NVMe SSD nedir?

NVMe (Non-Volatile Memory Express), yakın zamanda PCI-Express bağlantı noktasını kullanan katı hal sürücüleri (SSD) için geliştirilmiş bir depolama protokolüdür. NVMe SSD’ler, daha büyük bir bant genişliğine sahip olması nedeniyle veri aktarımında daha yüksek bir hız elde ederler.

Bu protokol özellikle SSD teknolojisi için geliştirildiğinden, uygulanmasının, bağlantısı SATA sistemi üzerinden olan bir SSD’ye göre önemli avantajları vardır. NVMe SSD’ler doğrudan CPU ile iletişim kurarlar ve bunu çok hızlı yaparlar (daha az işlem döngüsü alırlar), bu da, sırayla, daha düşük gecikme (bir sipariş ile eylemin yürütülmesi arasında geçen süre) sağlar.

SATA, NVMe ve M.2 kavramları

On yıllar önce, sabit diskler (HDD), birkaç etkinliği paralel olarak (aynı anda) geliştirebilen, daha iyi IDE olarak bilinen Parallel-ATA adlı bir veri aktarım protokolü kullanıyordu. Daha sonra, bu protokolün yerini, faaliyetlerin seri bir şekilde işlenmesiyle (satırlarda veya kuyruklarda) ana farkı performansta bir gelişme olan Seri-ATA veya SATA ile değiştirildi.

Bu protokoller, o zamanlar mekanik olan depolama cihazları için tasarlanmıştı. Bu cihazlardan daha yüksek performans elde etmek için standart AHCI protokolü (Advanced Host Controller Interface) tasarlanmıştır. Bu, işletim sistemi ile HDD arasındaki en iyi iletişim sistemiydi ve bu alana adanmış birkaç şirket, başta Intel olmak üzere, geliştirilmesinde işbirliği yaptı.

Geleneksel SSD’ler, ana kartla SATA bağlantı noktaları aracılığıyla iletişim kurar, AHCI protokolünü kullanırlar. Bu protokol katı disklerin gelişini öngörmediği için tasarımı, bir SSD’nin sunabileceği potansiyelden yararlanmaya izin vermez. Böylece M.2 portları alternatif olarak alınmıştır.

M.2 bir tür bağlantıdır ve bazı çevre birimlerini entegre etmek için anakartta bu yuvalardan birine sahipsiniz. Bunlar SATA veya PCI-Express protokolü tarafından yönetilebilir. Bu yeni teknolojiden yararlanan yeni bir protokole ihtiyaç duyulması ile ortaya NVMe çıktı. Bu nedenle, genellikle M.2 NVMe terimiyle daha güçlü SSD’ler görülür. Bununla bir SSD, AHCI protokolü ile çalışan bir katı diskin bilgi aktarım kapasitesinin yaklaşık 3 katına ulaşabilir.

m2 form faktoru

NVMe’nin faydaları ve işlevi

NVMe’nin ana işlevi, SSD ile bilgisayarın diğer bileşenleri arasında başarılı bir iletişim oluşturmaktır. Bu, katı hal sürücülerinin yeni kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için daha yüksek hızlarda çalışmasına olanak tanır. Bu işlem, bu tip bir protokole sahip bir SSD’ye sahip kullanıcılara, donanımlarında SATA protokollerinin sunduğundan çok daha yüksek bir performans elde etmelerini sağlar. Ayrıca, bu artan performans, diskin elde edildiği formatın türü ne olursa olsun sabit olacaktır.

Bu yeni protokol, bir bilgisayarda yüklü olan tüm öğelerin daha yüksek bir hız elde etmesini sağlayacaktır. Bu, tarayıcıların, oyunların ve genel olarak ekipmanın sahip olduğu aynı işletim sisteminin daha iyi çalışmasını içerir. Kısacası, bilgisayarın herhangi bir komut türüne tepkisi sadece daha hızlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda birçok durumda daha kararlı olacaktır. Bu nedenle, SSD’si olan ve 7 GB/s’ye kadar aktarım hızları elde etmek için performansını artırmak isteyen herkese bu tür yeni bellek önerilir.

NVMe özellikleri

NVMe mimarisi, SSD’lerin saniyede 3000 Megabayt bant genişliğine ulaşmasına izin verirken, SATA bağlantılı SSD saniyede 600 Megabayt’ta kalır. Ancak bu kapasiteye ulaşmak bilgisayarın desteklediği hatlara bağlıdır. Şeritler, anakart üzerindeki bilgilerin CPU ile aktarıldığı devre yollarıdır.

Her anakartın bir maksimum şerit kapasitesi vardır, bu kapasite aşıldığında ana karta PCI-Express yuvalarından bağlanan cihazların performansı düşer.

SATA SSD, kullandıkları yuva türüne göre bir NVMe’den ayırt edilebilir. NVMe SSD’ler, tek kesimli yuvalara sahiptirler ve özellikle M yuvası olarak adlandırılırlar (soldaki resim). SATA SSD’lerin yuvaları ise genellikle M + B olarak adlandırılır (sağdaki resim).

nvme m b

M.2 NVMe SSD’lerin bir diğer dikkat çeken noktası boyutlarıdır. Daha kompakttırlar, ancak kapasiteleri arttıkça boyutları artar. Ancak, AHCI protokolünü kullanan M slotlu belleklerden bahsedildiğinde, 22110 (22 mm x 110 mm) durumuna karşılık gelir. Bu nedenle, bu M.2 SSD’lerden birini satın alırken dikkatli olunmalıdır.

nvme boyutlari

Kurulum ile ilgili olarak, bu hafızaların yüksek sıcaklıklara ulaştığı dikkate alınmalı, bu nedenle kuruluma soğutucular (ızgaralı alüminyum kasalar) eşlik etmelidir. Çoğunlukla bu katı diskler onlarsız pazarlanmaktadır, bu nedenle bunlardan birini alırken dikkate alınması gereken başka bir noktadır.

nvme sogutucu

Kimin M.2 NVMe SSD’ye sahip olması gerektiğine gelince, cevap şudur: duruma göre değişir. Basit ofis işleri yapanlar için kesinlikle gerekli olmayabilir, ancak en azından 120 Gb’lık bile almak iyi bir fikir olacaktır. Kendini grafik tasarım, illüstrasyon veya oyun oynamaya adamış kişiler bunlardan birine yatırım yapmalıdır, çünkü kullanımının ana avantajı bilgisayarda yüklü programların açılma süresini önemli ölçüde azaltmasıdır.