Motor marş almıyor, marş motoru tamiri

Otomobilin başlatıcısı veya marşı, arabanızın motorunu başlatmaktan ve çalışmasına yardımcı olmaktan sorumludur, ancak tüm parçalar gibi, sınırlı bir ömrü vardır ve sonunda bozulacaktır.

Motor marşı nedir, ne işe yarar ve kim icat etti?

Otomobillerimize güç veren dört zamanlı içten yanmalı motorlar, bir sonraki zamanı başlatmak için her döngüdeki ataletten yararlanır. Motor marşı ilkini başlatmak için kullanılır ve motor çalıştıktan sonra kullanımına gerek yoktur.

Motor marşı icat edilmeden önce, motorlar, kurmalı yaylar, barut silindirleri veya daha yaygın olarak, krank miline takılan ve manuel olarak çalıştırılan çıkarılabilir çatlaklar gibi çeşitli yöntemler kullanılarak başlatılırdı.

İlk elektrikli motor marşı 1896’da İngiltere’nin East Peckham şehrinde elektrik mühendisi H.J. Dowsing tarafından bir Arnold üzerine monte edildi. Yedi yıl sonra, Clyde J. Coleman, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür ilk parçayı icat etti ve patentini aldı. Yirmi yıldan daha kısa bir sürede, çoğu otomobil üreticisi tarafından yaygın olarak kullanıldı.

mars motoru

Motor marşı bozulmasının belirtileri

Modern motor marşı iki ana parçadan oluşur: krank milini döndüren ve motoru çalıştıran bir birincil motor ve çalıştırıldığında motoru çalıştıran bir elektromıknatıs olan bir solenoid.

Bu parçaların ortalama ömrü 160.000 ila 240.000 km arasındadır. Bazı araba modellerinde, bundan çok daha uzun süre dayanır ve genellikle motorun kendisinden daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen aralıkta veya zamanından önce bozulmasına neden olabilecek bir çok durum vardır.

Başlangıç Tıklaması

Motor marşı bozulduğunda, en yaygın semptomlardan biri motoru çalıştırırken ortaya çıkar. Motor bölmesinden gelen bir dizi klik sesi duyarsanız, marş motorunun düzgün çalışmadığı anlamına gelir.

Gürültünün kesin nedeni ve sorunun ciddiyeti değişebilir, ancak arabayı bir tamir atölyesine götürmenizi ve profesyonel bir tamirciye bir dizi kontrol yaptırmanızı öneririz.

Gıcırdama sesi

Diğer bir belirti, motoru çalıştırdıktan sonra rahatsız edici bir gıcırtı sesidir. Motor çalışırken anahtarı yanlışlıkla kontağa çevirdiğinizde duyduğunuz sesin aynısıdır. Ses, ayrılamadığı için volana karşı bilenen marş dişlisi tarafından üretilir. Bu, solenoid veya dişli tahrikinin düzgün çalışmadığı anlamına gelir.

Bu belirti göz ardı edilmemelidir ve eğer gıcırtı sesi duyarsanız, aracı acilen ya kırık marş parçalarını ya da tüm marş motorunu değiştirecek bir tamirciye götürmelisiniz. Her iki durumda da onarım, hasarlı bir volanı değiştirmekten daha ucuz olacaktır.

Motorun çalışmaması

Bu, aracı çalıştırmaya çalışırken meydana gelir, ancak aldığınız tek şey motoru çalıştırmadan sızlanan bir ses. Bu olduğunda, marş motorunun volan ile etkileşime girmediği anlamına gelir ve çoğu zaman buna hasarlı bir dişli tahriki neden olur.

Aracı çalıştırırken ara sıra olan sorunlar

Aracınızın motoru, anahtarı çevirdikten veya düğmeye bastıktan hemen sonra her zaman çalışmıyorsa, ancak ikinci veya üçüncü denemede yukarıda belirtilen seslerden hiçbirini çıkarmadan çalışıyorsa, en olası sorun arızalı marş rölesidir.

Bununla birlikte, bu belirti, ateşleme sistemindeki arızalı bujiler gibi bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle tam bir inceleme için aracı bir profesyonel bir tamirciye götürdüğünüzden emin olun.

Kaputun altından duman geliyor

Daha önce de bahsettiğim gibi, marş motorunun motoru çalıştırdıktan sonra çalışmaya devam ettiği durumlar vardır. Marş motoruna sürekli olarak güç sağlanırsa, sonunda aşırı ısınır ve dumana neden olur.

Bu durumda, derhal motoru kapatmalı, yangın söndürücünüzü elinize almalı, dumanın durup durmadığını görmek için kaputu açmalı ve durmuyorsa söndürücüyü kullanmalısınız.

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, araca hemen bakım yaptırın. Modele bağlı olarak, bir marş, arızalı bileşenlerin değiştirilmesiyle onarılabilir, ancak diğer durumlarda, tüm marş motorunun değiştirilmesi gerekir.