M.2 SSD nedir? Bilmeniz gereken her şey

M.2 SSD, verileri depolamak için kullanabileceğiniz depolama aygıtlarından biridir. Piyasada NVMe SSD, mSATA SSD ve benzeri gibi birçok SSD türü vardır. Bu makalede, artılarını ve eksilerini anlattığımız M.2 SSD’ye odaklanıyoruz.

M.2 SSD Nedir?

Öncelikle M.2 SSD nedir? M.2 SSD, tablet bilgisayarlar ve ultrabook’lar gibi ince, gücü kısıtlı cihazlarda yüksek performanslı depolama sağlamak için kullanılır. M.2 SSD’ler genellikle mSATA SSD’lerden daha küçüktür ve bunların yerini alabilir.

M.2 SSD’ler, küçük form faktörlü dahili olarak monte edilmiş depolama genişletme kartları için yazılmış bilgisayar endüstrisi spesifikasyonu ile uyumludur. M.2 daha önce Yeni Nesil Boyut (NGFF) olarak biliniyordu. M.2, PCI Express Mini Card fiziksel kart düzenini ve konektörlerini kullanarak mSATA standardının yerini alır.

M.2 SSD Boyutları

M.2 SSD’ler dikdörtgen şekillidir. Genellikle 22 mm genişliğinde, 60 mm veya 80 mm uzunluğundadır ve bazen M.2 SSD’ler 30 mm, 42 mm ve 110 mm uzunluğunda kutudan çıkabilir. M.2 sürücülerin daha kısa sürümleriyle karşılaştırıldığında, daha uzun M.2 sürücüleri, daha fazla kapasite sağlamak için tipik olarak daha fazla NAND yongası barındırabilir.

M.2 sürücüleri tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Kartın boyutu, dört basamaklı veya beş basamaklı bir sayı ile tanımlanır. İlk iki hane genişliği, kalan haneler ise uzunluğu temsil eder. Örnek verelim, 2280 kart 22 mm genişliğinde ve 80 mm uzunluğundadır.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için standart genişlik 22 mm’dir. 80 mm veya 110 mm uzunluğundaki bir kart, 2 TB kapasiteli 8 NAND yongası alabilir.

M.2 SSD modülü, her iki taraftaki eşleşen konektörler aracılığıyla devre kartına takılır. M.2 SSD kartları, soket olarak da bilinen iki tür konektöre sahiptir: B anahtar soketleri ve M anahtar soketleri.

WD_Blue_SN550_NVMe_SSD

M.2 SSD’nin Avantajları ve Dezavantajları

M.2 SSD’ler hakkında bazı temel bilgileri aldıktan sonra, bu bölümde size M.2 SSD’nin bazı artılarını ve eksilerini anlatacağız.

M.2 SSD’nin en büyük avantajları boyutu ve kapasitesidir. Örneğin bir dizüstü bilgisayarda standart bir SATA veya SAS arabirimi 2,5 inç SSD ile karşılaştırıldığında, M.2 SSD’ler çok daha az yer kaplar ve çok daha az güç tüketir. Ancak mobil cihazlar büyük depolama kapasitesi gerektiriyorsa diğer SSD’ler daha uygun olabilir.

M.2 SSD’nin bir diğer avantajı da performansıdır. NVMe spesifikasyonuna dayalı M.2 SSD’ler, veriyi SATA veya SAS SSD’lerden daha hızlı okuyabilir ve yazabilir. Dahası, M.2 arayüzü PCIe, SATA, USB 3.0, Bluetooth ve Wi-Fi’yi destekler.

Ancak M.2 SSD’lerin temel dezavantajları pahalı olmaları ve evrensellikten yoksun olmalarıdır. Şu anda 500 GB SATA SSD’nin fiyatı yaklaşık 1.000 TL veya daha az; ancak aynı kapasiteye sahip bir M.2 SSD’nin fiyatı, bir SATA sürücüsünün maliyetinin yaklaşık iki katı ve yarısı kadardır.

Şu anda M.2 SSD’nin maksimum kapasitesi yalnızca 2 TB’dir, bu çoğu mobil uygulama için yeterli olabilir, ancak M.2 SSD’lerin daha fazla kurumsal depolama sistemine dahil etmek için daha yüksek kapasiteye ihtiyacı olabilir.

M.2 SSD Almadan Önce Bakılması Gerekenler

Bir M.2 SSD seçmeyi planlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

M.2 kartları, daha yeni mobil bilgi işlem cihazlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Form faktörü mSATA SSD’den farklı olduğu için M.2 SSD’ler eski sistemlerle uyumlu değildir. Ve M.2 SSD, mobil cihazlar için tasarlandığından, büyük kurumsal depolama sistemleri için uygun olmayabilir.

Bununla birlikte, kurumsal depolama satıcıları hibrit ve tamamen flash depolama dizilerine M.2 SSD’leri entegre etmeye başladılar. Sınırlı kapasitede bile, M.2 SSD’lerin boyutu ve yoğunluğu, depolama satıcılarının çok sayıda yüksek performanslı kapasiteyi küçük bir kutuya sığdırmasına olanak tanır.

Taşınabilir bilgisayar M.2 spesifikasyonu ile uyumluysa, fiziksel bir arayüze sahip olacaktır ve bilgisayarın sistemi, M.2 bellek kartının takılmasına izin vermek için gerekli Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arayüzü (AHCI) sürücüsünü zaten içermelidir. Cihazın temel giriş/çıkış sisteminin (BIOS) da M.2 depolamayı tanıyabilmesi için ayarlanması gerekebilir.

M.2 arabirimi olmayan masaüstü bilgisayarlar için, bir PCIe yuvası takmak için bir adaptör kartı kullanabilir ve ardından M.2 SSD’yi kullanabilirsiniz.

2 TB M.2 SSD’lerin maliyeti genellikle 3 ile 4 bin TL arasındadır. Daha düşük kapasiteli SSD’ler çok daha ucuzdur (örneğin, 256 GB M.2 SSD’nin maliyeti yaklaşık 350 TL). Samsung, farklı kapasitelerde çeşitli M.2 SSD’ler satıyor. Diğer M.2 SSD satıcıları arasında Toshiba, Kingston, Plextor, Team Group, Adata ve Crucial bulunur. Intel, M.2 kablosuz adaptörlerin en büyük tedarikçisidir.