimlerden kurtulma

Google’da daha önce şeffaf veya transparan bir resim aradıysanız, muhtemelen “sahtelerle” karşılaşmışsınızdır. Bir görüntüyü yalnızca damalı arka planın gerçek olduğunu anlamak için PC’ye kaydetmeniz gerekir. Neyse ki, Google Görseller’de bundan kaçınmak için basit bir numara var.

Bu fenomeni bilmeyenler için açıklamama izin verin. Şeffaflığa veya transparanlığa sahip görüntüler, bunu genellikle gri ve beyaz kareli desen kullanarak gösterir. Buradaki fikir, kaydetmeden önce görüntünün hangi bölümlerinin şeffaf olacağını görebilmenizdir.

Bir resim, belki de şeffaf arka plana sahip bir logo ararsınız ve şuna benzer bir sonuç görürsünüz:

microsoft seffaf olmayan sahte logo

Görüntüyü kaydettiğinizde Microsoft logosunun arkasındaki arka plan şeffaf olacak gibi görünüyor, ancak gerçekte nasıl göründüğü şu şekildedir (damalı bir arka plan vardır):

microsoft sahte seffaf logo

Damalı desen arka plandır. Şeffaflık yok. İşte bunun olmasını nasıl önleyeceğiniz hakkında yöntem. Masaüstü web tarayıcınızda (Chrome veya Microsoft Edge gibi) Google Görseller’e gidin ve şeffaf bir şey arayın. Maalesef bu, Google mobil sitesinde çalışmıyor.

Ardından, arama çubuğunun altındaki “Araçlar“ı tıklayın. Birkaç ekstra seçenekle bir araç çubuğu genişleyecektir: “Renk seçin“. Açılır menüden “Şeffaf“ı seçin.

google arama seffaf logo ayari

Bu kadar. Artık tüm sonuçlar, en azından kısmi şeffaflık içeren resimler olacaktır.

seffaf resim arama

Şimdi, bu fotoğraf gerçekten şeffaf bir görüntü.

microsoft seffaf logo

Tasarımla uğraşan biri olarak bu “sorun” beni her zaman rahatsız etti. Sahte olanları nasıl tespit edeceğimi öğrendim, ama bu numara ile bunu yapmak zorunda bile değilsiniz. Bu gerçek bir ezber bozucu.