Sıvı Lens Teknolojisi nedir?

Xiaomi’nin kısa bir süre önce bir akıllı telefonda dünyanın ilk Sıvı Lensi piyasaya sürmesinin ardından, herkes Mi Mix Fold’da kullanılan bu yeni Sıvı Lens Teknolojisinin tam olarak ne olduğunu merak ediyor. Aslında, bu tek başına yeni bir teknoloji değil ve on bir buçuk yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Mi Mix Fold’daki Sıvı Lensin tek bir lensle hem telefoto hem de makro fotoğraf yakalama yetenekleri getirmesi gerekiyor, ancak bu teknolojide daha fazlası var.

Bu nedenle, Sıvı Lens teknolojisinin ne olduğunu kapsamlı örneklerle çok ayrıntılı olarak anlamanıza yardımcı olmak için bu makaleyi bir araya getirdik. Öyleyse bu notla devam edelim ve Sıvı Lens Teknolojisinin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenelim. Bu yazıda, Sıvı Lens Teknolojisinin temel tanımından çalışma mekanizmasına, artıları ve eksileri ve daha fazlasına kadar her şeyi ele aldık.

Sıvı Lens Teknolojisi nedir?

Sıvı Lens teknolojisini anlamak için önce geleneksel kamera sisteminin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Akıllı telefonlarda veya DSLR’lerde, geleneksel kamera sistemi doğası gereği mekaniktir. Mekanik derken, DSLR kullanırken bir nesneyi yakınlaştırmak istiyorsanız, önce lensi değiştirmeniz ve mekanik bir işlem olan bir motor kullanarak yakınlaştırmanız gerekir.

Benzer şekilde, akıllı telefonlarda, uzaktaki nesnelerin resimlerini tıklamak için lensi bir telefotoya geçirmeniz gerekir. Her iki senaryoda da süreç oldukça fiziksel ve mekaniktir. Merceği değiştirmek, yakınlaştırmak, alan derinliğini bulmak ve konuya odaklanmak çok fazla zaman alıyor. Bunun dışında, geleneksel bir kamera sisteminde, tek bir lens kullanarak farklı odak uzunluklarına sahip görüntüler çekemezsiniz. Örneğin, tek bir mercekle ultra geniş bir fotoğrafı veya yakınlaştırılmış bir resmi (telefoto) veya çok yakın bir fotoğrafı (makro) tıklayamazsınız.

Farklı çekim koşulları için odak uzunlukları değişen özel lenslere geçmeniz gerekecektir. Modern akıllı telefonlarda çok lensli bir kamera sistemini etkinleştirmek için büyük bir kamera modülü görmemizin nedeni budur. Bugün bildiğimiz geleneksel kamera sistemi, tekil bir odak uzaklığı ve nispeten yavaş olan mekanik bir süreç ile sınırlandırılmıştır. Sıvı Lens teknolojisi bunu değiştirmek ister ve sizi tek bir lens türü ile sınırlamaz. Hareket halindeyken farklı odak uzunlukları oluşturmak için su ve yağdan oluşan bir çözelti kullanan yeni bir teknolojidir. Sıvı Lens sisteminde lensleri değiştirmenize gerek yoktur. Tek bir lensten birden çok odak uzaklığı oluşturabilirsiniz ve ayrıca odaklanma süreci geleneksel bir kamera sisteminden çok daha hızlıdır.

sivi lens
Fotoğraf lisansı: Varioptic

Sıvı Lens Nasıl Çalışır?

Sıvı Lenslerin çalışma şekli oldukça zekice. Mekanik kamera sisteminden farklı olarak, Sıvı lensler odak uzunluğunu değiştirmek için elektrik kullanır. Sıvı lenslerin bu kadar hızlı olmasının ana nedeni budur. Bir elektrik alanına yaklaştırdığınızda bir su akımının seyrini değiştirdiği bir gerçektir. Burada olan şey, bir elektrik alanının su akışını farklı bir şekle bükebilmesidir.

Suyun şeklindeki bu değişiklik burada çok önemlidir ve Sıvı Lens teknolojisinin temelini oluşturur. Bir su damlacığı alır ve voltaj uygularsanız damlacığın şeklini farklı bir eğrilikle değiştirebilirsiniz. Bu işleme elektro-ıslatma denir. Milisaniyeler içinde, su damlacığının şeklini değiştirerek pozitif, negatif veya nötr bir eğrilik oluşturabilir. Ve bu size tek bir mercekten farklı odak uzunlukları verir.

Dahası, bir Sıvı Lens sisteminde şekil elektriksel olarak değiştirilir, böylece farklı odak uzunlukları arasındaki değişim gerçekten hızlı olur. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, odaklanma hızını da önemli ölçüde artırmasıdır. Mekanik kamera sisteminin aksine, Sıvı Lensler alan derinliğini bulabilir ve nesnenin gerçek zamanlı olarak ne kadar uzak veya daha yakın olduğunu hesaplayabilir, bu da odak hızını katlanarak artırır.

Sıvı Lens ile Geleneksel Optik Lens arasındaki farklar

Geleneksel kamera sistemlerinde bulunan optik lensler camdan yapılmıştır ve sabit bir eğrilik yarıçapına sahiptir. Sıvı Lensler ise, su ve yağ karışımı olan optik dereceli bir sıvı içeren küçük hücrelerdir ve şeklini değiştirerek farklı eğrilik ve odak uzunluklarına neden olabilir. Sıvı Lens ile Optik Lens arasındaki temel fark budur.

Bunun yanı sıra, yukarıda da bahsettiğim gibi, Sıvı Lensler, alan derinliğini bulmak ve konulara odaklanmak için optik lenslere göre çok daha hızlıdır. Hareket halindeyken bile, Sıvı Lensler odaklamayı etkili bir şekilde kilitleyebilirken, optik lensler odağı yeniden kazanmakta zorlanır.

Xiaomi Mi MIX Fold
Fotoğraf lisansı: Xiaomi - Xiaomi Mi MIX Fold

Sıvı Lenslerin Artıları ve Eksileri

Artıları

Sıvı Lenslerin geleneksel optik lenslere göre birçok avantajı vardır. Birincisi, hantal DSLR lenslere kıyasla boyut olarak oldukça küçüktür. Ayrıca, motorlu bir kameradan çok daha hızlıdır, birden çok odak uzaklığı sunar ve çok daha az elektrik tüketir.

Sıvı Lensler hakkında özellikle sevdiğim şey, akıllı telefon kameraları için mükemmel bir çözüm olması. Birden çok lensi olan büyük bir kamera modülüne ihtiyacınız yoktur. Cihazınızda sadece bir Sıvı Lens olması yeterlidir ve tüm odak uzaklıklarını halledecektir. Bunun dışında, Sıvı Lensler ayrıca iyi bir görüntü sabitleme sağlar. Şu anda, sıvının rolü temelde farklı eğrilikler oluşturmaktır, ancak aynı zamanda görüntünün sabitlenmesine de yardımcı olabilir.

Şu anda Sıvı Lensler, otomatik inceleme için makine görüşüne ihtiyaç duyduğunuz çeşitli endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, lensin çok fazla odaklanma alanına sahip olmadığı cerrahi tıbbi alanda da yaygın olarak popülerlik kazanmaktadır.

Eksileri

Sıvı Lens teknolojisinin dezavantajlarına gelince, hala geliştirme aşamasındadır ve yaygın olarak benimsenmesi için bazı önemli iyileştirmelere ihtiyaç vardır. Sıvı Lens teknolojisi ilk olarak 2002 yılında Bruno Berge tarafından icat edildi, bu nedenle teknoloji nispeten yenidir. Berge, Gorilla Glass’ın yapımcısı Corning’in sahibi olduğu Varioptic’i yönetiyor. Uzmanlar, ışığın saçılmasının bu kamera teknolojisinde düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu söylüyor. Ayrıca araştırmacılar, dar alanlarda sıvı akışını engellemelidir.

Samsung, 2006 yılında Varioptic ile akıllı telefonuna Sıvı Lensler getirmek için ortaklık kurdu, ancak herhangi bir sonuca ulaşamadı. Xiaomi geçtiğimiz günlerde Mi Mix Fold 3x – 30x Sıvı Lensi piyasaya sürdü ve bu teknolojiyi akıllı telefonlara getiren ilk üretici oldu. Şimdi, Sıvı Lenslerin eksikliklerini giderip düzeltmediğini ve kitlesel olarak benimsenmeye hazır olup olmadığını beklemeli ve görmeliyiz.