Çevrimiçi gizliliğinizi korumanın 6 yolu

Dijital dünyadaki gizliliğinizi ne kadar önemsiyorsunuz? Çevrimiçi gizliliğinizi ciddiye alıyor musunuz? Siber suçluların açık aradığı ve sosyal mühendislik saldırılarının oldukça arttığı günümüzde çevrimiçi gizliliğinizi korumanız fiziki güvenliğiniz kadar önem taşıyor.

Çevrimiçi gizliliğinizi korumak için önlemler almanız şart. Bu önlemler için biraz uğraşmanız gerekse de söz konusunun kişisel bilgileriniz olduğunu unutmamalısınız. İnternet üzerinden paylaştığınız bilgilerle tanımadığınız kişilerin gerçek fiziki konumunuza ulaşabileceklerini unutmayın.

VPN Kullanın

Bilgisayarda VPN programı kullanmak; cihaz trafiğinizin şifreli ve güvenli bir sanal tünel üzerinden seyahat etmesi anlamına gelir. İnternet servis sağlayıcısı veya kötü niyetli üçüncü partiler çevrimiçi aktivitelerinizi şifreli olması durumunda göremez.

VPN programları ülkenizde erişime engelli olan web sitelere size başka bir IP adresi sağlayarak erişmenizi sağlar. Uçak bileti alışverişlerinizde VPN ile bilet ücretinden tasarruf bile sağlayabilirsiniz. VPN programını kullandığınızda üçüncü partiler gerçek IP adresiniz yerine VPN sunucusunun IP adresini görürler. Özellikle havaalanlarında sunulan şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlanmadan önce VPN programınızı aktifleştirmeyi unutmayın. Şifresiz Wi-Fi ağlarda kişisel verileriniz siber saldırganlar tarafından kolaylıkla çalınabilir.

Ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçının. Çevrimiçi gizliliğinizi ücretsiz ve crackli olan her türlü dosya türü tehdit edebilir. Şüpheli kaynaklardan program/yazılıp indirmekten mümkün olduğunca kaçının.

cevrimici-gizliliginizi-korumanin-yolu-2

Online Çekiliş ve Yardımlara Karşı Dikkatli Olun

Bir çekilişe veya ankete katılmak için şirketlerin e-posta adresini veya telefon numarasını istemesi yaygın bir durumdur. Bir web siteye girdiğinizde belirli bir içeriğe ulaşmanız için e-posta adresiniz, telefon numaranız veya benzer kişisel bilgileriniz istenebilir. E-posta adresinizi paylaşmak büyük bir problem teşkil etmiyor gibi gözükse de aslında kişisel bilgileriniz reklam amaçlı pazarlamacılar tarafından bu şekilde toplanır. E-posta adresiniz üçüncü partilere satılabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise siber saldırganların da aynısını yapabileceğidir. Siber saldırganlar telefon numaranızı veya e-posta adresinizi bir çekilişe katılmanız veya sözde bir devlet yardımını almanız için sizden isteyebilir. Ödül kazandığınızı belirten, devlet yardımı almaya hak kazandığınızı belirten kısa mesaj veya e-posta içeriklerinde bir linke tıklamanız ve formu doldurmanız istenebilir. Bu mesajların birçoğunda linke tıkladığınızda cihazınıza virüs bulaşır veya linkteki formu doldurduğunuzda kişisel verileriniz siber saldırganlar tarafından çalınır. Örneğin, telefon numaranızı verdiğinizde faturalı hattınıza bir ücret yansıtılabilir.

Cihazlarınızı Güncel Tutun

Bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun işletim sistemi güncelleme hatırlatmasını ertelemek kolayınıza gelebilir fakat yapılması gereken güncelleme mevcut bir kötücül yazılımı engellemek için gerekli de olabilir.

Bilgisayarınızın veya benzeri cihazlarınızın güncellemelerini her zaman geciktirmeden yapın. 2017 yılında yüzbinlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry fidye yazılımı güncellemesi yapılmayan bilgisayarları etkilemiştir. Birçok kişi mağdur olmuştur.

Önemli Çevrimiçi Hesaplarınıza Ortak Cihaz veya Ağlarda Giriş Yapmayın

Banka hesaplarınıza, sosyal medya hesaplarınıza ve hatta e-postanıza ortak bilgisayar veya ortak ağ üzerinden giriş yapmayın. Kütüphane, üniversite, kafe, havaalanları ve alışveriş merkezlerindeki ortak Wi-Fi ağları ve varsa ortak bilgisayarları kullanmaktan kaçının.

Ortak Wi-Fi ağ ve cihazlarda yapılan aktiviteler ağ operatörleri tarafından görülebileceği gibi kötü niyetli üçüncü partiler tarafından kişisel veri ve bilgileriniz çalınabilir.

Ortak bir ağa acil olarak bağlanmanız gerekiyorsa VPN kullanmayı unutmayın. VPN ile ağ bağlantınızı şifreleyebilirsiniz.

cevrimici-gizliliginizi-korumanin-yolu

Konumunuzu Paylaşmayın

Günümüzde herkes konumunu, gün içinde ne yaptığını paylaşıyor. Instagram veya Facebook genel olarak bunun için kullanılıyor diyebiliriz.

Konumunuzu bir uygulama aracı ile paylaştığınızda aslında hiç tanımadığınız kişiler ile de bu paylaşımı yapmış oluyorsunuz. Pokemon Go adlı oyunda bazı kullanıcıların kendini nadir bir Pokemon gibi gösteren hırsızlar tarafından soyulduğunu biliyor musunuz?

Dijital ayak izleriniz sizi fiziki dünyada tehdit edecek unsurlara dönüşebiilir. Sosyal medyada anlık olarak nerede ne yaptığınızı herkese açık bir şekilde paylaşmaktan kaçının.

Şüpheli E-Postalara Dönüş Yapmayın

Phishing (yemleme) saldırı yöntemini duymadıysanız bile kesinlikle en az bir tane böyle bir e-posta almışsınızdır. Phishing e-postaları üzerinden cihazınıza fidye yazılımı, casus yazılım veya diğer kötücül yazılımlar bulaşabilir.

Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta içeriklerinin gönderici adresini her zaman kontrol edin. Gönderici adresi garip rakam ve harflerden oluşuyorsa muhtemelen bir spam e-postasıdır. Bu e-postalardaki linklere tıklamayın ve ekteki dosyaları kesinlikle cihazınıza indirmeyin.