Windows ekran kapanma süresi ayarlama

Windows’un bilgisayar ekranını otomatik olarak kapatan kendi varsayılan süresi genellikle yeterlidir. Ama belki de zaman zaman başka ihtiyaçlarınız oluyor ve Windows ekran kapanma süresini nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsunuz. Windows ekran kapanma süresinin nasıl ayarlanacağını açıklıyoruz.

Windows ekran kapanma süresi

Windows 11 ve Windows 10’da ekran zaman aşımını değiştirme adımlarını sıralıyoruz. Bunun için yapmanız gereken, aşağıda bıraktığımız talimatları hiçbirini atlamadan takip etmektir:

  1. Windows + I tuşlarına birlikte basarak Windows ayarlarını açın
  2. Şimdi Sistem bölümünü seçin ve Güç & Uyku bölümüne girin.
  3. Ayarlarda Ekran ve Uyku kısımlarını görebilirsiniz. Burada ayar yapabilirsiniz.
ayarlar guc ve uyku

Benzer ayarları, Denetim Masası’ndaki Güç Seçenekleri kısmından da yapabilirsiniz. Windows aramaya Denetim Masası yazın ve oradan Güç Seçeneklerine tıklayın.

denetim masasi pil ayari 2

Eğer bilgisayarınız bir dizüstü bilgisayarsa, ayarlar daha farklı olur. Bilgisayarın prize bağlı olup olmadığına veya pilin kullanılmasına bağlı olarak, açılır öğeleri kullanarak davranışı seçmelisiniz.

Yorumlanması gereken bir ayrıntı, ekran ne kadar uzun süre açık kalırsa o kadar fazla pil tüketilir, bu nedenle bu öğeyi Windows seçeneklerinde yapılandırırken bu dikkate alınmalıdır.

Her ikisinde de Hiçbir Zamanı seçerseniz, artık ekran kapanmaz ve PC uykuya alınmaz. Dilerseniz süre koyabilirsiniz. Süre koyarsanız daha iyi olacaktır, çünkü PC’yi kullanmadığınız zaman gereksiz elektrik tüketimi gerçekleşmesini istemezsiniz. Özellikle de elektrik fiyatlarının bu kadar arttığı bir zamanda.