PC için en iyi 7 kablosuz oyun kontrol cihazı

Bir fare ve klavye birçok PC oyuncusu için tercih edilen giriş yöntemi olsa da, özel bir denetleyicinin ortalıkta olması asla zarar vermez; hatta kablosuz bağlantıya sahipse daha da iyi. Denetleyiciler, üçüncü şahıs ve yana kaydırmalı oyunlar için idealdir ve bazı rekabetçi oyunlarda (PES, FIFA, NBA 2K, Rocket League ve Fortnite gibi) benzersiz avantajlar sunabilir. Ancak vitrinlerde bir sürü kablosuz kontrol cihazı varken, bunlar aslında paranıza değer olanları seçmek zor olabilir. Bu noktada biz devreye giriyoruz ve sizin için en iyi 7 kontrol cihazını ortaya koyuyoruz.

Xbox Wireless Controller

Xbox Wireless Controller

Xbox denetleyicileri her zaman “varsayılan” bilgisayar denetleyicisi olmuştur ve en son model bu mirası sürdürmeyi amaçlamaktadır. Xbox Kablosuz Oyun Kumandası benzersiz bir tasarıma, abartılı özelliklere veya havalı bir isme sahip olmasa da, bir oyun kumandasının temellerini son derece iyi işleyerek bunu telafi eder. Rahattır, girişler ile oynamak güzeldir ve hatta birkaç şık görünümlü renkte gelir. Bunun da ötesinde, Xbox denetleyicilerinin Windows makinelerine bağlanması son derece kolaydır ve girişleri Xbox Donatıları uygulaması aracılığıyla yeniden eşleştirebilirsiniz.

Xbox denetleyicisi, yaklaşık 30 saat süren iki AA pil ile çalışır, ancak Microsoft’un resmi şarj edilebilir pil paketi veya PowerA’nın şarj standı gibi üçüncü taraf teklifleriyle bunu aşabilirsiniz. Kablosuz kumanda bağlantısı Bluetooth üzerinden bağlanır, ancak daha kararlı bir bağlantı istiyorsanız ek bir adaptörle alabilirsiniz. Ayrıca, Xbox Kablosuz Oyun Kumandasına son derece benzeyen Xbox One oyun kumandalarının daha düşük fiyatlarla bulunabileceğini belirtmek gerekir.

DualSense Wireless Controller

DualSense Wireless Controller

PlayStation denetleyicileri, konforları ve kalitesiyle ünlüdür ve DualSense, yeni bir şık tasarım ve her zamankinden daha fazla özellik ile daha da gelişmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, gelişmiş gürültü veya uyarlanabilir tetikleyiciler gibi şeyler PC’ye iyi tercüme edilmez ve ek özellikleri yalnızca jiroskop kontrolleriyle sınırlar. Yine de, Xbox denetleyicisinden daha iyi bir birinci sınıf dokunuşlara sahip farklı bir şey istiyorsanız, DualSense harika bir seçimdir; kurulumu yaparken fazladan iş yapmanız gerekse bile.

DualSense denetleyici Bluetooth üzerinden bağlanacaktır, ancak bundan sonra, DualSense DirectInput kullandığından onu Steam’in denetleyici yapılandırma yazılımı aracılığıyla çalıştırmanız gerekecektir. Kesinlikle Xbox denetleyicisinden daha detaylı, ancak DualSense’in mükemmel tasarımı her şeye değer. Şarj edilebilir pilin tam şarjla 5-12 saat dayanmasını da bekleyebilirsiniz. Xbox One denetleyicilerine benzer şekilde, PlayStation 4 denetleyicileri (DualShock 4), güncellenmiş tasarımı önemsemiyorsanız DualSense’ten daha düşük fiyatlarla bulunabilir.

Logitech Gamepad F710

Logitech Gamepad F710

Logitech’in F710’u, zamana meydan okuyan ve hatta bu listedeki diğer her şeyden daha düşük bir fiyata gelen klasik bir denetleyicidir. Oldukça basit bir denetleyici olsa da, yine de harika bir tasarıma sahiptir (PlayStation denetleyicilerinden sonra modellenmiştir) ve Windows makinenizle mükemmel bir şekilde çalışır. Sadece USB dongle’ı takın, birkaç AA pil takın ve oynamaya hazırsınız; telaş gerekmez. Girişleri özelleştirmek için “Profiler” yazılımını bile kurabilirsiniz.

Maalesef F710 için tahmini pil ömrü verilmemiştir, ancak müşteriler ve incelemeciler bunun birkaç haftadan birkaç aya kadar sürdüğünü bildirmektedir. Kilometreniz taktığınız pillere ve ne sıklıkta oynadığınıza bağlı olarak değişse de, pil ömrü en azından kabul edilebilir görünüyor.

Xbox Elite Wireless Controller Series 2

Xbox Elite Wireless Controller Series 2

Standart Xbox oyun kumandasından her yönden bir adım ötede olan Elite oyun kumandası, buna uygun yüksek bir fiyat karşılığında birçok premium özelliğe sahiptir. Bu denetleyici hem yazılım hem de donanım düzeyinde derinlemesine özelleştirilebilir; Çeşitli tasarım ve boyutlara sahip alternatifler için kumanda kollarını ve D-pad’i değiştirebilir, yazılım aracılığıyla tetikleme ölü bölgelerini ayarlayabilir ve girişleri yeniden eşleştirebilir ve ekstra eylemler için kontrol cihazının arkasındaki kürekleri kullanabilirsiniz. Kavrayışlı tutamaçları ve 40 saate kadar dayanan şarj edilebilir bir pili olan gelişmiş bir tasarıma sahiptir.

Ve tıpkı standart Xbox Kablosuz Oyun Kumandası gibi, Elite’i bir Windows makinesine Bluetooth veya bir adaptör (ayrı satılır) ile bağlarken sorun yaşamazsınız.

8Bitdo Sn30+ Pro

8Bitdo Sn30+ Pro

8Bitdo, en iyi üçüncü taraf denetleyici üreticilerinden biridir ve öncelikle Nintendo Switch’e odaklanırken, mükemmel Sn30 + Pro PC’de de çalışır. Denetleyici, klasik bir SNES denetleyicisi; filizlenmiş tutamaçlara ve oyun çubuklarına benziyor ve yan kaydırıcıları ve diğer eski tarz oyunları oynamak için harika. 8Bitdo’nun “Ultimate” yazılımı sayesinde, girişleri özelleştirebilir (varsayılan olarak Nintendo’nun düğme düzenini kullandığı için harika), tetik hassasiyetini değiştirebilir ve hatta aynı girişi yüksek hızlarda tekrarlayan turbo düğmelerini yapılandırabilirsiniz.

Sn30 + Pro, Bluetooth üzerinden bağlanır ve tam şarjla yaklaşık 18 saat dayanır. Ayrıca SNES, Super Famicom ve standart siyahın (yukarıda resmedilmiştir) stilini taklit eden birkaç rengi mevcuttur.

Nintendo Switch Pro Controller

Nintendo Switch Pro Controller

Switch Pro Controller, son derece konforlu tasarımı ve harika jiroskop sensörleri ile piyasaya sürüldüğünden beri övgüyle karşılandı ve bu deneyimi PC’ye getirmek mümkün. Oyun kumandası, ön düğmelerinin sırası gibi bazı küçük değişiklikler (“A” ve “B” düğmeleri yerleri gibi) dışında oldukça standart, Xbox benzeri bir düzen kullanır. Bu kontrol cihazı aynı zamanda çoğundan daha ağırdır ve tam şarjla 40 saat dayanır. Standart Bluetooth üzerinden bağlanır, ancak Xinput yerine DirectInput’a dayanır, bu nedenle onu Steam’in denetleyici yapılandırıcısı üzerinden çalıştırmak şiddetle tavsiye edilir; özellikle de cayro kontrollerini çalıştırdığı için.

8Bitdo Arcade Stick

8Bitdo Arcade Stick

Geleneksel dövüş oyunları her zaman en iyi şekilde bir atari salonunda oynanır, bu nedenle 8Bitdo, Arcade Stick ile bu deneyimi eve getirdi. Bu anormal kontrolör, atari dolaplarının tasarımını mükemmel bir şekilde taklit eder ve tüm girişleri eşlemek için de çok sayıda düğmeye sahiptir. Makrolar oluşturmak ve girişleri yeniden eşleştirmek için 8Bitdo’nun “Ultimate” yazılımını da açabilirsiniz, ancak girişleri değiştirmek onu yalnızca yazılım düzeyinde değiştirmez. Her düğmenin yanında size ne yaptığını anlatan bir LED etiketi vardır ve bu, girişleri yeniden eşledikçe buna göre değişecektir. Arcade Stick, öncelikle dövüş oyunları için tasarlanmış olsa da, aynı zamanda herhangi bir klasik atari oyunuyla ve hatta benzer türler alan modern oyunlarla harika bir şekilde çalışır.

Arcade Stick, Bluetooth veya birlikte verilen kablosuz adaptör ile bağlanır ve tam şarjla 30-40 saat dayanır. Ve modlama ile ilgilenenler için, 8Bitdo’nun bu denetleyiciyi 30 mm / 24 mm arcade düğmeleri ve çoğu arcade çubuğu ile uyumlu olacak şekilde tasarladığını duymak sizi mutlu edecek.

Kablosuz Oyun Kontrol Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kablosuz kontrol cihazlarını karşılaştırırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir.

  • Düzen: Çok sayıda farklı kumanda düzeni vardır ve düğmelerin sırasından kumanda kollarının konumuna kadar her şey değişebilir. Düzen söz konusu olduğunda büyük olasılıkla tercihleriniz zaten vardır, ancak bazı kontrol cihazlarında önemli farklılıklar vardır.
  • Pil: Herhangi bir kablosuz cihazdan bahsederken, pil ömrü büyük bir sorundur. Bazı denetleyiciler çıkarılabilir pillere bağlıyken diğerleri şarj edilebilir piller kullanır. Hangisini tercih ettiğinizden bağımsız olarak, değiştirilmeleri veya şarj edilmeleri gerekmeden önce en az birkaç oyun seansı sürmeleri gerekir.
  • DirectInput ve XInput: Bunlar, Windows’ta denetleyicileri tanımak için kullanılan iki birincil API’dir. XInput, PC oyunlarında çok daha yaygın olarak desteklenen ve çoğu denetleyicinin PC kullanımı için tasarladığı daha modern API’dir. Ancak, daha sonra tartışacağımız DualSense gibi konsollar için tasarlanmış denetleyiciler söz konusu olduğunda, bunlar yine de DirectInput olarak tanınırlar. DirectInput denetleyicilerinin tüm oyunlarda düzgün çalışmasını sağlamak için, girişi DirectInput’tan XInput’a geçirecek bir programa ihtiyacınız olacak. Bunu yapmanın en kolay yolu, kontrol cihazı yapılandırma ayarları tüm bunları sizin için sadece birkaç tıklama ile halledebildiğinden, aynı zamanda cayro sensörlerin çalışması gibi daha özel özelliklere sahip olabilir. Bu, çoğu oyuncu için önerdiğimiz yöntemdir çünkü oyunlarınızın çoğunu zaten muhtemelen Steam üzerinden satın alıyorsunuz ve bunu Steam dışı oyunlarda da kullanabilirsiniz.
  • Ekstra Özellikler: Giriş yeniden eşleme, ekstra düğmeler ve değiştirilebilir oyun çubukları gibi şeyler bir denetleyicinin sahip olması gereken özellikler olmasa da, bunları içeren herhangi bir denetleyici kesinlikle bazı bonus puanlar alıyor. Bu genellikle, mutlaka bahsettiğimiz ve bağlantı vereceğimiz denetleyici için yazılımın yüklenmesini gerektirir.
  • Bağlantı: Yeni oyun kumandanızı PC’nize bağlama zamanı geldiğinde, iki ana yöntem vardır: Bluetooth veya kablosuz adaptör. Her ikisi de iyi çalışır, sadece denetleyicinin neyi desteklediğine bağlı; ancak genel anlamda adaptörler daha fazla kararlılık ve daha düşük yanıt süreleri sağlıyor.