İşlemci satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir işlemcinin bilgisayarımızdaki rolünün öneminden kimsenin şüphesi olmayacağına inanıyoruz. CPU, bir bilgisayarın merkezi işlem birimi, işletim sistemini ve üzerinde kurulu olan uygulamaları ve sürücüleri çalıştırmak için gerekli talimatları yerine getirebilen binlerce tümleşik devre ve transistorun bulunduğu küçük bir yongadır.

Bir işlemcide en iyi performansı ve kaliteyi elde etmek için dikkate almamız gereken birçok unsur vardır. Bunlardan öne çıkanları mimari, çekirdek konfigürasyonu, önbellek, bağlantı soketi ve frekans olacaktır. Onları daha iyi tanımak için hepsini yavaş yavaş görelim.

Mimari ve üretim süreci: Intel ve AMD

Bir şeyle başlamamız gerekiyorsa, bu, üreticilerin her birinin bize ne tür faydalar sağlayabileceğidir. Mimari, bir işlemcinin içinden geçen yönergeleri işleme biçimi olarak anlaşılabilir. Bu durumda, Intel bunu icat ettiğinden ve AMD de uyguladığından beri hepsi x86 talimatlarına göre çalıştıkları için günümüzün masaüstü işlemcilerinin mimarisi hakkında çok az şüphemiz var.

Mimariye müdahale eden diğer bir faktör, bir işlemcinin çalışabileceği veri yolu veya kelime genişliğidir. PC işlemcilerinin %100’ü 64 bitlik bir veri yolu üzerinde çalıştığından, yani her çalışma döngüsünde 64 birlik ve sıfır bilgi içeren talimatlar içinden geçtiği için de söylenecek fazla bir şey yok. Daha önce, bunlar 32 bit idi, bu nedenle tüm pratik amaçlar için işlem gücü iki katına çıkmış oluyor.

Bilinmesi gereken diğer faktör ise üretim sürecidir ve burada AMD ile Intel arasında büyük farklar var. Üretim süreci, işlemci içindeki tümleşik devrelerin, çekirdeklerinin ve ambalajlarının minyatürleştirilmesiyle ilgilidir. Normalde mantık kapılarını oluşturan transistorlarına boyutu ve üretildikleri malzeme olarak tanımlanır.

İçinde bulunduğumuz çağda Intel, nesiller adı verilen çeşitli yükseltmelerden geçmiş 14 nanometre (nm) işlemciler üretiyor. AMD tarafında, 12nm işlemli Zen 1 ve Zen 2’ye sahip olduğumuz Zen adlı mimarinin AMD Ryzen’ini buluyoruz ve Zen 3 ile transistorlar yalnızca 7nm’ye düşüyor.

cpu sogutucu

Çekirdek, iş parçacığı ve frekans

Birkaç yıl öncesine kadar bir işlemcinin içinde yalnızca bir çekirdek vardı. Çekirdek, sistem tarafından istenen işlemleri gerçekleştirmekten sorumlu olandır. Burada Hz veya saniyedeki devir olarak ölçülen işlem frekansı kavramı geliyor. Her döngüde işlemci bir işlem gerçekleştirir, yani örneğin bir işlemci 1 GHz, yani 1.000.000 Hz ise, tüm bu işlemleri her saniye yapacaktır.

Mevcut işlemciler, aynı zamanda Çekirdek olarak da adlandırılan bu çekirdeklerden birkaçına sahiptir, bunları aynı CPU kapsüllemesinin içindeki alt işlemciler olarak anlayabiliriz. Bu çekirdeklerin her biri kendi başına işlem yapabilme yeteneğine sahiptir, böylece işlemcinin etkinliğini katlar. Örneğin 6 çekirdekli bir CPU’muz varsa, her döngüde 6 işlem yapabiliriz.

Çekirdeklerle ilgili olan İş Parçacıkları, kontrol akışını ve görevlere atanan süreleri kontrol eder. CPU’yu parçalara böldüğü için her döngüde birden fazla görevi yürütür.

Şu anda ve bir masaüstü bilgisayar için 4’ten az işlemci çekirdeği isteyemeyiz. Masaüstü sistemler ağırdır ve uygulamaları ve oyunları açmaya başladığımızda daha da ağırlaşır. Dört çekirdekli bir CPU ile çoklu görevlerde hemen hemen her kullanıcı için iyi bir deneyim ve akıcılık elde edeceğiz. Tasarım, programlama ve render programları ile çalışıyorsak 6 çekirdek ve üzeri olması tavsiye edilir.

cpu termal macunlama

İşlemci önbelleği

Yürütülen programların tüm talimatlarının ve CPU’ya gönderilecek işlemlerin saklandığı rastgele erişimli bir bellek olan RAM belleğini hepimiz biliyoruz. CPU’ların, hemen işlenecek talimatları depolamak için çok daha hızlı ve çok daha küçük kendi bellekleri vardır.

Önbellek, en hızlıdan en yavaşa ve en küçükten en büyük kapasiteye doğru sıralanan üç L1, L2 ve L3 düzeyine bölünmüştür. Neredeyse her zaman L3 önbelleğine katılacağız. L3 önbelleği 6 MB olan bir işlemci, iyi bir eşleşme olarak kabul edilmelidir ve 8 MB’den yüksek rakamlar, çoklu görev ve büyük iş yüklerinde akıcı bir sisteme sahip olmak için önerilenden daha fazlasına sahip olacaktır.

Anakart ile uyumluluk

Çoğu kişinin hangi işlemciyi satın alacağına bakarken gözden kaçırdığı bir diğer husus da anakart ve soket uyumluluğudur. Anlaşılması kolay bir konu, satın aldığımız işlemcinin anakarta bir soket üzerinden bağlanması gerekiyor. Yeni başlayanlar için, bilinmesi gerek Intel’in ve AMD’nin soketlerinin kendine özgü olduğudur. Bu nedenle ilk fark, her üreticiden uygun bir anakart satın almaktır.

Burada, zaten açıklaması çok daha karmaşık olan yonga seti devreye giriyor. Sokete odaklanalım.

Intel: Bu üreticinin şu anda masaüstü bilgisayarlar için iki tür sokete kurulu işlemcileri var, LGA 1151, 1200, 1700 ve LGA 2066. Birincisi, günlük işler, oyunlar için masaüstü bilgisayarları hedefleyen Intel Core i için en genel olanıdır. İkincisi, Intel Core X olacak olan WorkStation olarak adlandırılan markanın en güçlü işlemcilerine yöneliktir.

AMD: AMD’de hemen hemen aynı şey oluyor, genel amaçlı masaüstü bilgisayarlara yönelik işlemciler, normal ve yüksek iş yükleri ve oyun oynayan kullanıcılar için tasarlanmış AM4 ve TR4 soketlerimiz var. Çoklu görev ve çok ağır süreçlerin hakim olduğu WorkStation odaklı AMD Ryzen Threadripper da var.

Kullanıcılara en uygun olanları, Intel soket LGA 1700 ve AMD soket AM4 işlemcilerdir. Ek olarak, yeni nesil AMD 7nm CPU’lar bu aynı soketle uyumlu olacak, ancak mevcut kartlarda da olup olmadığı görülecektir.

Bu noktada şunu söyleyebileceksiniz: 12. nesil Intel işlemcili bir LGA 1700 soketleri gerektirir. Her yeni işlemci neslinde soket değişiyor. En güncel soket numaralarını ve işlemciniz için doğru soketi bulmak için aşağıdaki yazıya bir göz atın.

CPU ve APU

Muhtemelen APU’ları duymuşsunuzdur. Günümüz işlemcilerinin içinde bir grafik işlem birimi vardır. Fark ettiyseniz, bir anakartın arka panelinde video konektörleri var. Bu işlemcilere APU (Hızlandırılmış İşlemci Birimi) denir. Bu şekilde, bir Intel veya AMD işlemci, multimedya içeriğine ve çok temel oyunlara yönelik grafikleri işlemek için bir çekirdeğe sahiptir.

Böylece günümüz CPU’larının gerçekten entegre ekran kartlarına sahip APU’lar olduğunu anlayabiliriz. Ancak dikkat edin, çünkü WorkSatation işlemci yelpazesinde, ne Ryzen Threadripper ne de Intel Core X’te tümleşik ekran kartı işlemcileri yoktur.

Intel ayrıca oyun bilgisayarı kurmak isteyen kullanıcılara yönelik ekran kartı işlemcisi olmayan masaüstü işlemcilerini de piyasaya sürüyor. Bu işlemcileri modellerinde “F” harfi ile ayırt edeceğiz, örneğin Intel Core i5-9400F.

islemci degisimi

Hız aşırtma yeteneği

Bir işlemcinin hız aşırtması, saniyede daha fazla işlem yapabilmesi için saat frekansını veya GHz’yi yükseltmek anlamına gelir. Bir işlemci için çok olumlu bir şey değil ama küçük artışlarda veya kademeli anlarda büyük problemler yaşamayacağız.

AMD’nin iyi yanı, Ryzen Serisindeki hemen hemen tüm işlemcilerin, kilitsiz işlemciler olduğunu anladığımız hız aşırtmaya izin vermesidir. Intel adına, kilitlerinin de açık olduğunu bilmek için model kodunda “K” harfini aramalıyız.

Bu işlemciler genellikle, hız aşırtma uygulanmış olsa bile işlemcinin bütünlüğünü korumak için iyi soğutma sistemlerinin kurulduğu oyun ekipmanları için tasarlanmıştır.