iPhone konum kapatma

iPhone’da telefonu nereye koyduğumuzu unutursak telefonu nereye bıraktığımızı veya nerede olduğumuzu bir arkadaşımızın bilmesini sağlayan kullanışlı bir bulma işlevine sahiptir. Bul uygulaması yıllar içinde daha önemli hale gelerek son derece kullanışlı bir araç oldu.

Şimdi, bu aletleri nerede bıraktığımızı kolayca bulma işlevi başka şey, kalıcı olarak konumlanma bahanesiyle herkesin ne yaptığımızı ve nereye gittiğimizi bilmesi başka bir şey. Yanlış veya yasa dışı bir şey yapacağımız için değil, ama kimseye söylemeden parka gidebileceğimiz, yürüyüş yapabileceğimiz ve serbest zamanın keyfini çıkarabileceğimiz zamanlar olduğu için.

Size söylediğimiz gibi, iPhone “Bul” uygulaması en eski uygulamalardan biri ve son aylarda Airtag’lerin gelmesi nedeniyle bir dizi iyileştirme aldı ve bu onu en başından beri pratik olarak en çok kullanılanlardan biri haline getirdi. Bu yüzden, bizi arkadaş olarak ekleyenlerin bizi kolayca takip etmelerini engellemek amacıyla ayar yapacağız.

İlk önce, ana ekranınızdaki gri dişli simgesine dokunarak Ayarlar’ı açın. iPhone’da “Ayarlar” simgesine dokunun. Ayarlar’da “Gizlilik“i seçin.

iphone-gizlilik

“Gizlilik” bölümünde, “Konum Hizmetleri“ne dokunun.

iphone-konum-servisleri

“Konum Servisleri”nde, kapatmak için “Konum Servisleri”nin yanındaki anahtara dokunun.

iphone-konum-servisleri-2

Düğmeyi çevirir çevirmez, bir pop-up uyarısı göreceksiniz. iPhone’unuz iPhone’umu Bul hizmeti kullanılarak Kayıp Modu’na getirilirse Konum Servislerinin uzaktan açılabileceğini size hatırlatır. “Kapat“a dokunun.

iphone-konum-servisleri-uyari

Konum Hizmetlerini tek bir dokunuşla yeniden etkinleştirmek için gelecekte buraya geri dönün.

iphone-konum-servisleri-3

Değişikliği yaptıktan sonra iPhone uygulamaları artık konumunuzu izleyemeyecek. Konum Hizmetleri’ni tamamen kapatmadan hangi uygulamaların konumunuza erişip erişemeyeceğini ayarlamak istiyorsanız, “Konum Hizmetleri” Ayarlar sayfasındaki her uygulamanın girişini ziyaret etmeniz ve bunları orada yapılandırmanız gerekir.

iPhone’umu Bul ayarlarınıza bağlı olarak, Apple, bu verileri başka şirketlerle paylaşmasalar bile, nerede olduğunuzu yine de öğrenebilir. Ayrıca, hücresel operatörünüzün konumunuzu hala takip edebileceğini ve konumunuzun belirlenmesinin başka yolları da olabileceğini unutmayın.

Sonuç olarak, herhangi bir türde bir cep telefonu kullandığınızda – özellikle bir hücresel ağa bağlıyken – mükemmel bir konum gizliliği yoktur, ancak yine de, bu verileri iPhone uygulamasından uzak tutmak için bir adım attınız.