Microsoft Office için alternatif programlar

Hepimiz Microsoft Office’in en çok kullanılan ofis paket olduğunu biliyoruz, ancak büyük bir dezavantajı var ve bunun için ödeme yapılması gerekiyor. Microsoft Office’in maliyetinden tasarruf etmek istiyorsak ve kelime işlemci veya hesap tablosu gibi araçlar kullanmamız gerekiyorsa, ücretsiz alternatiflere başvurabiliriz. Bu yazıda Microsoft Office’e en iyi 8 ücretsiz alternatifi göreceğiz.

Microsoft 365’teki ofis ve masaüstü araçları, hem kişisel hem de profesyonel olarak günlük görevler için çok kullanışlıdır. Ancak Microsoft’un ürününe ücretsiz alternatifler arıyorsanız, işe yarar çok sayıda alternatifin olduğunu bilmelisiniz. Burada, Word, Excel, PowerPoint veya Access gibi en iyi bilinen Microsoft ürünlerinin yerini alabilecek uygulamalara ve programlara sahip eksiksiz ofis paketleriyle sizin için çok yararlı olacak bir liste bulacaksınız.

LibreOffice

libreoffice

LibreOffice, tüm Microsoft Office dosya formatlarıyla çalışan bir ücretsiz ve açık kaynaklı ofis paketidir. OpenOffice’e dayalıdır ve 2010 yılında ayrı olarak yola çıkmıştır.

Ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve bir kelime işlemci, hesap tablosu ve sunum yazılımından oluşur ve 100’den fazla dilde mevcuttur. Paket içeriğinde Writer (kelime işleme), Impress (sunumlar), Calc (elektronik tablolar), Base (veritabanları), Math (tablo ve formül düzenleme) ve Draw (vektör grafikleri ve akış şemaları) bulunur.

Apache OpenOffice

Apache OpenOffice

OpenOffice, Microsoft Office uygulamalarının alternatifleri olarak hareket edebilen bir kelime işleme, veritabanı, elektronik tablo ve sunum programına sahiptir.

Writer (kelime işleme), Calc (elektronik tablolar), Base (veritabanları) ve Impress (sunumlar), OpenOffice tarafından sunulan ve tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen ücretsiz Microsoft Office alternatifleridir. Paket ayrıca Draw ve Math uygulamalarını içerir.

SoftMaker FreeOffice

SoftMaker FreeOffice

SoftMaker FreeOffice, Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için iyi bir Office alternatifidir. FreeOffice, Microsoft Office dosyalarıyla tamamen uyumludur ve modern bir üretkenlik paketinden bekleyeceğinizle aynı türden araçları içerir. Adından da anlaşılacağı gibi ücretsizdir. Windows, Mac ve Linux PC’lerde çalışır ve geliştirici SoftMaker’dan gelir.

PlanMaker (elektronik tablolar), Presentations (sunumlar), TextMaker (kelime işleme) ve BasicMaker (programlama) pakete dahildir, bunların tümü dosyaları birkaç popüler formatta açıp kaydedebilir. Microsoft Office’in en yeni sürümünde desteklenen dosya türleriyle çalışır. Ayrıca otomatik kaydetme, otomatik yazım denetimi ve beğeninize göre özelleştirebileceğiniz birçok seçenek vardır.

Calligra Suite

calligra suite

Calligra Office paketi ilk olarak Ekim 2000’de KOffice’in bir parçası olarak piyasaya sürüldü. KDE tarafından geliştirilmiş bir ofis paketidir ve aynı zamanda grafik sanat tasarımı için de kullanıma uygundur. Linux, macOS, Windows ve Android’de mevcuttur.

Calligra, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım paketidir ve doğrudan kendi web sitesinden veya KDE’nin indirme sayfasından indirilebilir. Kullanılabilir özellik sekmelerinin çoğu, MS Office ve diğer ofis paketleri gibi ekranın üst kısmında değil, ekranın sağ tarafında ayarlanmıştır. Calligra’yı öne çıkaran ekstra özelliklerden biri de zihin haritalama ve proje yönetim aracı sunmasıdır. Genellikle bunlar ekstra ücrete tabidir. Calligra, DOCX ve DOX formatlarını okumanıza izin verir, ancak bunları düzenleyemezsiniz.

ONLYOFFICE Personal

onlyoffice

ONLYOFFICE Personal diğer ücretsiz Microsoft Office alternatiflerine benzer şekilde, bir çevrimiçi programlar paketidir. İşi tek bir program indirmeden herhangi bir web tarayıcısından kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Dosyalar bilgisayarınızdan ve Dropbox, Yandex Disk, OneDrive gibi birkaç bulut depolama hizmetinden yüklenebilir. Bu ücretsiz MS Office benzeri programda ayrıca, ONLYOFFICE hesaplarında oturum açmamış olsalar bile, birlikte düzenleme, sohbet, yazım denetimi ve herkesle paylaşma desteklenir. Ayrıca ONLYOFFICE Personal masaüstü sürümü de bulunmaktadır.

Microsoft Office Online

microsoft office online

Ücretsiz bir Microsoft Office sürümü arıyorsanız, bu size en yakın olanıdır. Microsoft’un kendisinden olduğu için tam olarak bir Office alternatifi olmasa da, Office Online Word, PowerPoint, OneNote, Outlook ve Excel’in web tabanlı sürümlerini ücretsiz olarak çevrimiçi olarak sunar.

Dosyalar yalnızca OneDrive hesabınıza kaydedildiğinde düzenlenebilir. Bu, dosyaları Word, PowerPoint veya Excel ile düzenlemek için oraya yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Zaten hepimizin Windows 11 ve Windows 10 bilgisayarında OneDrive var. Dosyaları o klasöre atın ve çevrimiçi olarak görüntüleyip düzenleyin. Herhangi bir tarayıcıyı Office.com‘a giderek ve ücretsiz bir Microsoft hesabına giriş yaparak veya hesap açarak başlayabilirsiniz.

Google Drive

google drive

Google Drive, Microsoft’un en büyük rakiplerinden birinden geldiği için Microsoft Office’in en popüler ücretsiz alternatiflerinden biridir. Google, Microsoft Office’dekilerle eşleşen çok çeşitli uygulamalar için tamamen ücretsiz hizmet ve destek sunar.

Google Dokümanlar, Slaytlar, E-Tablolar ve Formlar gibi popüler kullanıcı dostu uygulamaların tümü ücretsiz olarak mevcuttur. Google Drive, Google tarafından sunulan ücretsiz bir depolama hizmetidir ve herhangi bir yazılım indirmeden çevrimiçi belgeler oluşturur. Bu onu mükemmel bir Microsoft Office alternatifi haline getirir.

iWork

iwork

Bir Mac’iniz varsa, Apple’ın kendi üretkenlik paketi iWork‘ü zaten biliyor olabilirsiniz. Ana Microsoft Office uygulamaları için alternatifler içerir: Pages (Word), Numbers (Excel) ve Keynote (PowerPoint). Pages, Numbers ve Keynote, özellikle iCloud ve iPad gibi cihazlar da dahil olmak üzere Apple’ın ekosisteminde yerleşikseniz, ara sıra kullanım ve tek başına ihtiyaçlar için mükemmeldir.

Bu uygulamalar daha önce Mac’lere özel olsa da, artık herkes bunlara iCloud’un yanı sıra iPad ve iPhone üzerinden ücretsiz olarak erişebilir. Başlamak için herhangi bir tarayıcıda iCloud web sitesine gidin ve ücretsiz bir hesap oluşturun.