Su araba motoruna zarar verir mi?

Yoldaki su birikintileriyle nasıl bir ilişkiniz olduğundan emin değiliz, ancak göründüklerinden daha büyük olabileceklerine dair en ufak bir ipucunuz varsa, bunlardan kaçınmayı kendinize hedef koymalısınız. “Sadece biraz ıslanacak” diye düşünmeyin, motorunuzun içine ulaşan su onu kolayca öldürebileceğinden anında bir felakete dönüşebilir.

Hidrostatik kilit nedir?

Hidrostatik kilit, içten yanmalı motorun, sıvının pistonun üzerindeki yanma odasına girmesi ve çevrimini tamamlamasını engellemesi nedeniyle ünitenin çalışamaması durumudur.

Her zamanki yakıt-hava karışımı sıkıştırılabilir ve pistonun silindir içinde ileri geri hareketini gerçekleştirmesine izin verirken, sıvıların sıkıştırılması son derece zordur, bu da etkilenen pistonun/pistonların yukarı strokta duracağı anlamına gelir.

Hidro kilitlenmeye ne sebep olabilir?

Bu tatsız sorundan bahsetmeye başlamadan önce, motorunuzun girişine gelen suyun tek hidrolock nedeni olmadığını açıklamamız gerekiyor. Ne yazık ki, bu, motor soğutma sıvısının yanma odasına girmesi nedeniyle de meydana gelebilir (buna bir şişmiş kapak contası neden olur). Arızalı enjektörler veya karbüratörler de sıvı yakıtın silindire girmesine izin verebilir.

Hidrostatik kilitlenmenin motora zararları

Hidrostatik kilitlemenin motorunuz üzerindeki etkileri, suyun yanma odasına girdiği andaki motorun durumuna bağlıdır. Bir ünite rölantideyken hidro kilitlenirse, normalde durur ve sadece marş motorunu kullanarak onu tekrar çalıştırmanıza izin vermez. Bu, herhangi bir hasar görmeyeceğiniz en mutlu durumdur.

Ne yazık ki, bir motor devri sırasında hidro kilitlenme olursa, sonuçlar korkunç olabilir. Girişinizin yükseklik seviyesine ve suyun derinliğine ve ayrıca sahadaki çeşitli parametrelere bağlı olarak, motora giren sıvı miktarı bir veya daha fazla silindire ulaşabilir. Tek bir pistonun hidrolock yaptığı, diğerlerinin ise motoru bir süre çalışır durumda tutacak kadar güç sağladığı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Ancak, devir sırasında hidrostatik kilitleme meydana geldiğinde, ünite genellikle aniden durur.

Genel olarak, bir motor devir sırasında hidro kilitlenme yaptığında, eksantrik milinin itme kuvveti, üstlerinde pistonun altına katlanmış olan piston çubuklarını büker. İşlem sırasında karter veya kafalar bozulabilir ve krank mili yatakları bozulabilirken, şok motor bloğunda çatlaklara bile neden olabilir.

Hidrolock sorununa çözüm

Her şeyden önce, arabanızla suya dalmaktan kaçınamıyorsanız, suyun hava girişine ulaşma şansı olmadan önce motoru kapattığınızdan emin olun. Bu zaten olmuşsa ve motor durmuşsa, yeniden çalıştırmayı denemeyin. Aslında, marş motorunu motoru tekrar hayata döndürmek amacıyla kullanmak, sorunu çözmenin en yaygın yoludur (herhangi bir hasar oluşmadıysa), ancak yanma odasındaki suyu gidermek için bir delik verildikten sonra – bu, bujileri veya enjektörleri çıkararak yapılabilir.

Silindirlerden atılan suyun farkına varacaksınız ve motor daha sonra normal şekilde çalışacaktır. Belli bir noktada, silindirlerde yakılan alışılmadık karışımın sonucu olan egzozdan tuhaf bir gaz çıktığını görebilirsiniz, ancak bu sorun kısa bir süreliğine ortadan kalkmalıdır. Yukarıda açıklananlar gibi ciddi durumlar genellikle motorun tamamen değiştirilmesi gereken ciddi sorunlara yol açar, çünkü birden fazla ana bileşen arızalandıktan sonra yeniden inşa etmeye çalışmak yalnızca daha da yüksek maliyetlere neden olur. Bu, bazı sürücüler için çok fazla gelebilir.