Toplantı odası için ekran seçimi

Yüksek hızlı Wi-Fi’nin kolaylığı ve kullanılabilirliği, düz ekran TV’lerin fiyatındaki çarpıcı düşüşle birlikte, ister bir ev ofisinde ister daha büyük konferans alanlarında olsun, şirketlerin buluşma şeklini değiştirdi. Pahalı iş gezileri, yüz yüze görüşmek için denkleme girmek zorunda bile değildir. Artık tek gereken bir video sistemi ve herhangi bir toplantı alanını bir görüntülü toplantı alanına dönüştürmek için bir ekrandır.

İster ürün yol haritası için beyin fırtınası yapıyor ister bir satış raporundaki verileri analiz ediyor olun, insanları video ve ekran paylaşımı üzerinden birbirine bağlamak için bir ekranın kullanılabilirliği konferans odanız için kritik öneme sahiptir. Video konferans için doğru ekranı seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Konferans odanızın boyutu, sistemi ne sıklıkla kullanacağınız, aydınlatmanın kalitesi ve bütçeniz, ekran seçiminde önemli bir rol oynar. Genel kural şudur: oda ne kadar büyükse ekran o kadar büyüktür. Video konferans için en iyi monitörü seçerken dikkate alınması gereken 8 faktör aşağıda yer almaktadır.

1. Oda Büyüklüğü

Konferans odalarının boyutları, küçük ekip toplantı odasından, herkesin kullanımına açık büyük oditoryum veya amfiye kadar çarpıcı bir şekilde değişebilir. Odadaki bakış açılarını düşünün. Odadaki herkesin hem bir video konferans aramasındaki yüzleri hem de çevrimiçi toplantıda paylaşılan verileri görebilmesini istiyorsanız, buna göre bir boyut seçin:

  • Küçük Toplanma Odası – 42” – 50” ekran
  • Konferans / Toplantı Odası – Yan yana yapılandırmada 42” – 60” ekranlar
  • Oditoryum – Aydınlatılmış bir oda için 2500 ila 4500 lümen arasında derecelendirilmiş HD projektör

2. Çift Ekranlar

Video görüşmesindeki katılımcıların görünürlüğünü ve bir web konferansında paylaşılan verileri sağlamanın bir yolu, çift ekran için video konferans sisteminizi düzenlemektir.

İkili ekran seçenekleri arasında arayanları bir çağrı içi sunumdan ayırma ve bir sunum kullanılmadığında ekranı başka bir bilgisayar monitörüne veya ekranına yansıtma özelliği bulunur.

3. Montaj Yüksekliği

Bir video aramasında en yakın göz göze hissi elde etmek için, ekran göz hizasına veya çevresine monte edilmelidir. Bu ergonomiye yardımcı olur ve katılımcıların ekranı görüntülemek için boyunlarını zorlamalarını gerektirmez. Kamerayı ekranın hemen üstüne veya hemen altına yerleştirmek, ekranda meslektaşınıza bakarken aynı zamanda kamera merceğine de bakmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda dönen ve katılımcılar için ideal yüksekliği bulmanızı sağlayan ayarlanabilir bir standa sahip olmak da yararlı olacaktır.

Testlerimizde, kamerayı ekranın hemen altına oturtulmuş göz hizasına yerleştirmenin en iyi sonuçları verdiğini bulduk.

4. Ses

Kaliteli ses, video görüşmelerinizin deneyimini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yerleşik hoparlörlü bir ekran seçtiğinizden veya oda için ayrı bir ses sistemine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, özellikle bir HD projektörle kurulan geniş odalar için önemlidir.

5. Ekran Tipi

Gereken ekran boyutunu belirledikten sonra, hangi tür ekranı alacağınızı belirlemeniz gerekir. Tüm ekranların eşit yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olan üç ana video konferans ekranı türü vardır:

  • Sıvı Kristal Ekran (LCD). LCD televizyonların birçok avantajı vardır. Hafif, incedir ve uzun ömürlüdür (50.000 saat veya daha fazla). Harika görüntü kalitesi sunarlar ve 60” ve daha büyük devasa boyutlarda mevcutturlar. Ek olarak, yanma (bir görüntünün ekranda kalıcı olarak kazınacak kadar uzun süre sabit kaldığı) nadirdir.
  • Işık Yayan Diyot (LED). LED televizyonlar, doğrudan LED, OLED (organik LED) ve kenar LED’i dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde gelir. Bir teknoloji meraklısı değilseniz, LED’in tüm varyasyonlarını anlamak zor olabilir, ancak genel olarak, LED TV’ler güç açısından daha verimlidir ve tipik olarak daha yüksek enerji yıldızına sahiptir ve daha geniş bir renk spektrumu ve daha yüksek kontrast kapasitesine sahiptir.
  • Ön Projeksiyon. Önden projeksiyonun ana faydası boyuttur. Orta fiyatlı projektörlerin çoğu, oldukça büyük bir ekrana gerçek boyutlu ve gerçekçi projeksiyonu gösterebilecektir. Çoğu durumda, ödünleşmeler, projeksiyon boyutu arttıkça ve çoğu projektörde ses ayarlayıcısı bulunmadığından görüntü kalitesinin düşeceğidir; bu nedenle sesi ayrı olarak kaynaklamanız gerekecektir. Önden projeksiyonlar ayrıca daha yüksek güç tüketimine sahiptir ve bazı durumlarda onu bir HDMI kablosu ve DisplayPort ile bir bilgisayara bağlamanızı gerektirir.

6. 4K Çözünürlük

İnsanlar artık evleri için 720p veya hatta 1080p TV satın almıyor. 4K TV’ler satın alıyorlar çünkü en iyileri, geleceğe hazırlar ve fiyatlar alt edilemez. Benzer şekilde, 4K ekranlar size 4K video konferans için geleceğe yönelik bir çözüm sunar ve gelecek yıllar boyunca mutlak en kaliteli iletişimi isteyen herkes için mükemmeldir.

7. Şirket Çapında Entegrasyon

Kuruluşunuzdaki her kişi ve her toplantı odası, mevcut en iyi iletişim aracıyla görüntülü hale getirilebilir. Tek tıklamayla görüntülü aramayı veya ekran yansıtmayı hızlı, kolay ve toplantı katılımcıları için daha hızlı yanıt süreleriyle yapmanız gerekir. Kişiler ve odalar aranabilir, filtrelenebilir, favorilere eklenebilir ve aktif bir aramaya anında eklenebilir olmalıdır. Ofisinizdeki farklı büyüklükteki konferans odaları için en iyi video konferans sistemlerinin tam bir dökümü için en uygun video konferans çözümlerini kullandığınızdan emin olun.

8. Ekran Yansıtma

Ekran yansıtma, toplantı odaları için en önemli konulardan biridir. Toplantıda herkese uygun bir yansıtma seçeneği olmalıdır. Masalarda kablo standı olabilir, ayrıca çeşitli kablosuz yansıtma sistemleri desteklenebilir. Ekran yansıtma, Bluetooth, Miracast, Chromecast ve AirPlay gibi sistemler olmazsa olmazdır.