Kloroform nedir, ne işe yarar?

Kloroform, günlük hayatta geniş bir kullanım alanına sahip olan kimyasal maddeler arasında yer alır. Renksiz bir şekilde karşınıza çıkan kloroform kendine özgü bir kokuya sahip oluşu ile bilinir.

Kloroform nedir?

Kloroform genellikle uyuşturucu etkisi ile akıllardaki yerini alır. Bu özelliği nedeniyle kloroform insan sağlığına oldukça zararlıdır. Bu nedenle kloroform kimyevi maddenin herkes tarafından kullanılması tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu madde iyi bir çözücü olmasına rağmen uçucu bir özelliğe sahiptir. Kloroform halk arasında çoğunlukla eter adı ile bilinir.

Kloroform yaygın olarak reklamcılık sektöründe geniş bir yer kaplar. Özellikle reklam atölyelerinde pleksilerin yapıştırılması için kullanılır. Kloroform aynı zamanda tıp, tarım ve bilim başta olmak üzere pek çok alanda sıklıkla tercih edilir.

Kloroform ne işe yarar?

Reklam sektöründe sıklıkla kullanılan çift taraflı bantlar ve kloroform aynı zamanda atölye ve hobi malzemeleriyle ilgilenenlerin yoğun olarak kullandığı ürünleri arasında yer alır. Kloroform malzemenin sıklıkla tercih edilmesinin en büyük nedeni içeriğindeki özel yapıştırma etkisidir.

Bu madde özel yapışma şekli sayesinde pleksi levha tabakalarının arasında erir. Bu sayede, iki parça birbirini kuvvetli bir şekilde yapışmış olur. Aynı zamanda oldukça hızlı bir şekilde yapışan kloroform bu özelliği ile diğerlerinden ayrılır. Kloroform dikkatli bir şekilde kullanıldığı sürece etkin ve hızlı işler ortaya çıkarmak için iyi bir tercih olabilir.

Kloroform kullanım alanları

Genel olarak kloroformun kullanım alanlarını aşağıda görebilirsiniz.

Kloroform laboratuvar ortamında yaygın olarak kullanılan çözücü bir maddedir. Birçok organik sıvı ile karıştığı için nispeten tepkisiz olarak ifade edilebilir. İlaç endüstrisinde, boya üretiminde ve pestisitlerde kloroform çözücü özelliği ile etkin rol oynar.

Kloroform kimyada çoğunlukla organik ayırma ve saflaştırma işleminde kullanılır. Plastik üretiminde ve birleştirme esnasında kloroform etkin rol oynar. Teflon üretimi için kloroform etkin özellikleri bünyesinde barındırır.

Kloroformun yan etkileri var mıdır?

Yaygın bir şekilde kullanılan kloroform aynı zamanda bazı olumsuz etkileri beraberinde getirir. Kloroform uzun ve kısa süreli kullanımlarda farklı belirtilerle varlığını hissettirir. Kloroforma hafif miktarda maruz kaldığınızda bazı belirtilerle bunu anlayabilirsiniz. Özellikle baş dönmesi, yorgunluk ve baş ağrısı gibi faktörler kloroformdan sonra ortaya çıkabilir.

Düşük seviyede kloroforma uzun süre maruz kalan kişilerde sinirlilik ve depresyon gibi etkiler ortaya çıkabilir. Kloroforma uzun süre maruz kalmaktan kaçınabilir ve işiniz dışında aynı ortamda bulunmayabilirsiniz.