SSD alırken neye dikkat edilmeli

Sabit sürücüleri değiştirmek veya daha modern ve gelişmiş sürümleri kurmak için bir SSD satın almak, bilgisayarlarının kullanım ömrünü iyileştirmek veya uzatmak için donanım yükseltme yapmak isteyenlerin yapabileceği en doğru işlerden biridir.

Avantajlar, performans açısından, işletim sisteminin önyüklemesi için geçen süre, uygulamaların başlangıcında, dosyaların birimin kendisinde veya diğer dahili veya harici dosyalara aktarılmasında performansı doğrudan etkiler. Sağlamlık ve arızalara karşı direnç konusunda SSD’lerin gelişimi, sabit diskleri geride bırakırken, enerji tüketimi, ısı emisyonu veya yayılan sıfır gürültü açısından da kayda değerdir.

Sabit diske göre SSD’lerde GB başına maliyet hala yüksek görünse de, SSD’ler fiyatlarda hızlı ve sürekli bir düşüş kaydetti ve sonunda onları dahili tüketici depolaması için standart haline getirdi. Bugün, geçen yazdan bu yana piyasaya çıkan yeni SSD’leri gözden geçirerek, SSD’lerle ilgili bilmeniz gereken her şeyi gözden geçirerek harika SSD satın alma kılavuzlarımızdan birini güncelliyoruz.

SSD nedir, nasıl çalışır?

SSD (“katı hal sürücülerinin” kısaltmasıdır) bir sabit sürücü ile aynı amaca sahip, veri ve dosyaları kalıcı olarak depolamaya yarayan bir depolama biçimidir. Verileri kalıcı belleklere kaydederek, ani PC kesintilerinde bile saklanan verilerin kaybolmaması için herhangi bir sabit güç kaynağı veya pil gerektirmezler.

Tipik bir SSD’nin tasarımı, bir sabit sürücünün tasarımından çok daha basittir. Belirsiz sayıda NAND flash tipi bellek yongalarının bulunduğu bir elektronik karttan (PCB), bu birimlerin tabanından ve verilerin depolandığı yerden oluşur. Ayrıca, denetleyici görevi gören ek bir çipe ve onları bağlamak için kullandığımız bir arayüze ihtiyaçları var.

Hard disk olarak bilinen sabit sürücülerde manyetik plakalar, döner plakalar ve veri okumaya yarayan bir iğne bulunurken SSD’lerin yapısı tamamen değişir. SSD’lerin HDD’lerden farklı olan yapısı büyük avantajlar sağlar. Mekanik veya hareketli parçaları yoktur ve veri göndermek ve almak için bir elektrik hücreleri sistemi kullanır. Bu ızgaralar “sayfalar” adı verilen bölümlere ayrılmıştır ve bu sayfalar verilerin depolandığı yerdir. Sayfalar “bloklar” oluşturacak şekilde gruplandırılmıştır.

SSD türleri nelerdir?

En popüler ve çok yönlü biçim, daha küçük sabit sürücülerle aynı standartları kullanan 2,5 inç biçimidir. Büyük ölçüde yaygın, herhangi bir masaüstünde ve çoğu dizüstü bilgisayarda bulacaksınız. Dizüstü bilgisayara monte edecekseniz, yüksekliğinin desteklendiğinden emin olmalısınız, çünkü 9,5 mm ve 7 mm kalınlığında birimler var. Bir PC kulesinde, mevcut tüm modeller size hizmet edecek ve 2,5″ yuvalara ve ayrıca adaptörlü 3,5″ yuvalara monte edilebilir.

SSD satın alırken değerlendirilmesi gereken ikinci format, M.2 olarak adlandırılan formattır. 2.5-3.5 inçlik önceki modellerden çok daha modern ve daha küçük boyutlu, çeşitli varyantlarda pazarlanmaktadır, ancak en yaygın olanı 80 x 22 ve 3,5 mm boyutlarındaki 2280’dir. Başka bir varyant mSATA’dır, öncekinden bile daha küçüktür (50.8 mm x 29.85 mm x 4.5 mm), ancak daha az yaygındır. M.2, endüstride hakim olan ve onu destekleyen anakartlarda kullanılması önerilen formattır. 2.5″ SSD’ye kıyasla dezavantajları tam olarak şudur ki, onu desteklemeyen milyonlarca eski bilgisayar vardır.

Masaüstü bilgisayarlar için bulabileceğimiz üçüncü bir biçim, doğrudan anakart üzerindeki bir PCI yuvasına takılan genişletme kartı türüdür. PCIe kullanırken çok hızlıdırlar, ancak endüstri M.2’ye yatırım yaptığından, masaüstü bilgisayarlar için yeni anakartların %100’ü tarafından desteklendiğinden ve çoğu dizüstü bilgisayarda biraz daha pahalı olma eğilimindedirler ve fazla yaygın değillerdir.

SSD’lerde SATA ve PCIe bağlantısı

SSD’lerde en yaygın bağlantı noktası SATA’dır. SSD’lerde kullanılan ikinci arayüz PCIe’dir. Daha modern, çok daha yüksek performans sunuyor. 2,5 inç form faktörünü kullanan sürücüler yalnızca SATA veri yoluna bağlanabilirken, M.2 sürücüler çoğunlukla PCIe’yi tercih eder. M.2’den SATA’ya bağlantı noktaları da mevcuttur, ancak bunların benimsenmesi minimum düzeydedir.

Kullanılan bellek ve özellikle denetleyicisi nedeniyle tüm SSD’ler aynı bağlantı veriyolu altında bile aynı performansı sunmaz. Bugün SSD alan kullanıcının hem okuma hem de yazmada veri aktarım hızlarında SATA üzerinden saniyede 500 Mbyte’ı geçmeyen bir birimden aşağısına razı olmaması gerekiyor. Özellikle yazma noktasında performansı düşen çok ucuz SSD’ler var. Onlardan kaçının, buna değmezler.

PCIe kullanan M.2’ler, tüketici katı hal depolama alanında bulabileceğiniz en hızlı sürücülerdir. Performanslarını SATA bağlantılı katı hal sürücülerinin beş katına ve sabit sürücülerinkinin on beş katına kadar çıkarmak için yerel PCI-e arabirimini kullanırlar. Başlangıçta fiyatı büyük tüketim için zorlayıcı olmasına rağmen, zamanla SATA SSD’lerle aradaki farkı azaldı.

SSD’nin kullanım ömrü ne kadardır?

Sabit diskler, mekanik bileşenlerine rağmen dayanıklılıkları ve dolayısıyla güvenilirliğin her şeyin üstünde olduğu 7/24 çalışan veri merkezlerinde yoğun kullanımları ile öne çıkmıştır. Ayrıca, bu ortamlar aylarca ve yıllarca sürebilen test ve sertifika gerektirir, bu nedenle kurumsal segmentte SSD’nin benimsenmesi tüketiciden çok daha düşüktür.

Ek olarak, SSD’ler, sürücü çalışırken elektrik kesintisine daha yatkındır ve bu da veri bozulmasına ve hatta cihaz arızasına yol açar. Bu, bir SSD’nin bir sabit sürücüden daha az dayandığı anlamına gelmez, çünkü yeni nesiller büyük ölçüde geliştirilmiş güvenilirliğe sahiptir ve büyük direnç testleri, 2 petabayttan fazla yazmayı desteklediklerini göstermiştir. Bu, gerçek koşullarda bir kullanıcının tamamlaması onlarca yıl alacak çok büyük miktarda veriye tekabül eder.

Ek olarak, tüm modern SSD’ler ek boş bellek hücreleri içerir, böylece diğerleri başarısız olduğunda kapasite kaybetmezler veya hasarlı sektörleri yeniden tahsis ederek hatalara maruz kalmazlar.

SSD’lerin kullanım alanları

Katı hal sürücüler, gördüğümüz gibi her tür ekipmanda avantajlar sunar ve hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda, sabit sürücülerin yerini alarak veya ekonomik olarak daha büyük bir depolama kapasitesi sağlamak için onlarla birlikte kullanılabilir.

En yaygın kullanım durumlarından biri, sabit diskleri değiştirmek için bir dizüstü bilgisayara kurulmasıdır, ancak ekipman uyumluysa bunları birleştirebiliriz.

Aynı şey tipik bir masaüstü için de söylenebilir. Bu tür ekipmanlarda hem PCIe hem de SATA konektörlerine sahip olmamız daha olasıdır. Performans avantajlarından yararlanmak için SSD’nin her zaman ilk önyükleme sürücüsü olması gerektiğini unutmayın. İşletim sistemini ve ana uygulamaları SSD’ye kurarak, sabit diskleri yığın depolama için ikinci bir birim olarak kullanmalıyız.

Kombinasyonlar çeşitlidir ve her kullanıcının ihtiyaçlarına ve bütçesine bağlı olacaktır. Bütçeniz kısıtlıysa, sabit diskleri tutarken ucuz ve küçük kapasiteli bir SSD satın alabilirsiniz. Bütçe büyükse, yüksek kapasiteli PCIe sürücülere gider ve sabit sürücülere veda edebilirsiniz.

SSD önerileri

Büyük üreticilerin herhangi biri (Samsung, Kingston, OCZ-Toshiba, SanDisk-WD, Crucial, Seagate…) bize format, performans ve kapasite bakımından çeşitli ilginç modeller sunacak. Geçen yıla kadar, fiyat düşüşü yaklaşık 1,50 TL/GB’ye ulaşana kadar devam etti. Satın almayı düşünüyorsanız ertelemeyin, çünkü her şey fiyatların yakında fırlayacağına işaret ediyor. Aslında NAND flash bellekteki artış perakende kanalındaki nihai satış fiyatını şimdiden etkiliyor.

Son dönemde SSD’ler hakkında yeni haberler aldık, özellikle gelecekte uygulanacak M.2 formatlarında. Ayrıca ilginç olan, yeni anakartları destekleyen yeni PCIe 4.0 arayüzü giderek yaygınlaşıyor. Bunları yazıda gördüğümüz SATA ve PCIe formatlarına göre ayırıyoruz ve ihtiyacınız olursa taşınabilir olanları ekliyoruz.

SATA-SSD önerileri

 • Kingston SSD KC600. Analiz etme fırsatı bulduğumuz yeni seri, SATA’nın en gelişmiş serisi. 256 GB, 512 GB ve 1 Tbyte sürümleri sunar.
 • Samsung EVO 860. Harika performans ve çoklu yetenekler sunan bir seri. Şu anda en ilginç olanı 500 GB. Sırasıyla 1, 2 ve 4 Tbyte sürümleriniz var.
 • Kingston SUV500. 480 GB ve 960 GB kapasite ile mükemmel hız, şifreleme ve 5 yıllık garanti ve çok cazip bir fiyat. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, 2 TB diski tercih edebilirsiniz.
 • Crucial BX500. Olağanüstü fiyatlarla 240 GB ve 480 GB sürümleri sunar. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, 2 Tbyte diski tercih edebilirsiniz.
 • SanDisk SSD Plus. WD’nin, 240 GB’lık ve 480 GB’lık versiyonları oldukça ucuza gelir ve 960 GB’lık versiyonları da çok iyi bir fiyata satın aldığı sektördeki harikalardan bir diğeri. Seri, 2 TB’lık bir modele de sahip.
 • Toshiba TR200. Aynısı, sırasıyla 240, 480 Gbyte kapasitelerde mevcut olan TR200 serisi için de söylenebilir.
 • WD Blue SSD. Büyük üreticilerin SSD sektörüne girişinin örneği, 250 ve 500 Gbyte kapasiteye sahip yeni Western Digital birimleridir.
 • Seagate Barracuda. Diğer büyük sabit disk üreticisi, bu seriyi 250 GB ve 500 GB ile başlatıyor ve 1 TB ile 2 TB sürümlere de sahip.

SSD PCIe – NVMe önerileri

 • Samsung 970 EVO. Segmentinin en çok satanlarından biri, okuma modunda saniyede 3.200 Mbyte sunuyor. 250 GB, 500 GB, 1 Tbyte ve 2 TB sürümleri vardır.
 • Kingston KC2000. En çok satanlardan bir diğeri, 250, 500 GB, 1 ve 2 Tbyte’lık versiyonlar sunuyor.
 • Samsung SSD 970 EVO Plus. Seri öncekinden daha hızlı.
 • Corsair MP600 PCI3 4.0. PCIe 4.0 arabirimi desteği ile bu seçimin en hızlısı. 500 GB, 1 ve 2 TB seçeneğiniz var.
 • WD Black SN750. Sırasıyla 250 GB, 500 GB ve 1 TB sürümleriyle yılın büyük yeniliklerinden bir diğeri.
 • WD Black NVMe SSD. Satın alabileceğiniz en iyi PCIe SSD’lerden biri.
 • Kingston A2000. Önerilen M.2 serilerinden bir diğeri (öncekilerden daha düşük performansa sahip, ancak daha ucuz) ve bizim de analiz ettiğimiz. Yeterince performansına sahipseniz, en ucuz PCIe SSD’lerden biridir.
 • Intel Optan H10. Analiz ettiğimiz bir diğeri ise Optane teknolojisini bir SSD’nin depolama kapasitesiyle birleştirdiği için özel.
 • Corsair MP500. Toshiba belleği kullanır ve kendi analizimize göre çok hızlıdır (3.000 / 2.400 MB/sn). M.2 formatında, 240, 480 ve 960 Gbyte versiyonlarını sunuyor.
 • Adata XPG SX8200 Pro. 1 TB kapasiteli bir başka çok hızlı (3500 MB/sn) SSD’dir. 256 ve 512 GB’lık versiyonlar vardır.
 • Intel 660p. Anıtsal bir fiyat düşüşünden sonra çok ucuz M.2 ünitesi. Performansı ortalama, Kingston A1000 gibi.

Taşınabilir SSD önerileri

Katı hal sürücülerine dayalı harici depolama çözümleri, bir SSD için başka bir satın alma seçeneğidir ve son yıllarda sabit sürücülere dayalı olanlara ve dahili sürücülerde olduğu gibi pazar payı kazanmaktadır. NAND flash belleklerin maliyetindeki düşüş, nihai satış fiyatını düşürdü ve bu taşınabilir SSD’ler, sabit sürücülere dayalı olanlara kıyasla çok büyük avantajlarla bugün geçerli bir alternatif.

 • Samsung T7 Touch. Saniyede 1.050 Mbyte’a varan okuma moduyla piyasadaki en yüksek performanslardan biridir. 500 GB, 1 ve 2 Tbyte kapasitelerde mevcuttur.
 • Seagate BarraCuda Fast SSD. USB Type-C bağlantı noktasına (540 – 500 Mbyte/sn) bağlanan küçük boyutlu, çekici tasarımlı ve iyi performansa sahip çok amaçlı harici SSD. 500 GB, 1 ve 2 TB kapasitelerde pazarlanmaktadır.
 • SanDisk Extreme Portable SSD. Küçük, sağlam ve son derece mobil, 250 GB, 500 GB ve 1 Tbyte seçeneği vardır.
 • Crucial X8 Portable. Boyut olarak öncekine benzer, ancak daha fazla performansa sahip.