Kargaların düşündüğünüzden daha akıllı olması

Kargalar, kuzgunlar ve mavi alakargalar, Corvidae kuş ailesine aittir. Tarih boyunca insanlar bu kuşların zekasına hayret etmişlerdir. O kadar akıllılar ki onları biraz ürkütücü bulabiliriz. Bu, sadece kuşların ıvır zıvır ve yiyecek çalacak kadar zeki olması anlamına gelmiyor. Bir karganın beyni sadece bir insan parmağı büyüklüğündedir, o halde ne kadar zeki olabilirler?

7 Yaşındaki Bir Çocuk Kadar Akıllı

Bir karganın beyni, bir insan beynine kıyasla küçük görünse de, önemli olan hayvanın büyüklüğüne göre beynin boyutudur. Vücuduna göre, bir karganın beyni ve bir primat beyni benzerdir. Washington Üniversitesi Havacılık Koruma Laboratuvarı’ndan Profesör John Marzluff’a göre, karga aslında uçan bir maymundur. Arkadaş canlısı bir maymun mu, yoksa daha çok “Oz Büyücüsü”nden bir şeytan gibi mi olduğu, kargaya (veya onun herhangi bir arkadaşına) ne yaptığınıza bağlıdır.

İnsan Yüzlerini Tanıyorlar

Bir kargayı diğerinden ayırt edebilir misiniz? Bu bakımdan bir karga, tek tek insan yüzlerini tanıyabildiği için sizden daha akıllı olabilir. Marzluff’un ekibi kargaları yakaladı, etiketledi ve serbest bıraktı. Ekip üyeleri farklı maskeler taktılar. Kargalar dalış yaparak maske takan insanları rahatsız etti, ama sadece onlara bulaşan kişilere bunu yaptılar.

karga

Diğer Kargalarla Sizin Hakkınızda Konuşurlar

Sizi izleyen ve birbirlerine haykıran iki karganın sizin hakkınızda konuştuğunu düşünüyorsanız, muhtemelen haklısınızdır. Marzluff’un çalışmasında, yakalamadıkları kargalar bile bilim adamlarına saldırdı. Kargalar, kendilerini yakalayan bilim adamlarını diğer kargalara nasıl anlattı? Karga iletişimi yeterince anlaşılmamış. Seslerin yoğunluğu, ritmi ve süresi olası bir dilin temelini oluşturuyor gibi görünüyor.

Ne yaptığınızı hatırlıyorlar

Kargaların yavrularına kinlerini aktarabileceği ortaya çıktı. Sonraki kuşaklar bile maskeli bilim adamlarını taciz etti.

Başka bir karga hafızası vakası Chatham, Ontario’dan geliyor. Yaklaşık yarım milyon karga, göç yolunda Chatham’da duracak ve çiftçilerin mahsulleri için bir tehdit oluşturacaktı. Kasabanın belediye başkanı kargalara savaş ilan etti ve av başladı. O zamandan beri, kargalar Chatham’ı geçip, vurulmaktan kaçınacak kadar yüksekten uçuyorlar. Ancak bu, belediyenin her yerine dışkı bırakmalarını engellemedi.

karga zekasi

Araçları Kullanırlar ve Sorunları Çözerler

Birkaç tür alet kullanırken, yeni aletler yapan tek primat olmayanlar kargalar. Çubukları mızrak ve kanca olarak kullanmanın yanı sıra, kargalar daha önce hiç telle karşılaşmamış olsalar bile aletler yapmak için telleri bükeceklerdir.

Ezop’un “Karga ve Sürahi” masalında, susuz bir karga, içecek içmek için su seviyesini yükseltmek amacıyla bir su sürahisine taş düşürür. Bilim adamları, kargaların gerçekten bu kadar akıllı olup olmadığını test ettiler. Derin bir tüpe yüzen bir cisim yerleştirdiler. Testteki kargalar, cisme erişilebilene kadar yoğun nesneleri suya düşürdü. Suda yüzecek nesneler seçmediler, kap için çok büyük olanları da seçmediler. İnsan çocukları, bu hacim yer değiştirme anlayışını beş ila yedi yaşlarında kazanırlar.

Kargalar Geleceği Planlıyor

Geleceği planlamak yalnızca bir insan özelliği değildir. Örneğin sincaplar, yiyecekleri gelecekte kullanmak için saklamaktadır. Kargalar yalnızca gelecekteki olayları planlamakla kalmaz, diğer kargaların düşüncelerini de dikkate alır. Bir karga yiyecekleri sakladığında, gözlenip gözlenmediğini görmek için etrafına bakar. Başka bir hayvanın seyrettiğini görürse, karga hazinesini saklarmış gibi yapar ama onu gerçekten tüylerinde saklar. Karga daha sonra yeni bir gizli yer bulmak için uçup gider. Bir karga başka bir karganın ödülünü sakladığını görürse, bu küçük yem-değiştir oyununu bilir ve aldanmaz. Bunun yerine, yeni istifini keşfetmek için ilk kargayı takip edecek.

Yeni Durumlara Uyum Sağlarlar

Kargalar, insan hakimiyetindeki bir dünyada hayata adapte oldular. Ne yaptığımızı izliyorlar ve bizden öğrendiler. Kargaların trafik şeritlerine fındık düşürdüğü görülmüştür, böylece arabalar fındıkları açacaktır. Trafik ışıklarını bile izleyecekler, sadece yaya geçidi işareti yandığında iç fındığı geri alırlar. Bu muhtemelen kargayı çoğu yayadan daha akıllı yapar. Kargaların, en iyi temizlik zamanlarından yararlanmak için restoran programlarını ve çöp toplama günlerini ezberledikleri bilinmektedir.

kargalar zeki mi

Analojileri Anlarlar

Üniversite sınavına ne zaman girdiğinizi hatırlıyor musunuz? Bir karganın standart bir testte sizi geride bırakması pek olası olmasa da, analojiler de dahil olmak üzere soyut kavramları anlarlar.

Ed Wasserman ve Moskova merkezli ekibi, kargaları birbiriyle aynı olan öğeleri (aynı renk, aynı şekil veya aynı numara) eşleştirecek şekilde eğitti. Daha sonra kuşlar, birbirleriyle aynı ilişkiye sahip nesnelerle eşleşip eşleşemeyeceklerini görmek için test edildi. Örneğin, bir daire ve bir kare, iki portakal yerine kırmızı ve yeşile benzer. Kargalar, “aynı ve farklı” kavramları konusunda herhangi bir eğitim almadan bu kavramı ilk kez kavradılar.

Evcil Hayvanlarınızı Alt Edebilirler

Kediler ve köpekler nispeten karmaşık sorunları çözebilirler, ancak alet yapamaz ve kullanamazlar. Bu açıdan bir karganın evcil hayvanlardan daha zeki olduğunu söyleyebilirsiniz. Evcil hayvanınız bir papağansa, zekası bir karga kadar karmaşıktır. Yine de zeka karmaşıktır ve ölçülmesi zordur. Papağanların gagaları kavislidir, bu yüzden alet kullanmaları daha zordur. Benzer şekilde, köpekler alet kullanmazlar, ancak ihtiyaçlarını karşılamak için insanlarla çalışmaya adapte olmuşlardır. Kediler insanlığa müthiş bir şekilde hakim olmuştur. Hangi türün en zeki olduğunu söylersiniz?

Modern bilim adamları, farklı türler arasında bir zeka testi uygulamanın pratikte imkansız olduğunu kabul ediyor çünkü bir hayvanın problem çözme, hafıza ve farkındalık becerileri beynine olduğu kadar vücut şekline ve yaşam alanına da bağlı. Yine de, insan zekasını ölçmek için kullanılan standartlara göre bile kargalar süper zekidir.